فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9365

7 فایده علمی عسل مانوکا برای سلامتی

عسل مانوکا دارای خواص ضد باکتری، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. در اینجا 7 روش اثبات شده که عسل مانوکا برای سلامتی شما مفید است، آورده شده است.

عسل مانوکا نوعی عسل بومی نیوزلند است.

این عسل، توسط زنبورهایی تولید می شود که گل لپتسپرمم اسکپاریوم (Leptospermum scoparium) را گرده افشانی می کنند که معمولاً به عنوان بوته مانوکا  (Manuka) شناخته می شود.

خواص ضد باکتریایی این عسل، چیزی است که آن را از عسل سنتی متمایز می کند. متیل گلیوکسال ماده فعال آن است و احتمالاً مسئول این اثرات ضد باکتریایی است.

علاوه بر این، عسل مانوکا دارای خواص ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است و به طور سنتی برای بهبود زخم، تسکین گلودرد، جلوگیری از پوسیدگی دندان و بهبود مشکلات گوارشی استفاده می شود.

در اینجا 7 مزیت سلامتی مبتنی بر علم از عسل مانوکا آورده شده است.

7 فایده علمی عسل مانوکا برای سلامتی


1. کمک به بهبود زخم

از زمان های قدیم، عسل برای درمان زخم ها، سوختگی ها، زخم ها و دمل ها استفاده می شود.

در سال 2007، عسل مانوکا توسط FDA ایالات متحده به عنوان گزینه ای برای درمان زخم تایید شد. زیرا این عسل دارای خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی است، در عین حفظ رطوبت محل زخم مانند سدی محافظ از عفونت میکروبی در زخم جلوگیری می کند.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که این عسل می‌تواند بهبود زخم، تقویت بازسازی بافت و حتی کاهش درد در بیمارانی که از سوختگی رنج می‌برند را بهبود بخشد.

به عنوان مثال، یک مطالعه دو هفته ای اثرات استفاده از پانسمان با عسل مانوکا را بر روی 40 نفر با زخم های غیر التیام دهنده بررسی کرد.

نتایج نشان داد که 88 درصد زخم ها از نظر اندازه کاهش یافتند. علاوه بر این، به ایجاد یک محیط اسیدی برای بهبود زخم کمک کرد.

عسل مانوکا ممکن است به بهبود زخم های دیابتی کمک کند. یک مطالعه در عربستان سعودی نشان داد که پانسمان زخم با این عسل، زخم‌های دیابتی را مؤثرتر از درمان معمولی بهبود می‌بخشد.

علاوه بر این، یک مطالعه یونانی نشان داد که پانسمان زخم با عسل مانوکا زمان بهبودی را کاهش داده و زخم‌ها را در بیماران مبتلا به زخم پای دیابتی ضدعفونی می‌کند.

مطالعه دیگری اثربخشی این عسل را، در بهبود زخم های پلک پس از جراحی بیان کرد. آنها متوجه شدند که تمام زخم های پلک به خوبی بهبود یافته اند.

باتوجه به اینکه علاوه برعسل مانوکا، وازلین هم استفاده شده بود. با این حال، بیماران گزارش دادند که جای زخم درمان شده با عسل مانوکا، در مقایسه با جای زخم درمان شده با وازلین، سفت تر و به طور قابل توجهی درد کمتری داشت.

عسل مانوکا در درمان عفونت زخم ناشی از سویه های مقاوم به آنتی بیوتیک، مانند استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA) موثر است.

از این رو، استفاده موضعی منظم از این نوع عسل روی زخم‌ها و عفونت‌ها ممکن است به جلوگیری از MRSA کمک کند.

همچنین ببینید:

فواید عسل خام و نحوه انتخاب و نگهداری آن


2. ارتقای سلامت دهان و دندان

بر اساس CDC، تقریبا 50٪ از آمریکایی ها به نوعی بیماری پریودنتال مبتلا هستند.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت لثه ها، مهم است که باکتری های بد دهان را که می توانند باعث تشکیل پلاک شوند، به حداقل برسانید.

همچنین مهم است که، باکتری های خوب دهان را که مسئول حفظ سلامت دهان شما هستند کاملاً از بین نبرید.

مطالعات نشان داده اند که عسل مانوکا به باکتری های مضر دهان مرتبط با تشکیل پلاک، التهاب لثه و پوسیدگی دندان حمله می کند.

به طور خاص، تحقیقات نشان داده است که عسل مانوکا با فعالیت ضد باکتریایی بالا در مهار رشد باکتری های مضر دهان مانند P.gingivalis و A.actinomycetemcomitans موثر است.

یک مطالعه اثرات جویدن یا مکیدن عسل را بر کاهش پلاک و التهاب لثه بررسی کرد. از این رو آبنبات جویدنی از عسل مانوکا ساخته شد.

پس از سه وعده غذایی روزانه، به شرکت کنندگان دستور داده شد به مدت 10 دقیقه آبنبات عسلی بمکند یا آدامس بدون قند استفاده کنند.

گروهی که آبنبات عسل استفاده کرده بودند، در مقایسه با افرادی که آدامس بدون قند می جویدند کاهش قابل توجهی در پلاک و خونریزی لثه نشان دادند.

ایده مصرف عسل برای سلامت دهان و دندان ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، زیرا احتمالاً به شما گفته شده است که مصرف بیش از حد شیرینی ها می تواند منجر به پوسیدگی شود.

با این حال، بر خلاف آب نبات و شکر تصفیه شده، اثرات ضد باکتریایی قوی عسل مانوکا باعث می شود ایجاد حفره یا پوسیدگی دندان کم شود.


3. تسکین گلو درد

اگر از گلودرد رنج می برید، عسل مانوکا ممکن است به شما کمک کند.

خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی آن می تواند التهاب را کاهش داده و به باکتری هایی که باعث درد می شوند حمله کند.

عسل مانوکا نه تنها به باکتری های مضر حمله می کند، بلکه پوشش داخلی گلو را تسکین دادن می دهد.

یک مطالعه، بر روی بیمارانی که سرطان سر و گردن داشتند و تحت شیمی درمانی بودند، اثرات مصرف عسل مانوکا را بر استرپتوکوک موتانس، نوعی باکتری مسئول گلودرد، را مورد بررسی قرارد داد.

جالب توجه است که، محققان کاهش قابل توجهی در استرپتوکوک موتانس پس از مصرف این نوع عسل پیدا کردند.

علاوه بر این، عسل مانوکا باکتری‌های مضر دهان را که باعث ایجاد موکوزیت می‌شود، یک عارضه جانبی رایج پرتودرمانی و شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد.

موکوزیت منجر به التهاب و زخم های دردناک غشاهای مخاطی پوشاننده مری و دستگاه گوارش می شود.

مدتی است که انواع مختلف عسل به عنوان سرکوب کننده های طبیعی سرفه معرفی شده اند. در واقع، یک مطالعه نشان داد که عسل به اندازه یک سرکوب کننده معمول سرفه موثر است.

اگرچه عسل مانوکا در این مطالعه استفاده نشد، اما احتمالاً به همان اندازه در سرکوب سرفه مؤثر است.


4. کمک به پیشگیری از زخم معده

زخم معده یکی از شایع ترین بیماری هایی است که انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. آنها زخم هایی هستند که روی پوشش معده ایجاد می شوند و باعث درد معده، حالت تهوع و نفخ می شوند.

هلیکوباکتر پیلوری یک نوع رایج باکتری است که مسئول اکثر زخم های معده است. تحقیقات نشان می دهد که، عسل مانوکا ممکن است به درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری کمک کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی اثرات آن را بر روی بیوپسی زخم معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری بررسی کرد. نتایج مثبت بود و نشان داد که عسل مانوکا یک عامل ضد باکتری مفید در برابر هلیکوباکتر پیلوری است.

با این حال، یک مطالعه کوچک دو هفته ای بر روی 12 نفر که روزانه 1 قاشق غذاخوری از این عسل به صورت خوراکی مصرف کردند، نشان داد که این عسل باعث کاهش باکتری هلیکوباکتر پیلوری نمی شود.

بنابراین، تحقیقات بیشتری برای ارزیابی کامل توانایی آن در درمان زخم معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری مورد نیاز است.

زخم معده همچنین می تواند ناشی از مصرف زیاد الکل باشد.

با این حال، یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان داد که عسل مانوکا به پیشگیری از زخم معده ناشی از الکل کمک می‌کند.


5. بهبود علائم گوارشی

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک اختلال شایع گوارشی است.

علائم مرتبط با آن شامل یبوست، اسهال، درد شکم و حرکات نامنظم روده است.

جالب توجه است، محققان نشان دادند که مصرف منظم عسل مانوکا ممکن است به کاهش این علائم کمک کند.

ثابت شده است که، عسل مانوکا وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشد و التهاب را در موش های مبتلا به IBS و کولیت اولسراتیو، نوعی بیماری التهابی روده، کاهش می دهد.

همچنین نشان داده شده است که به سویه های کلستریدیوم دیفیسیل حمله می کند. کلستریدیوم دیفیسیل که اغلب C.diff نامیده می شود، نوعی عفونت باکتریایی است که باعث اسهال شدید و التهاب روده می شود.

C. diff معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شود. با این حال، یک مطالعه اثربخشی عسل مانوکا را بر روی سویه‌های C. diff نشان داد، عسل مانوکا سلول های C. diff را از بین برد و آن را به یک درمان احتمالاً مؤثر تبدیل کرد.

توجه به این نکته مهم است که نتایج در مورد تأثیر عسل مانوکا بر عفونت های باکتریایی، در محیط آزمایشگاهی و نمونه های حیوانی بدست آمده است.

تحقیقات بیشتری برای رسیدن به یک نتیجه کامل در مورد تأثیر آن بر عفونت های باکتریایی روده مورد نیاز است.


6. ممکن است علائم فیبروز کیستیک را درمان کند

فیبروز کیستیک یک اختلال ارثی است که به ریه ها آسیب می رساند و همچنین می تواند بر سیستم گوارش و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

این بر سلول هایی که مخاط تولید می کنند تأثیر می گذارد و باعث می شود که مخاط به طور غیر طبیعی غلیظ و چسبنده شود.

این مخاط غلیظ راه های هوایی و مجاری را مسدود می کند و تنفس را دشوار می کند.

متأسفانه، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک بسیار شایع است.

نشان داده شده است که عسل مانوکا با باکتری هایی که باعث عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی می شوند مبارزه می کند.

Pseudomonas aeruginosa و Burkholderia spp دو باکتری رایج هستند که می توانند باعث عفونت های جدی دستگاه تنفسی فوقانی، به ویژه در جمعیت های آسیب پذیر شوند.

نتایج یک مطالعه، نشان داد که عسل مانوکا رشد باکتری ها را همراه با درمان آنتی بیوتیکی در افراد مبتلا به فیبروز کیستیک مهار می کند.

بنابراین، محققان به این نتیجه رسیدند که عسل مانوکا ممکن است نقش مهمی در درمان عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، به ویژه در مبتلایان به فیبروز کیستیک داشته باشد.


7. درمان آکنه

آکنه معمولاً به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد می شود، اما همچنین می تواند واکنشی به رژیم غذایی نامناسب، استرس یا رشد باکتری ها در منافذ مسدود شده باشد.

فعالیت ضد میکروبی عسل مانوکا، زمانی که با یک محصول با pH پایین ترکیب شود، اغلب برای مبارزه با آکنه مناسب است و معمولا از این ترکیب در محصولات بهداشتی استفاده می شود.

عسل مانوکا می تواند به حفظ پوست شما از باکتری ها کمک کند، این می تواند روند بهبود آکنه را تسریع کند.

همچنین، عسل مانوکا با توجه به خواص ضد التهابی که دارد، التهاب مرتبط با آکنه را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات بسیار محدودی در مورد توانایی عسل مانوکا در درمان آکنه وجود دارد.

یک مطالعه اثرات عسل کانوکا را بررسی کرد که دارای خواص ضد باکتریایی مشابه عسل مانوکا است. این نشان داد که عسل کانوکا به اندازه صابون ضد باکتری در بهبود آکنه موثر است.

تحقیقات بیشتری لازم است تا عسل مانوکا را به عنوان یک درمان خانگی مفید برای آکنه معرفی کنیم.

همچنین ببینید:

خواص موم عسل برای سلامتی و عوارض جانبی آن


آیا عسل مانوکا بی خطر است؟

برای اکثر مردم، مصرف عسل مانوکا بی خطر است. با این حال، برخی از افراد باید قبل از استفاده از آن با پزشک مشورت کنند. از جمله:

  • افراد مبتلا به دیابت (همه نوع): عسل سرشار از قند طبیعی است. بنابراین مصرف عسل مانوکا ممکن است سطح قند خون را تحت تاثیر قرار دهد.
  • کسانی که به عسل یا زنبورها حساسیت دارند: آنهایی که به انواع عسل یا زنبور عسل آلرژی دارند، ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشد.
  • خوردن یا استفاده از عسل مانوکا یا هر عسلی برای نوزادان: آکادمی اطفال، دادن عسل به نوزادان را توصیه نمی کند. مصرف آن برای زیر یک سال خطر ابتلا به بوتولیسم را ایجاد می کند.

نتیجه کلی

عسل مانوکا یک نوع عسل منحصر به فرد است. بارزترین ویژگی آن مدیریت و بهبود زخم است.

عسل مانوکا همچنین دارای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد التهابی است که ممکن است به درمان بسیاری از بیماری ها از جمله سندرم روده تحریک پذیر، زخم معده، بیماری پریودنتال و عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی کمک کند.

تحقیقات بیشتر برای حمایت از خواص مفید آن ضروری است.با در نظر گرفتن همه موارد، عسل مانوکا احتمالاً یک استراتژی درمانی موثر است که ممکن است همراه با درمان های مرسوم، روند بهبودی را تسریع بخشد.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x