فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2047

علت بوی بد زیر بغل و راه های درمان آن

بسیاری افراد دچار بوی بد زیر بغل هستند. در صورت تعریق، ترشحات با باکتری های روی پوست ترکیب شده و در نهایت باعث بوی نامطبوع می شوند. درمان های متعددی برای تعریق بیش از حد در دسترس است...

علت بوی بد زیر بغل چیست؟

تعریق یکی از نیازهای ضروری بدن جهت خنک نگه داشتن است. غدد عرق در سراسر بدن وجود دارد و تعریق را ممکن می سازد.

علت بوی بد زیر بغل و راه های درمان آن

 

 دو نوع غدد اصلی تعریق وجود دارد: اکرین(Eccrine) و آپوکرین(Apocrine).

  1. غدد اکرین: این غدد در نواحی بیشتری از بدن وجود دارد و به طور مستقیم روی سطح پوست ترشح می شوند.
  2. غدد آپوکرین: این غدد اغلب در نواحی که در آنها تعداد زیادی فولیکول وجود دارد؛ یافت می شود. ترشح غدد آپوکرین به جای اینکه مستقیم در سطح پوست آزاد شود، وارد فولیکول مو شده و از طریق آن به سطح پوست وارد می شود.

در صورت بالا رفتن دمای بدن، ترشحات غدد اکرین آزاد شده و دمای بدن تنظیم می گردد. معمولا در زمانی تعریق بودار می شود که باکتری های روی سطح پوست تجزیه شوند. برخی غذاها و نوشیدنی‌هایی که مصرف کرده‌اید، همچنین انواع خاصی از داروها، باعث ایجاد بوی نامطبوع عرق می شوند.

همچنین ببینید:

آیا بوی عرق زن و مرد متفاوت است؟

 

غدد آپوکرین به طور کلی تحت فشار و استرس مایعی بدون بو ترشح می سازد. ترشحات حاصل از این غدد زمانی که با باکتری های سطح پوست تماس پیدا کنند؛ دارای بوی ناخوشایندی نسبت به غدد اکرین می شوند.  این غدد بعد سن بلوغ شروع به فعالیت می کنند، به همین دلیل تا قبل از این دوران مشکلی بابت بوی بد عرق زیر بغل وجود ندارد.

اینکه برخی افراد دارای تعریق با بوی بد باشند طبیعی است اما برخی دیگر دچار تعریق بیش از حد می باشند. این حالت هیپرهیدروزیس نامیده می شود. افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس بیش از حد عرق می کنند، به ویژه در نواحی دست، پا و زیر بغل.

 

درمان بوی بد زیر بغل

درمان بوی بد زیر بغل به شدت و علت اصلی بوی بدن بستگی دارد.  این بو ممکن است به دلیل عدم رعایت بهداشت یا عدم استفاده از محصولات مناسب باشد. بیماری زمینه ای نیز می تواند از دلایل آن محسوب گردد.

 

استفاده از ضدتعریق و دئودورانت

استفاده از ضد تعریق بدون نسخه (OTC) یا دئودورانت (یا ترکیبی از ضد تعریق و دئودورانت) بعد از حمام روزانه می تواند به رفع بوی بد زیر بغل کمک کند.

ضد تعریق با مسدود کردن موقت منافذی که عرق را آزاد می کنند، به کاهش میزان تعریق کمک می کنند. با تعریق کمتر، بوی نامطبوع کمتری نیز تولید می شود.

دئودورانت ها تاثیری در کاهش تعریق ندارند، اما می توانند بوی بد ناشی از عرق را کاهش دهند. این محصولات اغلب بر پایه الکل هستند و سبب اسیدی شدن پوست می شوند. این موضوع از تشکیل باکتری های محرک بو جلوگیری می کند.

 

استفاده از بوتاکس

در صورت عدم تاثیر دئودورانت های OTC ، با پزشک در مورد تزریق بوتاکس مشورت کنید.

بوتاکس دارای چندین کاربرد متفاوت می باشد. تزریق بوتاکس به غدد عرق می تواند تعریق و بوی بد را کاهش دهد. این یک درمان رایج برای افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس است.

هر چند بوتاکس یک راه حل دائمی نیست اما تاثیر آن چند ماه طول می کشد، بنابراین لازم است این روش را هر چند وقت یکبار تکرار کنید.

همچنین ببینید:

درمان تعریق زیاد با بوتاکس

 

پیشگیری از بوی بد زیر بغل

می توان اقداماتی را جهت پیشگیری از ایجاد بوی بد زیر بغل انجام داد.

  1. دوش گرفتن روزانه با صابون ضد باکتری: دوش گرفتن منظم پس از فعالیت‌های شدید مانند ورزش، باکتری‌ها و ترشحات آزاد شده که باعث ایجاد بوی بد می‌شوند را از بین می‌برد.
  2. پوشیدن لباس های گشاد و نخی: استفاده از لباس گشاد به بدن اجازه تنفس و خنک ماندن می دهد.
  3. اصلاح موهای زائد زیربغل: یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که اصلاح یا اپیلاسیون زیر بغل بوی بد زیر بغل را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
  4. کاهش استرس: از آنجایی که استرس باعث تولید عرق می شود، روش های کنترل استرس و کاهش اضطراب می‌توانند در به حداقل رساندن پاسخ فیزیولوژیکی عرق کمک کنند.

 

زمان مراجعه به پزشک

در صورت عدم تاثیرگذاری دئودورانت و ضدتعریق؛ باید به پزشک مراجعه کنید.

پزشک انواع بیماری زمینه ای را بررسی و درمان مورد نیاز را توصیه می کند.

 

نتیجه کلی

بوی بد زیر بغل زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها سبب تجزیه ترشحات سطح پوست بدن می شوند.

برخی افراد بیش از دیگران دچار تعریق هستند؛ این وضعیت را هیپرهیدروزیس می نامند. تعریق بیش از حد می تواند منجر به بوی بدن شود. راه حل های زیادی جهت درمان این شرایط وجود دارد.

ضد تعریق یا دئودورانت ها می توانند موثر و کمک کننده واقع شوند.  در صورت عدم تاثیر این موارد، پزشک موارد دیگر مانند بوتاکس را توصیه می کند.

بهداشت مناسب، استفاده از لباس های گشاد، کاهش استرس و اصلاح موهای زائد در کاهش تعریق و بوی بد تاثیر دارند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x