فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1911

بیماری های مجرای گوش و مراقبت از آن

مجرای گوش یک مسیر کوچک لوله مانند است که از گوش خارجی تا پرده گوش(پرده صماخ) امتداد دارد. مجرای گوش علاوه بر کمک به شنوایی، عملکردهای دیگری نیز دارد مانند محافظت از گوش داخلی محافظت در برابر باکتری ها و آلودگی ها و گرم شدن هوا قبل از ورود به آن. طیف وسیعی از شرایط می تواند بر این ناحیه حساس تأثیر بگذارد، از جمله عفونت، التهاب و آسیب...

مجرای گوش چیست؟

مجرای گوش یا مجرای شنوایی لوله ای است که از گوش خارجی به پرده گوش کشیده می شود.

گوش دارای قسمت های بیرونی، میانی و داخلی است. مجرای گوش صدا را از گوش خارجی به پرده گوش که در گوش میانی قرار دارد منتقل می کند.

بیماری های مجرای گوش و مراقبت از آن

 

مجرای گوش تقریبا در معرض محیط بیرون قرار دارد. به همین دلیل سبب شده تا مجرای گوش با استفاده از غدد خاص ایجادکننده موم از خود محافظت نماید.

جرم یا موم گوش نوعی ماده چسبنده است که از ورود حشرات، گرد و غبار و مواد زائد از طریق مجرای گوش به گوش میانی جلوگیری می کند. همچنین با دفع آب از مجرای و پرده گوش در برابر آسیب محافظت می کند.

حرکت تدریجی موم سبب تمیز شدن مجرای گوش شده و بقایای باقی مانده را با خود حمل می کند. این موم خشک شده و به شکل پوسته نازک از گوش خارج می گردد.

همچنین ببینید:

ارتباط بین کرونا و عفونت گوش – علائم و درمان

 

علل شایع خارش مجرای گوش

برخی افراد در برخی مواقع دچار خارش گوش می شوند. اگرچه ممکن است آزاردهنده باشد، اما اغلب خطرناک نیست.

 

شرایط مختلفی سبب خارش گوش می شوند، از جمله:

 

آلرژی

در برخی موارد، آلرژی می تواند باعث خارش گوش شود. به عنوان مثال آلرژی غذایی، رینیت آلرژیک و آلرژی به موادی مانند اسپری مو می تواند باعث خارش گوش شود.

آلرژی غذایی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به غذاهای خاصی واکنش نشان می‌دهد مانند انگل‌ها یا باکتری‌ها. رینیت آلرژیک می تواند به دلیل آلرژی گرده یا گرد و غبار باشد.

اگر آلرژی باعث خارش بخش داخلی گوش شود، شناسایی و اجتناب از آن می تواند علائم را کاهش دهد. فرد همچنین می تواند آنتی هیستامین های بدون نسخه (OTC) مصرف کند.

 

بیماری پوستی مجرای گوش

برخی از بیماری های پوستی مانند پسوریازیس و اگزما می توانند بر گوش تأثیر بگذارند.

پسوریازیس نوعی بیماری التهابی است که باعث ایجاد پلاک های برجسته روی پوست می شود و می تواند باعث پلاک همراه با خارش و سوزش بر روی پوست شود.

اگزما گروهی از بیماری ها است که باعث ایجاد لکه های پوستی ملتهب همراه با خارش می شود. اگزمای گوش ممکن است باعث پوسته پوسته شدن و خشکی پوست اطراف مجرای گوش و همچنین تورم شود.

 

علل متداول تورم یا مسدود شدن مجرای گوش

مجرای گوش ممکن است در اثر تورم، چرک، جرم گوش و اجسام خارجی مسدود شود.

 

انسداد جرم گوش

اگر جرم گوش بیش از حد در مجرای گوش تجمع یابد، می تواند باعث انسداد شود. گاهی اوقات این موضوع به دلیل استفاده از گوش پاک است. فشار دادن گوش پاک کن به داخل گوش می‌تواند جرم گوش را فشرده کرده و آن را بیشتر به داخل گوش فشار دهد و در آخر باعث انسداد گردد.

 

گوش شناگر

تورم کانال گوش می تواند به دلیل گوش شناگر باشد. این نام رایج برای عفونت مجرای گوش است که فرد می تواند در حین شنا به آن مبتلا شود. با این حال افرادی که زمان زیادی را در فضای باز می گذرانند نیز می توانند به این عفونت مبتلا شوند.

باکتری ها و گاهی اوقات قارچ ها می توانند باعث ایجاد گوش شناگر شوند. علائم عبارتند از:

 • التهاب کانال گوش
 • درد
 • ترشحات گوش

پزشکان معمولا این عارضه را با قطره های آنتی بیوتیک درمان می کنند.

 

گوش موج سوار

گوش موج سوار باعث می شود که توده های استخوانی در کانال گوش ظاهر شوند. پزشکان بر این باورند که این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که افراد به شکل مکرر در معرض شرایط مرطوب و سرد قرار بگیرند، مانند هنگام موج‌سواری، غواصی یا انجام سایر ورزش‌های آبی.

تنها راه برای درمان گوش موج سوار، برداشتن ضایعات از طریق جراحی است. افراد می توانند برای پیشگیری از این وضعیت گوش های خود را هنگام قرارگیری در معرض آب بپوشانند.

 

سایر بیماری های کانال گوش

بسیاری از بیماری های دیگر می توانند در کانال گوش ایجاد شوند، مانند:

 

آبسه

آبسه توده ای حاوی چرک است. آبسه ها می توانند خود به خود یا در نتیجه عفونت ایجاد شوند. علائم آبسه در کانال گوش عبارتند از:

 • درد
 • خارش
 • تحریک
 • ورم
 • کاهش موقت شنوایی
 • احساس فشار یا پر بودن در گوش

 

برای درمان آبسه، پزشک یک برش کوچک روی آبسه ایجاد کرده تا آن را تخلیه کند. پس از آن فرد به قطره آنتی بیوتیک نیاز دارد.

 

تنگی مجرای گوش

در برخی افراد، مجرای گوش ممکن است تنگ شود. پزشکان به این شرایط تنگی مجرای شنوایی خارجی گوش می گویند.

افراد ممکن است از بدو تولد دچار این عارضه شوند یا در زمان دیگر رخ دهد. از جمله علل آن می توان به جراحی، رادیوتراپی، ناهنجاری و عفونت های مزمن اشاره کرد.

درمان می تواند شامل جراحی برای ترمیم و باز کردن مجرای گوش باشد.

 

کلستئاتوم

کلستئاتوم نوعی رشد غیرسرطانی است که می تواند در مجرای گوش ایجاد شود، اگرچه ایجاد این عارضه غیر معمول است.

در حالی که افراد ممکن است از بدو تولد دچار کلستئاتوم شوند، معمولاً با گذشت زمان و اغلب به دنبال عفونت های مکرر ایجاد می شوند.

کلستئاتوم ها می توانند مجرای گوش را منبسط و مسدود کنند، استخوان مجرای گوش را فرسایش و همچنین باعث عفونت های مزمن شوند.

کلستئاتوم منجر به مشکلات و عوارض مختلفی می شود. به همین دلیل است که پزشکان معمولاً آنها را از طریق یک روش جراحی کوچک از بین می برند.

 

کم شنوایی انتقالی

کم شنوایی انتقالی نوعی اختلال شنوایی است که گوش خارجی را درگیر می کند. هر نوع انسداد در مجرای گوش، از جمله تنگی، رشد و عفونت، می تواند علت این بیماری باشد.

علائم کم شنوایی عبارتند از مشکل در درک کلمات در گفتار، به ویژه در شلوغی و سروصدای زیاد است. افراد همچنین ممکن است به تدریج صداها را خفه یا مبهم بشنوند.

در برخی موارد با برطرف شدن انسداد، شنوایی فرد بر می گردد. برخی دیگر ممکن است از ایمپلنت هایی که صدا را به پرده گوش می رساند استفاده کنند.

همچنین ببینید:

عوامل سوت کشیدن گوش و درمان وزوز آن

 

نحوه مراقبت از گوش

افراد می توانند با رعایت برخی از مراحل ساده، خطر ابتلا به بیماری های شایع کانال گوش را کاهش دهند. این شامل:

 1. تمیز کردن ملایم گوش: هنگام تمیز کردن گوش، مهم است که فقط قسمت بیرونی آن را تمیز کنید. فرد نباید اشیایی مانند گوش پاک کن را به داخل گوش فشار دهد. وجود مقداری جرم گوش در داخل مجرای گوش طبیعی است، زیرا گوش برای تمیز کردن خود از موم استفاده می کند.
 2. محافظت در برابر آب: اگر فرد به طور مرتب شنا، موج‌ سواری یا ورزش‌های آبی دیگر انجام می‌دهد، باید از گوش‌ خود در برابر باکتری‌ها و شرایط سرد و مرطوب محافظت کند. استفاده از محافظ گوش موثر و مفید است.
 3. قطره گوش: در صورت تجمع موم در گوش، می توان از روغن زیتون یا روغن بادام برای نرم کردن جرم استفاده کند. افراد همچنین ممکن است بتوانند برای بیماری های جزئی مانند عفونت های خفیف، قطره گوش دارویی OTC استفاده کنند.

 

زمان مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر در گوش، باید فوراً به پزشک مراجعه کرد:

 • خارش مداوم
 • ورم
 • احساس فشار یا پر بودن
 • درد
 • ترشحات
 • از دست دادن شنوایی

افراد نباید سعی کنند انسداد را در خانه برطرف کنند. در صورت عدم موثر بودن قطره گوش، باید به پزشک مراجعه کرد.

متخصص بدون خطر کاهش شنوایی یا آسیب به مجرای گوش این جرم ها را خارج می کند.

 

خلاصه کلی

گوش از سه ناحیه مجزا تشکیل شده است: گوش خارجی، میانی و داخلی. مجرای گوش که بخشی از گوش خارجی است، به شکل لوله است که غضروف بیرونی گوش را به پرده گوش متصل می کند.

بسیاری از بیماری ها می توانند بر مجرای گوش تأثیر بگذارند، از جمله عفونت ها، انسداد جرم گوش و اختلالات پوستی مانند اگزما. در صورت وجود علائم، فرد باید به متخصص مراجعه نماید.

افراد نباید اشیا از جمله گوش پاک کن را وارد مجرای گوش کنند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

فروشگاه دیابت مال

پربازدید ها

x