فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1728

چرت زدن و فواید باور نکردنی آن در روز

چرت زدن در روز سبب کاهش خستگی و افزایش انرژی می شود. در برخی موارد چرت زدن در روز سبب اختلال در خواب شبانه می گردد. در حالت ایده آل مدت زمان چرت زدن بیست تا سی دقیقه است. چرت زدن می تواند عملکرد مغز را تقویت، استرس را کاهش و قدرت یادگیری را افزایش دهد...

چرت زدن و فواید آن:

چرت زدن در طول روز می تواند سرعت و کارایی مغز را افزایش داده و به شما این امکان را می دهد تا انرژی بیشتری داشته باشید. با این حال یک چرت بیست دقیقه برای این موارد کافی می باشد. زمان واقعی چرت زدن در طول روز ممکن است بسته به سن و چرخه خواب شخصی فرد کمی متفاوت باشد. گفته می‌شود اکثر افراد پس از چرت کوتاه در طول روز دارای احساس بهتری هستند.

چرت زدن و فواید باور نکردنی آن در روز

یک چرت 20 دقیقه ای سبب می شود با احساس شادابی از خواب بیدار شوید. مدت زمان خواب ایده‌آل می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما اکثر متخصصان معتقدند که چرت‌های کوتاه‌تر بهتر است.

با این حال، چرت های طولانی تر ممکن است فوایدی نیز داشته باشد. به عنوان مثال نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که چرت های 25، 35 و حتی 45 دقیقه ای به طور قابل توجهی علائم استرس و خستگی را در مردان کاهش می دهد. همچنین توجه و عملکرد فیزیکی آنها را بهبود بخشید. با این گفته، چرت های کوتاه می تواند موثر و مفید واقع گردند. چرت‌های طولانی‌تر ممکن است باعث شود فرد احساس کسالت و خستگی داشته باشد.

همچنین ببینید:

بی خوابی را به طور طبیعی مدیریت کنید!

 

چرت زدن و چرخه خواب

به دلیل چرخه خواب، زمان مناسب چرت زدن بسیار مهم است. هنگامی که فرد می خوابد، مغز او به طور طبیعی در مراحل مختلف خواب حرکت می کند. این مراحل باعث ایجاد طول موج های مختلف مغز و ترشح هورمون های خاصی در جریان خون می شود.

این اثرات می تواند باعث تغییرات قابل توجهی در وضعیت بیداری فرد پس از چرت زدن شود، بسته به اینکه در چه مرحله ای از خواب بیدار می شود.

در زمان چرت زدن، اغلب فرد فقط به مرحله اول و دوم خواب می رود. این مراحل سطحی‌تر هستند و می‌توانند به فرد کمک کنند تا بدون نیاز به خواب عمیق‌تر احساس شادابی کند.

در طول خواب کامل شبانه، فرد کل چرخه خواب خود را چندین بار طی می کند. برای اکثر افراد، کل چرخه خواب چیزی حدود 90 تا 110 دقیقه طول می کشد.

اجازه دادن به مغز و بدن برای رسیدن به مراحل عمیق خواب باعث می شود که فرد به محرک های بیرونی کمتر پاسخ دهد. همچنین باعث می شود مغز مواردی را ترشح کند که به او کمک می کند تمام شب بخوابد.

فردی که از خواب بیدار می شود و احساس سنگینی و گیجی می کند، به چرخه خواب خود ادامه می دهد. اگر این اتفاق به طور منظم بعد از چرت زدن رخ می دهد، ممکن است بخواهند مدت زمان خواب خود را بررسی و آن را تنظیم کنند.

 

مدت چرت زدن برای کودکان

اگرچه حدود 15 تا 20 دقیقه برای بزرگسالان ایده آل است، بهترین مدت چرت زدن می تواند بسته به سن متفاوت باشد.

به عنوان مثال نوزادان بیشترین زمان از روز را می خوابند، زیرا رشد آنها انرژی زیادی می گیرد. نوزادان احتمالاً چندین چرت طولانی در طول روز خواهند داشت که برای سلامتی آنها مفید است.

کودکان و خردسالان شروع به ایجاد یک الگوی خواب منظم خواهند کرد، اما همچنان می توانند بعد از ظهر چرت بزنند. برای مثال آنها ممکن است به چرت‌های طولانی‌تر در حدود یک ساعت در وسط روز به خوبی پاسخ دهند.

نوجوانان با مشکلات زیادی مواجه هستند که می‌تواند باعث ایجاد احساس خستگی در آنها شود، مانند تغییرات هورمونی، مطالعه و زمان شروع مدرسه. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که بهترین مدت چرت برای نوجوانان حدود 30 تا 60 دقیقه است.

 

فواید چرت زدن

چرت زدن می تواند یک مکمل سالم برای فرد باشد، به شرطی که کوتاه باشد و در خواب شبانه فرد اختلال ایجاد نکند.

 

اثرات چرت زدن بر سلامتی:

  • بهبود عملکرد شناختی
  • تقویت حافظه کوتاه مدت
  • بهبود در رفتار
  • کاهش خواب آلودگی و خستگی
  • افزایش عملکرد بدنی

وقتی صحبت از اثرات بلندمدت سلامتی باشد، هیچ چیزی وجود ندارد که نشان دهد چرت زدن در بیشتر افراد مضر است.

افرادی که دارای اختلالات خواب مانند بی خوابی هستند ممکن است متوجه شوند که چرت زدن در روز؛ خوابیدن در شب را برای آنها دشوارتر می کند.

 

در اینجا چند نکته اساسی برای چرت زدن آورده شده است:

  1. بیش از 30 دقیقه نخوابید: مدت زمان خواب ایده آل حدود 20 دقیقه است و نباید بیشتر از 30 دقیقه باشد. این موضوع به جلوگیری از رسیدن بدن به مراحل عمیق‌تر خواب کمک می‌کند و باعث می‌شود فرد از خواب بیدار نشود.
  2. یک مکان آرام برای دراز کشیدن و خوابیدن پیدا کنید: این کار می تواند به فرد کمک کند از زمان کوتاهی که برای چرت زدن دارد بهترین استفاده را ببرد.
  3. اجتناب از چرت زدن دیرهنگام: چرت زدن در اواسط روز یا اوایل بعد از ظهر ممکن است بهترین زمان باشد. چرت زدن در اوایل عصر ممکن است سبب اختلال در خواب شبانه شود.
  4. عادت کردن به یک زمان ثابت خواب: برخی تحقیقات نشان داده است کسانی که به طور معمول چرت می زنند، شب ها بهتر می خوابند.

اگرچه 20 دقیقه طول خواب ایده آل برای اکثر افراد است، اما می تواند متفاوت باشد.

همچنین ببینید:

وضعیت خوابتان را بررسی کنید !!!

 

خلاصه کلی

چرت زدن راهی عالی برای استراحت کوتاه مدت به بدن و ذهن است و به فرد این امکان را می‌دهد که تا آخر روز با احساس سرزندگی از خواب بیدار شود. با این حال مدت چرت زدن مهم است. چرت زدن طولانی ممکن است باعث شود فرد احساس خستگی و تنبلی کند. همچنین، چرت زدن در زمان نامناسب ممکن است خواب شبانه را برای افراد سخت کند.

به طور کلی، چرت ایده آل حدود 20 دقیقه در اواسط روز است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x