فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1697

زالو درمانی و هر آنچه باید درمورد آن بدانید

مصریان باستان و یونانی ها همگی از زالو برای درمان استفاده می کردند. بیماری‌های پوستی، مشکلات دندانی، مشکلات سیستم عصبی، التهاب و موارد دیگر همگی تحت درمان با زالو قرار گرفتند. زالو درمانی؛ که به آن هیرودوتراپی (hirudotherapy) نیز گفته می شود، امروزه توسط بسیاری از متخصصان پزشکی استفاده می شود. زالو در دهه 1970 از محبوبیت دوباره برخوردار شد و با موفقیت به دنبال روش‌های پیوند انگشتان و جراحی‌های روی بافت‌های نرم صورت مورد استفاده قرار گرفت. همچنین گاهی اوقات پس از جراحی های میکروبی مانند جراحی پلاستیک یا ترمیمی استفاده می شود. زالو به بهبود جریان خون در برخی نواحی کمک می کند، بنابراین از مرگ بافت جلوگیری می شود...

زالو درمانی در طول زمان:

از زمان مصر باستان، زالو در پزشکی برای درمان ناهنجاری‌های سیستم عصبی، بیماری های دندان، بیماری‌های پوستی و عفونت‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

زالو درمانی و هر آنچه باید درمورد آن بدانید

امروزه بیشتر در جراحی پلاستیک و سایر جراحی های میکروبی استفاده می شود. این به این دلیل است که زالو پپتیدها و پروتئین هایی ترشح می کند که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. این ترشحات به عنوان ضد انعقاد نیز شناخته می شوند. این کار باعث می شود تا خون به سمت زخم ها جریان یابد تا به بهبود آنها کمک کند.

همچنین ببینید:

تاثیر طب سوزنی بر کنترل بیماری ها

زالو درمانی چگونه عمل می کند؟

زالوهای دارویی دارای سه فک با ردیف دندان های کوچک هستند. آنها پوست فرد را با دندان سوراخ می کنند و از طریق بزاق داروهای ضد انعقاد وارد می کنند. سپس به زالوها اجازه داده می شود تا هر بار به مدت 20 تا 45 دقیقه از فرد که تحت درمان قرار می گیرد خون بگیرند. این برابر است با مقدار نسبتاً کمی خون، تا 15 میلی لیتر در هر زالو. زالوهای دارویی اغلب در مجارستان یا سوئد وجود دارند.

چندین موقعیت وجود دارد که ممکن است از زالو درمانی استفاده شود. زالو درمانی برای برخی افراد از جمله کسانی که در معرض خطر قطع اندام به دلیل عوارض جانبی دیابت هستند، کسانی که بیماری قلبی در آنها تشخیص داده شده است، و کسانی که تحت عمل جراحی زیبایی هستند، مفید است. این درمان همچنین برای درمان لخته های خون و واریس توصیه شده است.

افراد مبتلا به کم خونی، شرایط لخته شدن خون، یا شریان های آسیب دیده، کاندیدای زالو درمانی نیستند. توصیه می شود کودکان زیر 18 سال و زنان باردار از آن اجتناب کنند.

 

کاربردهای پزشکی برای زالو درمانی

در طول یک جلسه، زالوهای زنده خود را به ناحیه مورد نظر می چسبانند و خون می گیرند. آنها پروتئین ها و پپتیدهایی را آزاد می کنند که خون را رقیق کرده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند. این باعث بهبود گردش خون و جلوگیری از مرگ بافت می شود. زالوها زخم های کوچک Y شکلی از خود به جا می گذارند که معمولاً بدون بر جای گذاشتن جای زخم بهبود می یابند.

زالو در افزایش گردش خون و شکستن لخته های خون موثر است. جای تعجب نیست که می توان از آنها برای درمان اختلالات گردش خون و بیماری های قلبی عروقی استفاده کرد.

 

مواد شیمیایی به دست آمده از بزاق زالو می توانند موارد زیر را درمان کنند:

  • فشار خون
  • واریس
  • هموروئید
  • مشکلات پوستی
  • آرتروز

کارآزمایی‌های بالینی نشان می‌دهند که زالو درمانی یک درمان مناسب برای بیماری مشترک مفصلی استئوآرتریت است. خواص ضد التهابی و بی حسی در بزاق زالو باعث کاهش درد و حساسیت در محل مفصل آسیب دیده می شود.

 

بیماری قلبی

افراد مبتلا به بیماری قلبی از زالو درمانی به دلیل پتانسیل آن برای بهبود التهاب و جریان خون استفاده می کنند. در چند سال گذشته، زالو درمانی به یک درمان جایگزین قابل قبول برای افراد مبتلا به بیماری ها و اختلالات عروقی تبدیل شده است.

 

سرطان

درمان‌های سرطان با استفاده از زالو درمانی به دلیل مهارکننده‌های پلاکتی و آنزیم‌های ویژه موجود در بزاق زالو در حال بررسی هستند.  در حالی که به افراد مبتلا به برخی سرطان های خون توصیه نمی شود از زالو درمانی استفاده کنند، اما نشان داده شده است که اثرات سرطان ریه را کاهش می دهد. آزمایش روی حیوانات نشان می دهد که تزریق مستقیم بزاق زالو به موش به جلوگیری از رشد سلول های سرطانی کمک می کند.

 

آیا زالو می تواند در دیابت موثر باشد؟

پیشرفت دیابت می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند. این مشکلات می تواند منجر به بیماری های عروقی شود که باعث محدود شدن یا جلوگیری از رسیدن خون به انگشتان پا، انگشتان دست، دست ها و پاها می شود. هنگامی که جریان خون به شدت محدود می شود، بافت آسیب دیده از بین می رود. این عامل اصلی قطع عضو در میان افراد مبتلا به دیابت است. از دست دادن انگشت یا اندام به دلیل عوارض ناشی از دیابت یک نگرانی عمده برای میلیون ها نفر در سراسر جهان است.

موثرترین راه برای توقف این فرآیند افزایش گردش خون به بافت های آسیب دیده بدون خطر لخته شدن خون است. تحقیقات نشان داده است که زالو درمانی می تواند نقش داشته باشد.

همچنین ببینید:

پیش دیابت چقدر جدی است؟

ماده هیرودین موجود در بزاق زالو خون را رقیق کرده و از لخته شدن آن جلوگیری می کند. از آنجایی که افراد مبتلا به دیابت خون غلیظ تری دارند، هیرودین می تواند با رقیق کردن خون به کاهش فشار روی قلب و سیستم قلبی عروقی کمک کند. محققان در مواردی که هیرودین برای درمان دیابت استفاده شده است، نتایج مثبت مشاهده کرده اند.

مطالعه نشان داد که چگونه طب سنتی، که شامل زالو درمانی است، توانست به نجات پای یک زن 60 ساله مبتلا به دیابت کمک کند. اکنون اشکال مصنوعی بزاق زالو وجود دارد، اما محققان کشف کرده اند که استفاده از چهار زالو در یک جلسه می تواند به کاهش خطر قطع عضو کمک کند.

 

زالو درمانی برای استفاده در زیبایی

زالو برای حفظ بافت و بهبودی پس از جراحی ترمیمی صورت محبوب شده است. در مطالعات قدیمی و مطالعات جدید، نشان داده شده است که زالو درمانی شانس نتایج مثبت در بازسازی هایی را افزایش می دهد که بر موارد زیر تأثیر می گذارد:

  • بینی
  • پیشانی
  • پستان
  • گونه
  • انگشتان (انگشتان دست و پا)

تاثیر زالو درمانی بر لخته شدن خون در حین و بعد از این جراحی ها به بهبود طبیعی و کامل بدن کمک می کند.

فواید زالو درمانی برای گردش خون نیز باعث شده است که برخی از افراد از زالو درمانی برای درمان ریزش موی سر استفاده کنند.

 

عوارض زالودرمانی

زالو درمانی آسان است و عوارض جانبی کمتری نسبت به سایر روش های درمانی دارد. با این حال، برخی از خطرات وجود دارد. نوعی عفونت باکتریایی وجود دارد که گاهی اوقات شامل باکتری های مقاوم به دارو می شود، بنابراین مطمئن شوید که از زالو در خارج از یک محیط تنظیم شده اجتناب کنید. به همین دلیل، افرادی که به دلیل بیماری های خودایمنی و عوامل محیطی دچار نقص ایمنی هستند، کاندیدای مناسبی برای زالو درمانی نیستند.

اگر بعد از یک دوره زالو درمانی مشکلی پیش آمد، خون از ناحیه تحت درمان خارج می شود و محل زالو گزیدگی بسته نمی شود. گاهی اوقات زالو سعی می کند به ناحیه دیگری از بدن که در آن نیازی به درمان ندارید منتقل شود و باعث از دست دادن خون غیرضروری می شود.  گاهی اوقات، فرد در حین یا بعد از زالو درمانی متوجه می شود که به بزاق زالو حساسیت دارد. اگر چنین عوارضی رخ دهد، بلافاصله متوجه خواهید شد و دیگر کاندیدای این روش درمانی نخواهید بود.

 

درمان

تصور اینکه از زالو به عنوان یک درمان پزشکی مدرن استفاده می‌شود، برخی افراد را دچار ناراحتی می‌کند. اما تحقیقات بیشتر نشان می دهد که دلیلی وجود دارد که چرا زالو برای قرن ها به عنوان بخشی ضروری از مراقبت های پزشکی مورد استفاده قرار می گرفت. با ادامه یافتن اطلاعات بیشتر در مورد خواص ویژه بزاق زالو، ممکن است این درمان حتی بیشتر از آنچه تصور می کردیم کاربرد عملی داشته باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x