فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1696

سندرم زیبای خفته چیست؟ – علائم، تشخیص و درمان

سندرم کلاین لوین (KLS) یا زیبای خفته یک اختلال خواب نادر است که معمولاً در پسران دیده می شود. بیشتر از طریق دوره های تکرار خواب زیاد قابل تشخیص است. ممکن است فرد علائمی نداشته باشد. علائم سندرم کلاین لوین با بخشی از مغز به نام هیپوتالاموس مرتبط است. هیپوتالاموس برای تنظیم خواب، میل جنسی، گرسنگی، تشنگی و اشتها شناخته شده است. سندرم کلاین لوین در دسته تشخیص پرخوابی قرار می گیرد. این دسته به سادگی اختلالات خواب خاصی را توصیف می کند که باعث ایجاد دوره های طولانی خواب می شود. به دلیل دشواری تشخیص، کلین لوین اغلب می تواند به عنوان یک اختلال روانپزشکی به اشتباه تشخیص داده شود...

سندرم زیبای خفته چیست؟

سندرم کلاین لوین (KLS) نوعی اختلال نادر است که باعث خواب آلودگی مفرط می شود. در برخی موارد، این بدان معناست که تا 20 ساعت در روز صرف خواب می شود. به همین دلیل، این وضعیت معمولا به عنوان "سندرم زیبای خفته" نامیده می شود.

سندرم زیبای خفته چیست؟ - علائم، تشخیص و درمان

KLS می تواند هر فرد را تحت تاثیر قرار دهد، اما پسران نوجوان بیش از هر گروه دیگری به این اختلال دچار می شوند. حدود 70 درصد افراد مبتلا به این اختلال مرد هستند.

دوره های این اختلال ممکن است متغیر باشد. در طول هر دوره، حضور در مدرسه، کار یا شرکت در فعالیت‌های دیگر ممکن است دشوار باشد.

همچنین ببینید:

آپنه خواب به علاوه دیابت نوع ۲ خطر رتینوپاتی را افزایش می دهد!

علائم سندرم زیبای خفته

افراد مبتلا به KLS ممکن است هر روز دارای علائم نباشند. در واقع، افراد مبتلا معمولاً هیچ علامتی بین دوره‌ها ندارند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، ممکن است چند روز، چند هفته یا حتی ماه ها ادامه داشته باشند.

علائم رایج شامل خواب آلودگی شدید است. ممکن است میل شدیدی برای خوابیدن و مشکل بیدار شدن در صبح وجود داشته باشد.

ممکن است خوابیدن تا 20 ساعت در روز غیر معمول نباشد. افرادی که با KLS زندگی می کنند ممکن است برای استفاده از حمام و غذا خوردن بیدار شده و سپس دوباره بخوابند.

خستگی می تواند به قدری شدید باشد که افراد مبتلا به KLS تا زمانی که یک دوره از بین برود در رختخواب می مانند.

 

دوره ها همچنین می توانند علائم دیگری را ایجاد کنند، مانند:

 • توهم
 • سرگردانی
 • تحریک پذیری
 • رفتار کودکانه
 • افزایش اشتها
 • میل جنسی بیش از حد

این موارد ممکن است ناشی از کاهش جریان خون به بخش‌هایی از مغز در طول یک دوره باشد.

 KLSیک وضعیت غیرقابل پیش بینی است. دوره ها می توانند به طور ناگهانی و بدون هشدار هفته ها، ماه ها یا سال ها بعد تکرار شوند.

اکثر افراد پس از یک دوره بدون هیچ گونه اختلال رفتاری یا فیزیکی، فعالیت عادی خود را از سر می گیرند. با این حال، آنها ممکن است حافظه کمی از آنچه در طول دوره رخ داده است داشته باشند.

 

چه چیزی باعث KLS می شود و چه کسانی در معرض خطر هستند؟

علت دقیق KLS ناشناخته است، اما برخی از پزشکان معتقدند که عوامل خاصی می توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند.

به عنوان مثال، KLS ممکن است از آسیب در هیپوتالاموس، بخشی از مغز که خواب، اشتها و دمای بدن را کنترل می کند، ایجاد شود. آسیب احتمالی می تواند ضربه به سر باشد، اگرچه تحقیقات بیشتری برای تایید این موضوع مورد نیاز است.

برخی افراد پس از عفونتی مانند آنفولانزا به KLS مبتلا می شوند. برخی از محققان بر این باورند که KLS ممکن است نوعی اختلال خود ایمنی باشد. یک بیماری خودایمنی زمانی است که سیستم ایمنی بدن به بافت سالم خود حمله می کند.

برخی از حوادث KLS نیز ممکن است ژنتیکی باشند. مواردی وجود دارد که این اختلال بیش از یک نفر در یک خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

تشخیص KLS

 KLSیک اختلال دشوار برای تشخیص است. از آنجا که ممکن است با علائم روانپزشکی رخ دهد، برخی افراد به اشتباه به اختلال روانپزشکی مبتلا می شوند. در نتیجه، ممکن است به طور متوسط ​​چهار سال تشخیص زمان ببرد.

قابل درک است که شما و خانواده تان به دنبال پاسخ های سریع هستید.  هیچ آزمایشی وجود ندارد که به پزشک شما کمک کند تا این وضعیت را تأیید کند بلکه پزشک ممکن است آزمایش را برای تشخیص سایر بیماری های احتمالی انجام دهد.

علائم KLS می تواند سایر شرایط سلامتی را تحت تاثیر قرار دهد . پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی و آزمایش های تشخیصی انجام دهد. این ممکن است شامل آزمایش خون، آزمایش های تصویربرداری باشد. سی تی اسکن یا ام آر آی نیز تجویز می گردد.

 

پزشک از این آزمایش ها برای بررسی و دیگر شرایط زیر استفاده می کند:

 • دیابت
 • کم کاری تیروئید
 • تومورها
 • التهاب
 • عفونت ها
 • سایر اختلالات خواب
 • شرایط عصبی، مانند مولتیپل اسکلروزیس

خواب آلودگی بیش از حد نیز از ویژگی های افسردگی است. پزشک ممکن است بررسی سلامت روان را تجویز کند.

همچنین ببینید:

وضعیت خوابتان را بررسی کنید !!!

علائم چگونه مدیریت می شوند؟

چندین دارو برای کمک به مدیریت علائم در دسترس هستند. ممکن است به کاهش مدت یک دوره و جلوگیری از دوره های بعد کمک کند.

قرص های محرک گزینه ای برای درمان KLS هستند. اگرچه آنها می توانند باعث تحریک پذیری شوند، اما این داروها بیداری را تقویت می کنند و در کاهش خواب آلودگی موثر هستند.

گزینه ها عبارتند از متیل فنیدات و مودافینیل.

داروهایی که اختلالات رفتاری را درمان می کنند نیز ممکن است مفید باشند. به عنوان مثال، لیتیوم و کاربامازپین که معمولا برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شوند، ممکن است علائم KLS را تسکین دهند.

 

زندگی با KLS

از آنجایی که دوره های KLS ممکن است در طول 10 سال یا بیشتر رخ دهد، زندگی با این وضعیت می تواند تأثیر فوق العاده ای بر زندگی شما داشته باشد. این می تواند در توانایی شما برای کار، رفتن به مدرسه و ایجاد روابط با دوستان و خانواده اختلال ایجاد کند.

همچنین می تواند باعث اضطراب و افسردگی شود.

اگر در طول دوره‌ها افزایش گرسنگی و پرخوری را تجربه کنید، ممکن است در نهایت سبب افزایش وزن شود.

با پزشک خود در مورد اینکه چگونه یک دوره نزدیک را به بهترین شکل تشخیص دهید، صحبت کنید. خستگی و خواب آلودگی ناشی از KLS می تواند به طور ناگهانی رخ دهد. اگر در حین کار با وسیله نقلیه یا ماشین آلات اتفاق افتاد، ممکن است به خود یا دیگران آسیب وارد کنید.

شرایط شما به شدت علائم شما بستگی دارد. علائم معمولاً با گذشت هر سال کاهش یافته و باعث می‌شود که دوره‌ها خفیف‌تر شوند.

اگرچه علائم KLS می تواند در طی سالیان دچار نوسان باشد، اما ممکن است علائم شما خود به خود از بین برود.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x