فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1341

ویتامین D قرصش بهتره یا آمپولش؟

در بین مردم این تصور رایج هست که فراورده های تزریقی بهتر از داروهای خوراکیه اما متخصصین با این نظر مخالفند .در خصوص ویتامین D ٬ مصرف قرص به مراتب بهتر از آمپول اونه٬ چرا که میزان سطح ویتامینD رو در بدن ثابت نگه میداره ....

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه ویتامین D قرصش بهتره یا آمپولش؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

قرص ویتامین D بهتر است یا آمپول آن؟

ما می‌توانیم ویتامین D را به صورت مکمل استفاده کنیم، برای اینکه کمبود ویتامین D در بدن ما جبران شود .

ویتامینD قرصش بهتره یا آمپولش؟

 

امروزه که درگیر کرونا هستیم دیده شده کسانی که کمبود ویتامین D داشتند احتمال ابتلا به کرونا و شدت بیماری کرونا در آنها بیشتر بوده و توصیه شده است که ویتامین  D را به صورت مکمل استفاده کنند و توصیه می‌کنیم بیماران دیابتی حتماً مکمل‌های ویتامین D را استفاده کنند که به صورت قرصهای ۵۰ هزار واحدی موجود است، که حتی اگر شما آزمایش هم نداشته باشید  و سطح ویتامین D  مشخص نباشد با خیال راحت میتوانید این قرص‌ها را حداقل ماهی یک عدد به صورت خوراکی استفاده کنید.

همچنین ببینید:

خیلی لاغر شدم، دلیلش چیه؟

کسانی که آزمایش داده اند و کمبود ویتامین D در آزمایش آنها دیده شده یک‌ مقدار بیشتر مصرف کنند ، توصیه میشود که حداقل هفته ای یک عدد از قرصهای ۵۰ هزار واحدی را به صورت خوراکی٬ حداقل تا دو ماه استفاده کنند تا ذخایر ویتامین D آنها تامین شود و بعد از آن ماهی یک عدد.

 ولی اگر که آزمایش نداده باشید و ندانید که سطح ویتامین  D شما  چقدر است با خیال راحت از این قرص های پنجاه هزار واحدی استفاده کنید.

 

 سوالی که مطرح میشود آن است که آیا آمپول ویتامین D بهتر است یا قرص آن؟

چند مطالعه در این زمینه داریم و نشان داده شده کسانی که آمپول میزنند سطح ویتامین D  آنها خیلی بالا میرود و چون با فواصل زمانی می‌زنند دو مرتبه کاهش پیدا میکند٬ تا نوبت بعدی که دوباره بالا برود .

در مقایسه با کسانی که قرص های ۵۰ هزار واحدی را دائمی استفاده می کنند، حداقل ماهی یک بار و در کسانی که کمبود دارند هفته ای یک بار٬ به مدت دو ماه نشان داده شده که سطح ویتامین D به صورت ثابت بالا باقی میماند و این افت و خیز را پیدا نمیکند، بنابراین اگر از من بپرسند که کمبود ویتامین D داشته باشیم، بهتر از قرص استفاده کنیم یا آمپول؟ بر اساس مطالعاتی که وجود دارد٬ پاسخ میدهم قرص‌های خوراکی بهتر است چون نوسانات ویتامین در آن کمتر است و کسانی که آمپول زده بودند، چون فاصله می افتد بین  تزریق آمپول ها، احتمال  شکستگی استخوان ها در مقایسه با کسانی که از قرص های ویتامین D استفاده می‌کردند بیشتر بوده است، زیرا سطح  ویتامین  D به آهستگی با مصرف قرص ها بالا میرود و چون به صورت متناوب و دائمی استفاده میشود بالا باقی میماند و این نوسانات را نخواهد داشت و میزان شکستگی کمتر است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x