فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1162

قرص لوراتادین چیست؟ (کاربرد و عوارض آن)

بسیاری از ما با توجه به شرایط خاص با انواع آلرژی و حساسیت های فصلی ٬حساسیت به گلها٬گیاهان و مواد غذایی مختلف آشناییم.خارش بینی٬آبریزش چشم ٬ عطسه و...

این دارو یک آنتی هیستامین است که علائمی مانند خارش ، آبریزش بینی ، آبریزش چشم و عطسه ناشی از آلرژی فصلی و سایر آلرژی ها را درمان می کند. همچنین برای تسکین خارش کهیر نیز از این دارو استفاده می شود. لوراتادین از ایجاد کهیر و یا از بروز واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) جلوگیری نمی کند.

قرص لوراتادین چیست؟ (کاربرد و عوارض آن)

 

اگر پزشک برای درمان واکنش های آلرژیک تان اپی نفرین تجویز کرده است، همیشه آمپول اپی نفرین را همراه خود داشته باشید. از لوراتادین به جای اپی نفرین استفاده نکنید. اگر با این دارو خود درمانی می کنید، مهم است که دستورالعمل های مندرج بر روی بسته بندی آن را با دقت بخوانید تا بدانید چه زمانی باید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. مصرف این دارو به شکل قرص و کپسول برای کودکان زیر ۶ سال مجاز نیست، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد. مصرف شکل مایع و یا قرص جویدنی این دارو نیز برای کودکان زیر ۲  سال مجاز نیست، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.

همچنین ببینید:

زونا چیست و چگونه تشخیص و درمان می شود؟

نحوه استفاده از لوراتادین خوراکی

قبل از مصرف این دارو ، تمام دستورالعمل های مندرج بر روی بسته را بخوانید. اگر پزشک شما این دارو را برایتان تجویز کرده است، از دستورات پزشک و دستورالعمل های موجود در نسخه تان پیروی کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال ، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو را از طریق دهان همراه یا بدون غذا ، معمولاً یک بار در روز یا طبق دستور پزشک یا  از اطلاعات مندرج بر روی بسته محصول مصرف کنید.

مقدار مصرف بر اساس سن ، شرایط و پاسخ شما به درمان تعیین می شود. خودسرانه دوز خود را افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از مدت زمان تعین شده مصرف نکنید.

اگر علائم حساسیت شما پس از ۳ روز درمان بهبود نیافت یا کهیرهای شما بیش از ۶ هفته باقی ماندند ،موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. اگر وضعیت شما بدتر شد یا اگر فکر می کنید که مشکل پزشکی جدی دارید (مانند واکنش آلرژیک بسیار جدی/آنافیلاکسی) فوراً از پزشک کمک بگیرید.

 

عوارض جانبی

این دارو معمولاً عوارض جانبی ندارد. در صورت بروز هرگونه عارضه غیر معمول ، سریعاً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، علائمی از جمله: بثورات ، خارش ، تورم (به ویژه در ناحیه ی صورت ، زبان ، گلو) ، سرگیجه شدید ، مشکل در تنفس.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده اند ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

همچنین ببینید:

خواص کلسیم برای بدن!

در صورت حساسیت به لوراتادین و دسلوراتادین و داشتن هر گونه حساسیت دیگر، موضوع را ​​به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروسازتان اطلاع دهید. در صورت داشتن برخی بیماریهای خاص مانند: بیماری کلیوی ، بیماری کبد ، بدون مشورت با پزشک ، خود را با این دارو درمان نکنید.

مصرف لوراتادین در دوزهای توصیه شده معمولا باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال پس از مصرف آن تا زمانی که از نرمال بودن سطح هوشیاری خود مطمئن نشده اید از رانندگی و انجام فعالیت هایی که نیاز به تمرکز و هوشیاری کامل دارند ، اجتناب کنید .

اگر پزشک برای درمان کهیر مصرف لوراتادین را به شما تجویز کرده است یا اگر در نظر دارید از این دارو برای درمان کهیر استفاده کنید ، در صورت داشتن هر یک از این علائم زیر، فوراً موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است این علائم در واقع علائم یک بیماری جدی تر باشد: کهیرهایی که رنگ غیر طبیعی دارند ، کهیرهایی که کبود یا تاول مانند به نظر می رسند ، کهیرهایی که خارش ندارند.

شکل مایع و یا قرص جویدنی این دارو ممکن است حاوی قند و یا آسپارتام باشند. در صورت ابتلا به دیابت ، فنیل کتونوری (PKU) یا هر شرایط دیگری که شما را ملزم به محدود کردن و یا اجتناب از دریافت مواد در رژیم غذایی تان می کند ، رعایت احتیاط توصیه می شود. بهتر است از پزشک یا داروساز خود در مورد چگونگی استفاده ایمن از این اشکال از این دارو سوال کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه خواب آلودگی یا گیجی ، حساسیت بیشتری داشته باشند. این عوارض جانبی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

در دوران بارداری ، این دارو فقط در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرد. در صورت بارداری قبل از استفاده از این دارو حتما با پزشک مشورت کنید .

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. با این حال ، بعید است که به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. اما بهتر آن است که قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x