فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1121

طناب زدن بهتر است یا دویدن؟

طناب زدن و دویدن هر دو ورزش هایی برای سوزاندن کالری و تناسب اندام هستند .هر دو از تمرینات خوب برای بهبود سلامتی بوده که ارزان هستند و هچنین نیاز به وسایل و...

مقایسه طناب زدن و دویدن به میزان استقامت، تاثیرات آنها بر بدن، میزات شدت تمرین، کالری سوزی و تاثیر در استقامت بدن و … بستگی دارد. طناب زدن یک ورزش کم هزینه است که به تجهیزات کمی و حداقل فضا نیاز دارد. دویدن نیز یک ورزش کم هزینه است اما به طور معمول نیاز به افزایش فضا برای انجام دارد مگر اینکه روی تردمیل این کار را انجام دهید.

طناب زدن بهتر است یا دویدن؟

 

با این حال  این  ورزش مقرون به صرفه است.با این وجود هر دو روش مقرون به صرفه و کارآمد هستند که بر روی تناسب اندام شما تاثیر دارند. به این ترتیب ممکن است این سوال برای شما مطرح شود که کدام گزینه مناسب شماست؟

طناب زدن برای فعال و متناسب کردن عضلات بالا تنه بسیار مناسب است. چرا که طناب زدن دست و مچ، عضلات بازوها و شانه ها  را تحت تاثیر قرار می دهد. درواقع طناب زدن به نسبت دویدن ورزشی است برای کل بدن انسان. طناب زدن باعث تراکم استخوان نیز می شود.

همچنین ببینید:

راه های افزایش قد!!!

هنگام طناب زدن توجه داشته باید:

 پاها از هم کمی باز باشد

پرش نزدیک سطح زمین باشد

بدن در حالت صاف قرار گیرد

 

تفاوت بین طناب زدن و دویدن

آیا آنها به یک میزان کالری می سوزانند؟

طناب و دویدن هر دو مقدار قابل توجهی کالری می سوزانند.

در زیر تعداد کالری سوزانده شده برای هر فعالیت با شدت های قابل مقایسه برای یک فرد 150 پوندی (68 کیلویی) که هر تمرین را به مدت 10 دقیقه انجام می دهد ذکر شده است:

 

میزان کالری سوزی طناب زدن و دویدن:

دویدن

طناب

شدت تمرین

117 کالری

105 کالری

کم

125 کالری

140 کالری

متوسط

140 کالری

146 کالری

زیاد

 

در حالی که عوامل دیگری از جمله سن و جنس شما بر سوزاندن کالری تأثیر می گذارد  اینها دستورالعمل های کلی هستند.

 

 عضلات درگیر در طناب زدن و دویدن

در طناب زدن و دویدن عضلات تحتانی درگیر می شوند در حالی که استقامت بدنی شما به تقویت عضلات مرکزی یا core وابسته است.

همچنین طناب زدن با یک پا و دویدن با سرعت متناوب می تواند به تقویت عضلات پشت و عضلات ران کمک کند.

دویدن به تقویت عضلات باسن نیاز دارد اما طناب زدن تنها ران و زانو را درگیر می کند.

دویدن عضلات دلتوئید را درگیر می کند.

طناب زدن استقامت عضلات دو بازو،سه سر، خم کننده بازو را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

نیروی ضربه

میزان نیروی ضربه بر اندام تحتانی شما بین طناب زدن و دویدن تقریباً مشابه است.

نیروی ضربه بین پرش با طناب تک پرشی و پرش با طناب دو پرشی متفاوت است. زیر بغل معمولاً نیروی ضربه بالاتری نسبت به زیر بغل دارد.

 

هوازی یا بی هوازی؟

هر دو نوع ورزش را می توان به عنوان تمرین هوازی انجام داد تا استقامت را با حفظ سرعت ثابت در مدت زمان طولانی افزایش دهد. علاوه بر این دو، سرعت های سریع یا فواصل با شدت بالا، که فعالیتهای بی هوازی محسوب می شوند، هم با طناب پرش و هم با دویدن قابل اجرا هستند. هر دو گزینه خوبی برای تمرینات تناوبی با شدت بالا (HIIT) است، که شامل تمرینات کوتاه مدت با 80 تا 95 درصد حداکثر ضربان قلب شما می شود که با تمرینات با شدت کمتر در 40 تا 50 درصد حداکثر ضربان قلب شما پراکنده می شود.

همچنین ببینید:

دستور تهیه اوتمیل صبحانه ای سالم و رژیمی!

آیا هر دو چربی سوزی می کنند؟

یک مطالعه 12 هفته ای اخیر مشاهده کرد که یک برنامه طناب زدن باعث کاهش چربی بدن و بهبود عوامل خطر مرتبط با بیماری های قلبی می شود.مطالعات دیگر نتایج مشابهی در مورد کاهش چربی بدن پیدا کرده اند.  چالش این است که هر دو مقدار و اندازه مطالعات در مورد پرش با طناب نسبت به دویدن کوچکتر است. دویدن یک روش عالی برای سوزاندن چربی بدن است. در حقیقت مصرف کالری مشابه برای اشکال مختلف دویدن  از جمله دویدن با استقامت مداوم و تمرینات تناوبی با شدت بالا مشاهده شد.

 

آیا آنها هم عملکرد استقامتی و هم سرعت را افزایش می دهند؟

ثابت شده است که هر دو تمرین استقامت قلبی عروقی را بهبود می بخشد. حتی اگر از طناب برای انجام وظیفه پرش استفاده نشده باشد. جایگزین هایی برای طناب زدن وجود دارد که بدن را در یک حرکت قرار می دهد اما به هماهنگی کمتری نیاز دارد. بین سرعت طناب پرش (یا توانایی انجام دو دور زیرین) و سرعت دویدن همبستگی وجود دارد. بنابراین توانایی انجام دو دور زیرین ممکن است با توجه به ماهیت بی هوازی تمرین به بهبود توانایی های دویدن مرتبط باشد.

در واقع پرش با طناب دو زیر جزء پایداری از تمرینات تناوبی با شدت بالا و برنامه های CrossFit از ابتدا بوده است.

هر دو فعالیت شامل افزایش واکنش های زمینی در مقایسه با فعالیت هایی مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی است. بنابراین هر دو فعالیت ممکن است برای افرادی که در ناحیه لگن، زانو یا مچ پا صدمه دیده اند مشکل باشد.

با این حال جایگزینی برای دویدن روی زمین وجود دارد. تردمیل هایی برای کاهش جاذبه یا بدون وزن وجود دارد که به کاهش وزن از فشارهای مکانیکی بدن کمک می کند.همچنین ، دویدن در آب به شما امکان می دهد مکانیک های دویدن در آبهای کم عمق یا عمیق را انجام دهید.

 

چگونه باید انتخاب کنم؟ طناب زدن بهتر است یا دویدن؟

نشان داده شده است که هر دو نوع ورزش باعث افزایش استقامت قلبی عروقی می شود. با این حال اگر برای مدتی تحت فشار قرار بگیرید، طناب زدن بیشتر از دویدن برای شما مفید است.با این وجود اگر هدف شما این است که دونده بهتری باشید یا در مسابقات دوندگی شرکت کنید دویدن گزینه بهتری است. علاوه بر این اگر تمایل بیشتری برای تغییر در ورزش دارید، دویدن قطعاً گزینه بهتری است. طناب زدن می تواند یک تمرین جایگزین برای انجام در روزهای بین دویدن باشد تا الگوی فعال سازی ماهیچه ها را در حالی که هنوز روی سیستم قلبی عروقی کار می کنید تغییر دهید.

 

نتیجه نهایی

دویدن و پرش با طناب هر دو نوع تمرین عالی هستند. آنها ارزان هستند و به حداقل تجهیزات نیاز دارند.همچنین هر دوی آنها در مدت زمان کوتاهی مقدار قابل توجهی کالری می سوزانند. اگر این اهداف شما هست می تواند به کاهش درصد چربی بدن شما و بهبود ترکیب بدن شما کمک کند. با این وجود هر دو فعالیتی هستند که ممکن است برای افرادی که آسیب مفصل ران، زانو یا مچ پا دارند مناسب نباشد.انتخاب تمرینی که به نظر شما جالب تر است و به آن پایبند خواهید بود، مهمترین عامل است. شما همیشه می توانید هر دو فعالیت را به عنوان یک گزینه عالی برای تنوع در برنامه ورزشی خود جایگزین کنید.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x