فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1097

قارچ سیاه چیست و چه کسانی در معرض آن هستند؟

قارچ سیاه ارمغان کرونا نیست و در تاریخ طب وجود داشته است مثل همه عفونت های قارچی دیگه و در بیمارانی که سیستم‌های ایمنی ضعیف دارند...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد قارچ سیاه، ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

قارچ سیاه یک عفونت قارچی هست، که اصطلاح پزشکی آن ترجمه‌اش می‌شود قارچ سیاه و ضایعاتی هم که می‌دهد بیشتر ضایعات مخاطی و ضایعات دستگاه تنفسی فوقانی و ریوی هستند، چون ممکنه ضایعات مخاطی یک رنگ سیاه رنگی داشته باشند به این اسم نامیده شده.

آنچه باید درباره قارچ سیاه بدانیم

به نظر من بار منفی معادل فارسیش خیلی زیاد است، ولی این ارمغان کرونا نیست، این در تاریخ طب وجود داشته است مثل همه عفونت های قارچی دیگه و در بیمارانی که سیستم‌های ایمنی ضعیف دارند، (حالا این سیستم ایمنی ضعیف می‌تواند ناشی از شیمی درمانی سرطان باشد، سرکوب شدن مغز استخوان، کاهش گلبول های سفید یا گلبول های دفاعی بدن باشد، افرادی که پیوند های اعضا کرده اند و یا افرادی که قند بالا دارند).

همچنین ببینید:

نحوه استفاده از پالس اکسیمتر

اشاره کردم در صحبت قبل خودم که بیماران مبتلا به دیابت به هر شکلش در معرض بیماری کرونا هستند، یک پایه از درمان‌های ما درمان هایی هستش که به عنوان عارضه جانبی، هم سیستم ایمنی را سرکوب می‌کند و هم قند را بالا می‌برد. مجموعه سرکوب سیستم ایمنی و بالا رفتن قند زمینه را برای رشد و تکثیر این قارچ فراهم می‌کند.

قارچ سیاه یک بیماری مختص کرونا نیست، هر بیمار کرونایی قرار نیست قارچ سیاه بگیرد به خصوص بیمارانی که سرپایی هستند و بستری نمی‌شوند، اینها در معرض قارچ سیاه نیستند. 

بیماران بدحالی که بستری شدند، تحت درمان‌های مختلف قرار گرفتند، که به عنوان عارضه‌ی جانبی این درمان‌ها سیستم ایمنی سرکوب شده، قارچ سیاه یا موکورمایکوزیس (mucormycosis) که ما می‌گوییم، بروز پیدا می‌کند.

همچنین ببینید:

افت اکسیژن خون (هیپوکسمی) چیست؟ علل و راه های درمان آن

این چند روز این مطلب بوده که قارچ سیاه مثل یک بیماری جدید سر باز کرده که ناشی از کرونا هست؟

خیر، ناشی از کرونا نیست و از قبل بوده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

x