فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1006

برنج و نان باعث چاقی میشوند؟

کربوهیدرات سوخت پایه ای بدن است و خب این را هم میدانیم که برنج و نان مملو از کربوهیدرات هستند، حال زمانی برای ما مشکل چاقی بوجود می‌آید که بیشتر از نیاز مصرفی خود کالری ها را از برنج و نان دریافت کنیم...

با توجه به سوالات متعدد مخاطبین پزشک من در مورد اینکه برنج و نان باعث چاقی میشوند ؟ ویدئو زیر ضبط و منتشر شده است:

برنج و نان در رأس مواد غذایی هستند که همه‌ی ما جزو عوامل چاقی می‌دانیم ، برنج و نان چقدر باعث چاقی می‌شود؟

چی باعث چاقی می‌شود؟

چی باعث لاغری می‌شود؟

برنج و نان باعث چاقی میشوند ؟

یکی از سوالاتی که همه دنبالش هستیم و همه نظرات زیادی را می‌دهیم ، یک ماده غذایی به تنهایی نه شما را چاق می‌کند نه شما را لاغر می‌کند ، برنج شما را چاق نمی‌کند ، کرفسم شما را لاغر نمی‌کند ، بحث مقدار مصرف هست و بحث روش پخت هست و بحث این هست که شما برنج را با چی دارید می‌خورید و کی می‌خورید .

همچنین ببینید:

موارد منع مصرف آسپرین !

اگر در شما برنج و نان دارد درصدی از سهم درستی از انرژی دریافتی تون رو تامین می‌کند آن باعث چاقی شما نمی‌شود ، برنج و نان وقتی باعث چاقی شما می‌شود که بیش از ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز بدن را تامین کند وقتی باعث چاقی می‌شود که شما در کنار برنج و نان از سبزیجات با فیبر کافی استفاده نمی‌کنید ، وقتی باعث چاقی می‌شود که شما را بی موقع می‌خورید ، وقتی باعث چاقی می‌شود که شما آن را همراه با ترکیبات چرب استفاده می‌کنید. بنابراین اگر فرض کنید شما میزان انرژی مورد نیازتان ۱۶۰۰ کالری یا ۱۷۰۰ کالری است ، شما می‌آیید در ۱۵۰۰ کالری یا ۱۴۰۰ کالری برنج و نان هم استفاده می‌کنید ، این باعث چاق شدن شما نمی‌شود ولی وقتی نیاز شما ۱۵۰۰ هزار تا ۶۰۰ کالری هست ، شما دقیقا ۱۵۰۰ تا ۱۶۰۰ کالری دریافت می‌کنید ولی بیش از ۵۰ درصد کالری را دارید از برنج و نان دریافت می کنید ، باید بگم که این سهمی که دریافت می‌کنید یک سهم بهینه نیست و اگر شما برنج را خوب استفاده کنید یعنی برنج را همراه با سبزیجات ، حبوبات استفاده کنید بسیار به شما کمک می‌کند و شما را چاق هم نمی‌کند اگر در محدوده نیاز باشد .

اگر نان مصرفی شما نان با کیفیتی باشد نان چاودار ، جو ، هفت غله ، گندم کامل ، نان پروتئین با کیفیت ، نان های سبوس دار خوب باشد و به مقدار مورد نیاز استفاده کنید باعث چاقی نمی‌شود .

همچنین ببینید:

پزشک داخلی، یا متخصص داخلی کیست؟

آیا رژیم های کم کربوهیدرات نسبت به رژیم های پرکربوهیدرات بهتر است؟

بله ، برای بعضی از افراد رژیم‌های کم کربوهیدرات بهتر هستند و در مورد اینها ما میزان دریافت کربوهیدرات را محدود می‌کنیم .

یادتون باشه سوخت پایه بدن ما کربوهیدرات هست ، سوخت گرانتری را دارید برای بدن تان فراهم می‌کنید و در واقع ارگان‌های مختلف بدن شما باید با سختی بیشتری کار بکنند. بنابراین ما نمی‌گوییم که برنج و نان به مقدار کافی و به روش طبخ صحیح و به مقدار خوردن آن باعث چاقی می‌شود و اگر شما برنج را بی موقع بخورید و به مقدار زیاد بخورید و نان با کیفیت نباشد و فقط آرد سفید و یا برنج سفید باشد ، قطعاً می‌تواند باعث چاقی شما بشود ولی الزاماً وقتی ما می‌خواهیم وزن کسی را کم کنیم ، کاملا برنج و نان را از رژیم غذایی اش حذف نمی‌کنیم مگر این که لازم باشد در دوره خاصی برای درمان خاصی ما از رژیم کتوژنیک استفاده کنیم که آن هم به صورت دوره‌ای خواهد بود و به صورت تایم لاین و لایف لاین و تمام عمر آن را حذف نمی‌کنیم .

دیدگاه تان را بنویسید

 

x