فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 10211

کاوا: فواید، عوارض جانبی و دوز

کاوا صدها سال است که برای تقویت آرامش استفاده می شود، اما آیا بی خطر است؟ در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد کاوا بدانید آورده شده است.

کاوا، گیاهی بومی جزایر جنوبی اقیانوس آرام است. ساکنان جزایر اقیانوس آرام صدها سال است که از آن به عنوان یک نوشیدنی تشریفاتی برای ایجاد حالت آرامش استفاده می کنند.

اخیراً، این گیاه به دلیل خواص آرامش بخش و کاهش استرس خود مورد توجه گسترده قرار گرفته است. با این حال، چندین نگرانی بهداشتی سؤالاتی را در مورد ایمنی آن ایجاد کرده است.

این مقاله هر آنچه را که باید در مورد فواید و مضرات این گیاه بدانید را توضیح می دهد.

کاوا


کاوا چیست؟

کاوا یک درختچه استوایی همیشه سبز با برگ های قلبی شکل و ساقه های چوبی است. نام علمی آن Piper methysticum است.

فرهنگ های اقیانوس آرام به طور سنتی از نوشیدنی این گیاه در طول مراسم و گردهمایی های اجتماعی استفاده می کنند.

برای تهیه آن ابتدا ریشه های آن را به صورت خمیر در می آورند. این آسیاب به طور سنتی با جویدن ریشه ها و تف کردن آنها انجام می شد، اما اکنون با دست انجام می شود.

سپس خمیر را با آب مخلوط کرده، صاف کرده و مصرف می کنند.

مواد فعال آن کاوالاکتون نامیده می شود که 3 تا 20 درصد وزن خشک ریشه گیاه را تشکیل می دهد.

مطالعات نشان می دهد که مواد فعال آن ممکن است اثرات زیر را بر بدن داشته باشند:

  • كاهش دادن اضطراب
  • محافظت ازنورون ها
  • كاهش احساس درد
  • کاهش خطر ابتلا به سرطان

بیشتر تحقیقات تا به امروز بر پتانسیل این گیاه برای کاهش اضطراب متمرکز شده است. تا حد زیادی ناشناخته است که مواد های فعال آن چگونه این اثرات را ایجاد می کنند.

به نظر می رسد که با تأثیر بر انتقال دهنده های عصبی در مغز کار می کنند. انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی هستند که اعصاب برای برقراری ارتباط با یکدیگر آزاد می کنند.

یکی از این انتقال دهنده های عصبی گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) است که فعالیت اعصاب را کاهش می دهد.


کاوا می تواند به کاهش اضطراب کمک کند

امروزه اختلالات اضطرابی یکی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی است. آنها معمولاً با گفتگو درمانی، داروها یا هر دو درمان می شوند.

انواع زیادی از داروها در دسترس هستند، اما ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشند. همین امر تقاضا برای داروهای طبیعی و مطمئناً ایمن مانند کاوا را افزایش داده است.

اولین مطالعه طولانی مدت در مورد بررسی اثرات عصاره این گیاه در افراد مبتلا به اضطراب در سال 1997 منتشر شد. در مقایسه با دارونما، به طور قابل توجهی شدت اضطراب درک شده شرکت کنندگان را کاهش داد.

محققان همچنین هیچ عارضه جانبی مربوط به ترک یا وابستگی را متذکر نشدند، در حالی که این اثرات با داروهای دیگری که اغلب برای درمان اضطراب استفاده می‌شوند، رایج است.

پس از این مطالعه، چندین مطالعه دیگر فواید کاوا را بر اضطراب بررسی کردند. مطالعات به این نتیجه رسید که عصاره این گیاه یک درمان موثر برای اضطراب است.

همچنین ببینید:

آنچه در مورد اضطراب شبانه باید بدانید


کمک به خواب با این گیاه

کمبود خواب با بسیاری از مسائل پزشکی از جمله فشار خون بالا، دیابت، افسردگی، چاقی و سرطان مرتبط است.

با درک این موضوع، بسیاری از مردم برای کمک به خواب بهتر به داروهای خواب روی می آورند. مانند داروهایی که برای درمان اضطراب استفاده می‌شوند، داروهای خواب ممکن است عادت‌ساز و منجر به وابستگی فیزیکی شوند.

کاوا به دلیل اثرات آرام بخش آن معمولا به عنوان جایگزینی برای این داروهای خواب استفاده می شود. در یک مطالعه بر روی 24 نفر، این گیاه در مقایسه با دارونما، استرس و بی خوابی را کاهش داد.

جالب توجه است که اثرات این گیاه بر بی خوابی ممکن است از اثرات آن بر اضطراب ناشی شود. بی خوابی ناشی از استرس در افراد مبتلا به اضطراب رایج است.

بنابراین، در موارد بی خوابی، این گیاه اول اضطراب سپس بی خوابی را درمان می کند. هر چند این ناشناخته است که این گیاه چگونه بر خواب افراد بدون اضطراب یا بی خوابی ناشی از استرس تأثیر می گذارد.

همچنین ببینید:

بهبود کیفیت خواب با 9 غذا و نوشیدنی عالی


شکل های کاوا

این گیاه را می توان به شکل چای، کپسول، پودر یا مایع مصرف کرد. به استثنای چای آن، این محصولات از مخلوط غلیظی تهیه می‌شوند که با استخراج مواد فعال آن از ریشه گیاه با اتانول یا استون تهیه می‌شود.


چای

چای رایج ترین روش مصرف این گیاه برای اضطراب است، زیرا به راحتی در دسترس است.

این گیاه به تنهایی یا در کنار سایر گیاهانی که برای ایجاد آرامش تبلیغ می شوند. حتماً چای این گیاه را مصرف کنید که حاوی محتوای کاوالاکتون و همچنین سایر مواد تشکیل دهنده باشد.

از مصرف چای هایی به عنوان “ترکیب اختصاصی” خودداری کنید. با این محصولات، نمی‌دانید چقدر از این گیاه را دریافت می‌کنید.


تنتور یا مایع آن

این شکل مایع این گیاه است که در بطری‌های کوچک با اندازه‌های 2 تا 6 اونس (59 تا 177 میلی‌لیتر) فروخته می‌شود. می توانید آن را با قطره چکان مصرف کنید یا آن را با آبمیوه یا نوشیدنی دیگری مخلوط کنید تا طعم ویسکی مانند آن را بپوشانید.

مهم است که فقط یک دوز کوچک مصرف کنید، زیرا کاوالاکتون ها غلیظ هستند. تنتور این گیاه و مایع آن قوی تر از سایر اشکال می باشد.


کپسول

کسانی که طعم این گیاه را دوست ندارند می توانند آن را به شکل کپسول مصرف کنند. یک کپسول ممکن است حاوی 100 میلی گرم عصاره ریشه این گیاه باشد که دارای 30 درصد کاوالاکتون استاندارد شده است.

دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند از مصرف زیاد یا کم کاوالاکتون ها اجتناب کنید.


دوز

کارشناسان توصیه می کنند که میزان مصرف روزانه کاوالاکتون(مواد فعال این گیاه) ها از 250 میلی گرم تجاوز نکند. دوز موثر آنها 70 تا 250 میلی گرم است.

مکمل های این گیاه ممکن است موا فعال را بر حسب میلی گرم یا درصد ذکر کنند. اگر محتوا به صورت درصد ذکر شده باشد، باید مقدار مواد فعال موجود در آن را محاسبه کنید.

به عنوان مثال، اگر یک کپسول حاوی 100 میلی گرم عصاره ریشه کاوا باشد و استاندارد شده باشد که حاوی 30 درصد کاوالاکتون باشد، حاوی 30 میلی گرم کاوالاکتون (100 میلی گرم در 30/0 = 30 میلی گرم) خواهد بود.

برای رسیدن به دوز موثر در محدوده 70 تا 250 میلی گرم کاوالاکتون، باید حداقل سه کپسول از این مکمل خاص مصرف کنید.

بیشتر عصاره های ریشه کاوا حاوی 30 تا 70 درصد از مواد های فعال آن هستند.


اثرات جانبی

در حالی که کاوا ممکن است برای اضطراب مفید باشد، بسیاری از مردم در مورد عوارض جانبی بالقوه آن نگران هستند.

در اوایل دهه 2000، موارد متعددی از سمیت کبدی مربوط به مصرف این گیاه گزارش شد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده بعداً در مورد خطر آسیب کبدی مرتبط با محصولات حاوی این گیاه هشدار داد.

استفاده از آن حتی در بسیاری از کشورها از جمله آلمان، سوئیس، فرانسه، کانادا و بریتانیا ممنوع یا محدود شده است. با این حال، ممنوعیت در آلمان بعداً به دلیل شواهد ضعیف از خطرات مرتبط برداشته شد.

تصور می شود که کاوا از طرق مختلف به کبد آسیب می رساند، یکی از آنها نحوه تداخل آن با داروهای خاص است.

آنزیم های کبدی که این گیاه را تجزیه می کنند سایر داروها را نیز تجزیه می کنند. بنابراین، این گیاه می‌تواند این آنزیم‌ها را ببندد و از تجزیه سایر داروها جلوگیری کند و باعث تجمع آنها شده و به کبد آسیب برساند.

تقلب یکی دیگر از دلایل ناامن بودن محصولات این گیاه است.

برای صرفه جویی در هزینه، برخی از شرکت ها به جای ریشه از قسمت های دیگر گیاه کاوا مانند برگ یا ساقه استفاده می کنند. برگ ها و ساقه ها به کبد آسیب می رسانند.


نتیجه آخر

کاوا سابقه مصرف طولانی در اقیانوس آرام جنوبی دارد و نوشیدنی ایمن و لذت بخش محسوب می شود.

ریشه این گیاه حاوی ترکیباتی به نام کاوالاکتون است که برای کاهش اضطراب موثر است.

اگر قصد مصرف این گیاه را دارید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد.

همچنین، حتماً برچسب‌های محصولات کاوا را که به آن‌ها علاقه دارید بخوانید تا محتوای کاوالاکتون را در هر دوز تأیید کنید.

در نهایت، بررسی کنید که آیا کاوا از ریشه گرفته شده است یا از سایر قسمت های گیاه که ممکن است برای کبد مضرتر باشد.

با در نظر گرفتن این احتیاط ها، این امکان برای اکثر مردم وجود دارد که با خیال راحت از مزایای این گیاه لذت ببرند.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.


منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x