فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1975

برخی شرکت‌ها فقط به دنبال رانت ارز ترجیحی هستند

وزیر بهداشت گفت: مشکل ما، برخی شرکت‌هایی هستند که با رانت می‌خواهند وارد عرصه سلامت شوند، برخی شرکت‌ها فقط به دنبال رانت ارز ترجیحی هستند.

ورود برخی شرکت‌هایی به عرصه سلامت برای رانت ارز ترجیحی

برخی شرکت‌ها فقط به دنبال رانت ارز ترجیحی هستند

 

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: متاسفانه برخی نمایندگان مجلس تصور می‌کنند که وزارت بهداشت، مختص درمان است و درخواست تاسیس مراکز درمانی تخصصی در مناطق کم جمعیت را دارند در حالی که برنامه ما این است که 6000 خانه بهداشت بسازیم و باید تلاش کنیم تا از بیمار شدن مردم پیشگیری کنیم. مراکز درمانی باید به سوی تجمیع پیش برود و به جای مراکز درمانی کوچک، باید مراکز درمانی جامع و تخصصی ساخته شود تا ارائه خدمات کیفیت بیشتری پیدا کند.

وی یادآور شد: تلاشی که برای ساخت واکسن شد هزینه کمتر و اثربخشی بیشتری نسبت به درمان داشت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در رابطه با تولید دارو و بحث دانش‌بنیان نقاط ضعفی داریم و با وجود دانشمندانی که داریم، مجبوریم دارو وارد کنیم، بیان داشت: تولید مواد اولیه باید اولویت اول ما در گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان باشد و شرکت‌های دانش بنیان گروه دارویی برکت بی‌نظیر است‌.

وی تصریح کرد: ما نیروی انسانی به اندازه کافی داریم اما مشکل ما، برخی شرکت‌هایی هستند که با رانت می‌خواهند وارد عرصه سلامت شوند، برخی شرکت‌ها فقط به دنبال رانت ارز ترجیحی هستند و سود خود را از اختلاف میان ارز ترجیحی و نیمایی به دست می‌آورند.

عین‌اللهی گفت: اگرچه 97 درصد داروهای داخلی تولید می‌شود اما برخی از این داروها مواد اولیه‌شان وارد و بسته‌بندی می‌شوند که نمی‌توان نامش را تولید گذاشت. زمانی می‌توان نامش را تولید گذاشت که مواد اولیه را نیز خودمان بتوانیم تولید کنیم.

به گفته وزیر بهداشت، امروزه بازار جهانی نیز منتظر ماست و بسیاری از کشورها تقاضای دارو و تجهیزات از ما دارند و بنابراین امکان صادرات نیز داریم.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x