فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 9356

تولید 180 محصول دانش‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار کرد: ۱۸۰ محصول دانش‌بنیان در دانشگاه ساخته شده و دستگاه نویگشینی که جراحان مغز و اعصاب با آن کار می‌کنند ساخت ایران است. شرکت‌های دانش‌بنیان افزون بردرآمدزایی، بار بسیاری را از دوش نظام سلامت و کشور برداشته‌اند.

در نشست هم‌اندیشی دکتر حسین قناعتی؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اساتید و دستیاران گروه جراحی مغز و اعصاب، وی پس از شنیدن جزئیات برنامه عملیاتی 4 ساله گروه مغز و اعصاب، این گروه را از لحاظ نظم، حرکت علمی و سختی کار زبانزد جامعه پزشکی دانست و گفت:

جراحی مغز و اعصاب رشته عظیمی است چراکه با مغز انسان سروکار دارد و بشر باوجود پیشرفت‌های بسیاری که به دست آورده هنوز نتوانسته ساده‌ترین کارهای مغز را شبیه‌سازی کند.

تولید 180 محصول دانش‌بنیان در دانشگاه علوم پزشکی تهران

دکتر قناعتی با بیان اینکه پیچده‌ترین فرایند‌های مدیریتی، ساده‌ترین کار برای مغز است گفت: مغز و اعصاب به خودی خود، ماهیت علم مدیریت را دارد و کمک می‌کند با پیچیدگی‌های علم مدیریت بهتر آشنا شویم.


رئیس دانشگاه، حرکت برنامه محور را در جهان بی‌ثبات کنونی، موجب برقراری ثبات دانست و گفت: اگرچه برنامه‌های بزرگی در جهان پیش‌بینی شده که به هدف نرسیده است مانند پوشش همگانی بهداشت که 3 هزار دانشمند WHO برای برقراری عدالت در سلامت تا سال 2030 آن را برنامه‌ریزی کرده بودند که با همه‌گیری کرونا این برنامه به هم خورد و به تعبیر جامعه‌شناس بزرگ آلمانی، جهان به دو عصر پیش از کرونا و پس از کرونا تقسیم شد.

با این وجود، برنامه‌ریزی همچنان رکن اساسی پیشرفت در جهان بی‌ثباتی است که در آن قرار داریم و کمک می‌کند که بدانیم چه می‌خواهیم و باید در چه مسیری حرکت کنیم.

همچنین ببینید:

محصول نانو برای تشخیص حساسیت‌های دارویی بیماران تولید شد

دکتر قناعتی با بیان اینکه هرچه بی‌ثباتی بیشتر باشد، جهت منحنی‌های مدیریت، به سمت استقامت و عشق بیشتر می‌شود گفت: عرفای بزرگ ما نیز در اشعار و سخنان خود مانند این بیت مولانا « پای استدلالیان چوبین بود* پای چوبین سخت بی‌تمکین بود» به این امر تأکید داشته‌اند. در جنگ تحمیلی نیز مقاومت و عشق و‌ امید باعث پیروزی کشورمان شد.


رئیس دانشگاه، با یادآوری اینکه امروزه‌ امید در کشورمان مورد هجمه قرار گرفته است افزود: آیا می‌دانید شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه با تولیدات چشمگیر خود، افزون بردرآمدزایی، بار بسیاری را از دوش نظام سلامت و کشور را برداشته‌اند. 180 محصول دانش بنیان در دانشگاه ساخته شده و همین دستگاه نویگشینی که جراحان مغز و اعصاب با آن کار می‌کنند ساخت ایران است.


دکتر قناعتی، در تکمیل این بخش از سخنان خود با تأکید براینکه «ما می‌توانیم» به شرط آنکه با «برنامه» پیش برویم گفت: درست است که برنامه‌ریزی و سیاستگذاری مهم است اما روش اجرای سیاست و برنامه نیز اهمیت بسیاری دارد. مدیریت علم است و شاخص‌های پیچیده‌ای دارد که باید با دقت پیش برویم و کشتی بزرگ دانشگاه را به سلامت به مقصد برسانیم.


رئیس دانشگاه، با اشاره به رایزنی‌های انجام شده برای حمایت از نیروی انسانی و دستیاران گفت: نیروی انسانی اساس پیشرفت دانشگاه است و برای حمایت از آنان، برنامه‌های خوبی داریم.


دکتر قناعتی، با تأکید بر گسترش فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب و تربیت جراح عروق مغز توانمند گفت: فهرست تجهیزات مورد نیاز بخش‌ها را با دلایل آن ارسال کنید که برای تهیه آن اقدام شود. به منظور مدیریت و استفاده بهینه از تجهیزات پزشکی نرم‌افزاری طراحی شده که مشخصات همه تجهیزات دانشگاه در آن ثبت می‌شود.


رئیس دانشگاه، توسعه فعالیت‌های بین‌المللی گروه جراحی مغز و اعصاب را ضروری دانست و گفت: دانشگاه در بسیاری از کشور‌ها میز‌های فعالی دارد که شما می‌توانید با بخش‌های بین‌المللی مرتبط، تعامل برقرار کنید.


دکتر قناعتی یکی از برنامه‌های دانشگاه را توسعه توریسم سلامت دانست و گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران، خدمات پیشرفته پزشکی را با هزینه مناسب ارائه می‌دهد که اگر فرهنگ توریسم تقویت شود و بیمار احساس آرامش کند و کیفیت خدمات را ببیند می‌توانیم جایگاه خود را در این عرصه ارتقا دهیم.


رئیس دانشگاه راه‌اندازی مرکز جراحی مغز و اعصاب در منطقه 22 را ظرفیت مناسبی برای توسعه فعالیت‌های گروه جراحی مغز و اعصاب دانست و گفت: این مرکز از نظر فضای فیزیکی بزرگترین مرکز جراحی مغز و اعصاب جهان است و امکانات خوبی دارد که می‌تواند در اختیار جراحان مغز و اعصاب قرار گیرد. در حال برنامه‌ریزی هستیم که مراحل ساخت آن تکمیل شود.


رئیس دانشگاه در پایان سخنان خود با تأکید بر اینکه وظیفه ما تأمین سلامت جامعه است گفت: بخش عمده‌ای از بودجه کشور‌ها صرف درمان بیماری‌های غیرواگیر می‌شود که اگر این بیماری‌ها کنترل شود، بسیاری از هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد. باید با تمام قوا و با‌امید پیش برویم تا بتوانیم به سهم خود، سلامت جامعه را ارتقا دهیم.


منبع:

tasnimnews

دیدگاه تان را بنویسید

 

x