سایت دیابتی پلاس
کد خبر: 1419

بهترین ویتامین ها برای سلامت روده کدام است!؟

روده یکی از مهمترین اعضای بدن ست که باید برای حفظ سلامت روده ها رژیم غذایی سالم و تغذیه مناسبی داشته باشیم تا از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگیری کنیم ....

۷ ویتامین برای حفظ سلامت روده:

اهمیت داشتن روده ای سالم امری است که بر هیچ کسی پوشیده نیست. روده جایی است که سیستم ایمنی از آنجا آغاز می شود و طیف وسیعی از بیماری ها به این قسمت از بدن متصل شده اند.

بهترین ویتامین ها برای سلامت روده کدام است!؟

 

غذاهای خاصی وجود دارد که می توانید برای تغذیه روده و ارتقای سلامت روده تان ، مصرف آنها را افزایش دهید، اما در اینجا ما کمی عمیق تر و دقیق تر به ویتامین هایی که به محافظت، التیام و حمایت از سیستم گوارشی کمک می کنند، می پردازیم.

 

ویتامین های B

ویتامین‌های B که عمدتاً در ماهی‌های چرب، محصولات لبنی، سبزیجات برگ‌دار و گوشت یافت می‌شوند، به بدن کمک می‌کنند تا گلبول‌های قرمز خون را تولید کند و از غذاها انرژی دریافت کند. سلامت دستگاه گوارش به عملکرد صحیح معده بستگی دارد که به نوبه خود به ویتامین B نیاز دارد. ویتامین B از معده و روده شما در برابر مشکلات و بیماری ها محافظت می کند و با مصرف کافی آن می توانید از بهبود عملکرد معده و روده تان اطمینان حاصل کنید.

همچنین ببینید:

آدنوم لوله‌ای چیست؟

آهن

آهن از باکتری های خوب روده حمایت می کند. نتایج یک مطالعه انجام شده در مرکز ملی بیوتکنولوژی نشان داده است که مصرف مکمل آهن باعث افزایش متابولیت باکتریایی ضد التهابی و افزایش تعداد باکتری های خوب روده می شود.

 

ویتامین C

خواص آنتی اکسیدانی ویتامین C با کمک به جذب آهن در بدن و همچنین تقویت لثه ها و دندان های سالم به هضم غذاها و در واقع بهبود عملکرد سیستم هاضمه نیز کمک می کند. علاوه بر مصرف مکمل ها، می توانید ویتامین C را به راحتی در توت فرنگی، مرکبات، بروکلی و فلفل پیدا کنید.

 

سلنیوم

سلنیوم پاسخ روده به التهاب را افزایش می دهد. ثابت شده است که کمبود سلنیوم باعث افزایش استرس و التهاب می شود و در نتیجه منجر به آسیب احتمالی به پوشش روده می شود که باعث نشتی روده خواهد شد. کمبود سلنیوم نیز با افزایش خطر ابتلا به بیماری های روده مرتبط است.

 

ویتامین D

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که وجود میزان مناسبی از ویتامین D در بدن ، خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می دهد. این ویتامین مهم به عملکرد عضلات، اعصاب و سیستم ایمنی و به جذب کلسیم در بدن نیز کمک می کند.

همچنین ببینید:

انواع عفونت های گوارشی!

روی

حتی کمبود خفیف روی نیز می تواند تولید آنزیم های گوارشی را کاهش دهد که این امر نیز احتمال نشت روده را افزایش می دهد. روی را به طور طبیعی در گوشت گاو بدون چربی، گوشت بره، صدف و جگر پیدا می کنید.

 

منیزیم

منیزیم یک ماده معدنی حیاتی برای سلامت کلی است و التهاب روده را به حداقل می رساند. بدون آن، باکتری های خوب روده در معرض آسیب احتمالی قرار می گیرند و می توانند باعث نوسان سطح قند خون نیز بشوند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

mindfood

دیدگاه تان را بنویسید

 

سایت دیابتی پلاس

پربازدید ها