سایت دیابتی پلاس
کد خبر: 137

کودک آزاری چیست؟

کودک آزاری به عنوان "آسیب رساندن (چه از نظر جسمی ، روحی یا جنسی) ، بدرفتاری ، آزار ، غفلت یا محرومیت از هر کودک یا جوان" تعریف شده است...

کودک آزاری به عنوان "آسیب رساندن (چه از نظر جسمی ، روحی یا جنسی) ، بدرفتاری ، آزار ، غفلت یا محرومیت از هر کودک یا جوان" تعریف شده است.

کودک آزاری

کودک آزاری شامل:

سوء استفاده عاطفی

سوء استفاده عاطفی زمانی اتفاق می افتد که به طور مستمر احساس عاطفی ، روانی یا اجتماعی و احساس ارزش کودک یا نوجوان دچار خدشه شود.

این امر می تواند شامل الگویی از انتقاد ، طرد ، تحقیر ، نادیده گرفتن ، منزوی کردن ، فساد ، استثمار و ترور شخصیت کودک باشد. و ممکن است در اثر مواجهه با خشونت خانوادگی یا درگیر شدن در فعالیتهای غیرقانونی یا ضد اجتماعی صورت بگیرد.

سوء استفاده عاطفی تقریباً همیشه هنگام بروز اشکال دیگر کودک آزاری وجود دارد.

اثرات این نوع سوء استفاده همیشه فوری و قابل مشاهده نیست. اثرات طولانی مدت سوءاستفاده عاطفی ممکن است فقط با بزرگتر شدن کودک و شروع کردن او به نشان دادن رفتارها یا علائم شدید یا ناراحت کننده آشکار شود.

بی توجهی

غفلت نوعی رفتار است که در طی یک دوره زمانی اتفاق می افتد و منجر به اختلال در عملکرد یا رشد کودک یا فرد نوجوان می شود. این رفتار یکی از نشانه های عدم تأمین نیازهای اساسی کودک است.

غفلت ممکن است به شکل های زیر باشد:

جسمی : عدم تأمین نیازهای اساسی لازم  مانند غذا ، سرپناه یا جای امن و گرم

پزشکی : عدم توجه  یا پیگیری مراقبت های پزشکی کودک یا نوجوان

رها کردن : گذاشتن کودک یا نوجوان در هر شرایطی بدون ترتیب دادن مراقبت های لازم از آنها و بدون قصد بازگشت

نظارت غفلت آمیز : عدم ارائه نظارت مناسب یا لازم از نظر قانونی

امتناع از قبول مسئولیت والدین : عدم تمایل یا عدم توانایی در ارائه مراقبت مناسب از کودک یا فرد نوجوان

سوء استفاده جسمی

سوءاستفاده جسمی می تواند در اثر مشت ، ضرب و شتم ، لگد زدن  ، گاز گرفتن ، سوزاندن یا پرتاب کردن کودک باشد. بدرفتاری جسمی نیز ممکن است ناشی از نظم و انضباط بیش از حد یا نامناسب یا خشونت در خانواده باشد ، و صرف نظر از اینکه قصد آسیب رساندن به کودک بوده یا نه ، سوء استفاده محسوب می شود. سوء استفاده جسمی ممکن است نتیجه یک رفتار یا یک سری اتفاقات باشد.

شدت جراحات در کودک ممکن است متفاوت باشد و از کبودی جزئی ، سوختگی ، جوش یا علائم گزش ، شکستگی های اساسی استخوان های بلند یا جمجمه گرفته تا شدیدترین شکل آن یعنی مرگ کودک باشد.

سوء استفاده جنسی

سوءاستفاده جنسی شامل اعمال یا رفتارهایی است که در آن فرد بالغ ، بزرگتر یا قدرتمندتر از کودک یا نوجوان برای اهداف جنسی استفاده می کند.

گرچه این نوع از سوءاستفاده ممکن است یک غریبه را درگیر کند ، اما بیشتر سوءاستفاده های جنسی توسط شخصی انجام می شود که کودک را می شناسد و کودک به آنها اعتماد دارد.

این نوع از سوءاستفاده شامل هرگونه لمس به منظور مقاربت جنسی ، نوازش پستان ، باسن ، اندام تناسلی ، رابطه جنسی دهانی ، مقاربت جنسی ، بزرگسالی که خود را در معرض دید کودک یا فرد نوجوان قرار می دهد یا به دنبال آن است که کودکی برای یک هدف جنسی او را لمس کند. همچنین شامل عکسبرداری نامناسب از کودکان یا نوجوانان ، درگیر کردن کودک یا نوجوان در فعالیت های پورنوگرافی یا فحشا یا استفاده از اینترنت و تلفن برای شروع مکالمات جنسی با کودکان یا نوجوانان میشود.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

childmatters

دیدگاه تان را بنویسید

 

سایت دیابتی پلاس

پربازدید ها