فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1218

روش های رفع و درمان افتادگی پوست!

اگه تجربه کاهش وزن و یا زایمان رو دارید احتمالاً میدونید که افتادگی پوست یکی از عوارض رایج اونه. البته شل شدن و افتادگی پوست علت های دیگه ای هم داره. شل شدن پوست اغلب با از بین رفتن چربی در ارتباط هست ...

روش های مختلفی برای تقویت پوست شل و افتاده وجود دارد. در موارد شدید افتادگی پوست٬ برخی افراد ممکن است جراحی را در نظر بگیرند.

افتادگی پوست مضر نیست اما می تواند عزت نفس فرد را پایین بیاورد.  افتادگی پوست ممکن است با افزایش سن یا پس از کاهش وزن رخ دهد.  برخی شرایط پزشکی مانند کوتیس لاکسا و سندرم اهلردانس نیز می توانند باعث شل شدن پوست شوند اگرچه این موارد غیر معمول هستند.

روش های رفع و درمان افتادگی پوست!

 

 

برخی از عوامل سبک زندگی نیز ممکن است پوست را پیر کرده و باعث افتادگی آن شود. این عوامل شامل رژیم غذایی ناسالم و قرار گرفتن در معرض آفتاب زیاد است.

 

چرا افتادگی پوست رخ می دهد؟

افتادگی پوست بخشی طبیعی از پیری است. کلاژن و الاستین دو پروتئین ضروری هستند که با سفت شدن پوست ارتباط دارند. با افزایش سن، تولید این دو پروتئین کاهش می یابد.

سطح هیالورونیک اسید نیز با افزایش سن کاهش می یابد. اسید هیالورونیک یک مولکول است که به پوست در جهت حفظ رطوبت کمک کرده و سبب می شود پرتر به نظر برسد.

همچنین ببینید:

روش های درمان شل شدگی و افتادگی پوست

افتادگی پوست نیز ممکن است پس از کاهش وزن قابل توجه ایجاد شود.  پوست کشیده می شود تا حجم بیشتری را در خود جای دهد. اما با گذشت زمان، این می تواند به کلاژن و الاستین پوست آسیب برساند. این موضوع می تواند منجر به افتادگی پوست بعد از کاهش وزن شود.

همچنین در دوران بارداری پوست شکم کش می آید. این ممکن است منجر به افتادگی پوست بعد از زایمان شود.

قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید، به ویژه قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، همچنین می تواند باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست شود.

 

برخی از نواحی رایج که ممکن است در آن افتادگی پوست رخ دهد عبارتند از:

صورت

گردن

شکم

بازوها

قسمت داخل ران

 

نکاتی برای جلوگیری از افتادگی پوست:

بسیاری از عوامل خارجی پوست را در معرض رادیکال های آزاد قرار می دهند. بدن در واکنش به محیط  رادیکال های آزاد تولید می کند. در صورت تجمع رادیکال های آزاد استرس اکسیداتیو ایجاد می شود که می تواند التهاب را در بدن افزایش دهد.

استرس اکسیداتیو می تواند باعث پیری زودرس و ممکن است باعث افتادگی پوست شود. آلودگی، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، دود سیگار و رژیم غذایی ناسالم نیز می تواند تولید رادیکال های آزاد را افزایش دهد.

آنتی اکسیدان ها ممکن است رادیکال های آزاد را خنثی کنند. غذاهای گیاهی منابع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند.

افراد همچنین می توانند با روش های زیر از شل شدن پوست جلوگیری کنند.

لذت بردن از آفتاب

خوردن رژیم غذایی سالم

هیدراته ماندن و استفاده از مرطوب کننده

داشتن خواب کافی

در صورت لزوم ترک سیگار

در صورت لزوم کاهش وزن

کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی محیط زیست و دود سیگار

 

راه های بهبود افتادگی پوست

بسته به علت و شدت آن برخی روش های شیوه زندگی ممکن است به افتادگی پوست کمک کنند. برخی از تکنیک ها برای نواحی خاصی از بدن بهتر از بقیه هستند.

 

این رویکردها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ورزش

ورزش مانند تمرینات مقاومتی می تواند حجم عضلات را افزایش دهد. عضله سازی از طریق ورزش می تواند ظاهر افتادگی پوست  به ویژه در پاها و بازوها را بهبود بخشد.

همچنین تمرینات صورت ممکن است باعث تقویت ماهیچه های اطراف فک و گردن شود. این ممکن است افتادگی پوست را در این نواحی کاهش دهد.

 

محصولات سفت کننده

محصولات سفت کننده زیادی برای درمان شل شدن پوست موجود است. با هدف کاهش افتادگی جزئی که بر پوست صورت، گردن یا شکم تأثیر می گذارد، انجام می شود.

آکادمی پوست آمریکا می گوید که این محصولات دارای اثربخشی محدودی هستند. بعید است آنها به اندازه کافی در پوست نفوذ کنند تا افتادگی را بهبود بخشد.

محصولات حاوی رتینوئیدها ممکن است مزایایی را به همراه داشته باشند. رتینوئیدها ممکن است میزان کلاژن موجود در پوست را افزایش و به سفت شدن آن کمک می کنند.

 

مکمل

خوردن یک رژیم غذایی سالم که شامل طیف وسیعی از میوه ها و سبزیجات رنگ روشن است از سلامت پوست پشتیبانی می کند. مکمل های اضافی ممکن است فوایدی برای افتادگی پوست داشته باشد.

 

برخی از مکمل های پوستی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

کلاژن

مکمل های کلاژن ممکن است به جایگزینی کلاژن کمک کند که بدن به طور طبیعی از دست می دهد. مکمل های کلاژن به صورت قرص، پودر، کپسول و نوشیدنی وجود دارد.

 

آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها به خنثی سازی رادیکال های آزاد که ممکن است باعث پیری پوست شوند کمک می کند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان شناخته شده است و از تولید کلاژن حمایت می کند. بدون ویتامین C ، تولید کلاژن به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

مکمل های آنتی اکسیدانی ممکن است به شکل قرص، کپسول، پودر و چربی وجود داشته باشد. رژیم غذایی سالم مجموعه ای از آنتی اکسیدان ها از جمله ویتامین C را فراهم می کند.

همچنین ببینید:

سلولیت چیست؟ راه های پیشگیری و درمان

ماساژ

ماساژ ممکن است جریان خون را در سراسر بدن بهبود بخشد. افزایش جریان خون به حذف مواد زائد مانند رادیکال های آزاد کمک می کند.

ماساژ همچنین ممکن است فیبروبلاست ها را تحریک کند. فیبروبلاست ها سلول هایی هستند که به تولید بافت های پیوندی کمک می کنند که پوست را محکم نگه می دارد. این بافت های همبند ممکن است شامل کلاژن و الاستین باشد.

یک مطالعه کوچک معتبر اثرات یک دستگاه ماساژ دستی را در ترکیب با کرم ضد پیری صورت بررسی کرد. مشخص شد که ماساژ تأثیر کرم را بر چین و چروک صورت و افتادگی گردن افزایش می دهد.

 

درمان های غیر جراحی

درمان های غیر جراحی ممکن است به افتادگی خفیف تا متوسط ​​پوست کمک کند. آنها معمولاً روش های کوتاهی هستند که به حداقل زمان بهبودی نیاز دارند. واکنش های معمولی شامل برافروختگی پوست و تورم موقت است.

روش های غیر جراحی با استفاده از دستگاه هایی برای گرم کردن لایه های مختلف پوست در زیر سطح، تولید کلاژن و الاستین را افزایش می دهد. افراد ممکن است نتایج را 2-6 ماه پس از درمان مشاهده کنند.

 

این درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سونوگرافی

سونوگرافی با شدت بالا به عمیق ترین لایه های پوست نفوذ می کند و بدن را به تولید کلاژن بیشتر ترغیب می کند.

 

لیزر درمانی

درمان با لیزر گرما را به عمق پوست ارسال می کند بدون اینکه به لایه بالایی آسیب برساند. نتایج معمولاً به سه تا پنج درمان نیاز دارند و ممکن است 2 تا 6 ماه پس از آخرین درمان ظاهر شوند.

درمان با لیزر می تواند پوست را در سراسر بدن سفت کند، اما اغلب برای شکم و بالای بازوها مفید است.

 

رادیو فرکانسی (RF)

رادیوفرکانسی غیر جراحی از دستگاهی برای گرم کردن بافت زیر پوست استفاده می کند.اما ممکن است درمان های طولانی تر و بیشتری طول بکشد تا بهترین نتایج حاصل شود. اثرات مراقبت مناسب از پوست می تواند 2-3 سال طول بکشد.

 

گزینه های حداقل تهاجمی

چندین گزینه کم تهاجمی ممکن است سفتی پوست را افزایش دهد.

این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

پالس شدید نور

نور شدید پالسی (IPL) از انرژی نور برای گرم کردن سلول های زیر سطح پوست استفاده می کند.

نتایج معمولاً نیاز به درمان های متعدد دارد.

 IPL می تواند باعث گرگرفتگی پوست و تورم خفیف شود که باید در عرض 24 ساعت از بین برود. IPL  گاهی اوقات برای افرادی با پوست برنزه یا افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند نامناسب است.

 IPL ممکن است برای سفت شدن پوست در برخی افراد مفید نباشد اما ممکن است به کاهش علائم پیری کمک کند.

لایه برداری لیزری لایه های عمیق پوست را هدف قرار می دهد. یک متخصص قبل از عمل از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه درمان استفاده می کند.

زمان بهبودی بستگی به لیزر و اندازه ناحیه درمان دارد. معمولاً 3 تا 10 روز است.

 

گزینه های جراحی یا زیبایی

برای افتادگی شدید پوست، برخی افراد ممکن است گزینه های جراحی را در نظر بگیرند. روش های کانتور بدن نیاز به زمان قابل توجهی از بهبودی دارد که ممکن است چندین هفته طول بکشد.

افراد ممکن است درمان یک ناحیه از بدن یا چندین ناحیه را انتخاب کنند.  کانتور بدن ممکن است جای زخم ایجاد کند.

 

برخی از انواع مختلف جراحی کانتور بدن عبارتند از:

لیفت صورت

لیفت گردن

لیفت بازو

لیفت بالاتنه

 تاک شکم

لیفت پایین بدن

لیفت داخلی ران

 

خلاصه

عوامل متعددی ممکن است باعث افتادگی پوست شوند. این موارد شامل افزایش سن و کاهش وزن می شود. مضر نیست اما برخی از افراد از ظاهر آن خوششان نمی آید.

گزینه های مختلف ممکن است به بهبود ظاهر افتادگی پوست کمک کند.  افتادگی خفیف تا متوسط ​​ممکن است با موارد زیر بهبود یابد:

ورزش

با استفاده از محصولات سفت کننده

ماساژ دادن پوست

مکمل ها در رژیم غذایی

روش های غیرجراحی و حداقل تهاجمی نیز ممکن است کمک کننده باشد  اما هزینه های اضافی و خطراتی را به دنبال دارد. در موارد افتادگی شدید پوست برخی افراد ممکن است جراحی زیبایی را در نظر بگیرند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x