فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1447

افتادگی پلک (پتوز) چیست؟

افتادگی پلک ٬ به افتادگی پلک فوقانی و باریک شدن شکاف پلکی گفته میشه که میتونه یک یا هر دو چشم رو درگیر کنه٬این بیماری ممکنه از مقدار کم که به زحمت قابل تشخیصه تا افتادگی کامل که تمام مردمک رو بپوشانه متغیر باشه...

افتادگی پلک که پتوز نیز نامیده می شود ممکن است به دلیل ضربه، افزایش سن یا اختلالات پزشکی مختلف رخ دهد.

پتوز زمانی که یک چشم را درگیر می کند پتوز یک طرفه و هنگامی که هر دو چشم را درگیر می کند پتوز دو طرفه نامیده می شود.

افتادگی پلک (پتوز) چیست؟

 

ممکن است موقت یا دائمی باشد. پتوز می تواند در بدو تولد وجود داشته باشد، جایی که به عنوان پتوز مادرزادی شناخته می شود، اما اگر بعد ها و در دوران زندگی رخ دهد آن را پتوزاکتسابی می نامند.

بسته به شدت وضعیت، افتادگی پلک بالایی می تواند دید فرد را محدود سازد و یا اگر خیلی شدید باشد، به طور کامل روی مردمک چشم را بپوشاند.

در بیشتر موارد، این وضعیت به طور طبیعی یا از طریق درمان پزشکی برطرف می شود.

 

چه کسانی دچار افتادگی پلک می شوند؟

علل مختلف احتمالی برای افتادگی پلک وجود دارد. پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا علت این وضعیت و مشکل را پیدا کنید.

هر کسی ممکن است دچار افتادگی پلک شود و تفاوت قابل توجهی در شیوع بین زن و مرد یا اقوام مختلف وجود ندارد.

با این حال به دلیل روند طبیعی پیری، بیشتر در افراد مسن شایع است.  عضله لواتور مسئول بالا بردن پلک است. با افزایش سن، این عضله می تواند کشیده شود و در نتیجه باعث افتادن پلک شود.

البته به خاطر داشته باشید که افراد در هر سنی ممکن است تحت تأثیر این بیماری قرار گیرند. در واقع، گاهی اوقات نوزادان با این وضعیت متولد می شوند، اگرچه این اتفاق نادر است.

گاهی اوقات علت دقیق پتوز ناشناخته است، اما ممکن است به دلیل تروما (ضربه) باشد. همچنین می تواند علت عصبی داشته باشد.

همچنین ببینید:

انحراف چشم چیست ؟

کودکان

شایع ترین علت پتوز مادرزادی این است که عضله بالابرنده لواتور به درستی رشد نمی کند. کودکانی مبتلا به پتوز نیز ممکن است دچار آمبلیوپی نیز باشند که معمولا به عنوان تنبلی چشم شناخته می شود. این اختلال همچنین می تواند دید آنها را مختل یا محدود سازد.

 

عوامل خطر افتادگی پلک چیست؟

برخی بیماری ها نیز می توانند شما را در معرض خطر افتادگی پلک قرار دهند.

 

شرایط پزشکی و بیماری ها

پلک های در حال افتادن می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد، به خصوص اگر این مشکل هر دو پلک را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر فقط یکی از پلک های شما افتادگی داشته باشد، ممکن است در نتیجه آسیب عصبی یا گل مژه موقتی باشد. جراحی لیزیک معمولی یا جراحی آب مروارید ممکن است موجب ایجاد پتوز گردد که در نتیجه کشش عضله یا تاندون است.

 

بیماری های جدی

در برخی موارد، افتادگی پلک به دلیل شرایط جدی تری مانند سکته مغزی، تومور مغزی یا سرطان اعصاب یا ماهیچه ها ایجاد می شود.

اختلالات عصبی که بر اعصاب یا ماهیچه های چشم تأثیر می گذارد؛ مانند میاستنی گراویس؛ نیز می تواند منجر به پتوز شود.

 

علائم افتادگی پلک چیست؟

نشانه اصلی افتادگی پلک این است که یک یا هر دو پلک فوقانی افتادگی دارند. در برخی موارد، این موضوع می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال بسیاری از مردم متوجه می شوند که افتادگی پلک به سختی قابل توجه است یا همیشه اتفاق نمی افتد.

همچنین ممکن است چشمان شما به شدت خشک یا نمناک باشد و ممکن است صورت فرد خسته و پف آلود به نظر برسد.

اصلی ترین نواحی که دچار مشکل می شوند در اطراف چشم ها است که می تواند با درد کمی همراه باشد و سبب خستگی گردد.

برخی از افراد مبتلا به پتوز شدید ممکن است در حال یک مکالمه ساده برای اینکه جلوی خود را ببینند مجبور شوند سر خود را به عقب خم کنند.

پزشک باید افتادگی مداوم پلک را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ بیماری زمینه ای وجود ندارد. از زمان شروع افتادگی پلک، در صورت بروز سردردهای میگرنی یا موارد دیگر، بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.

همچنین ببینید:

پرش پلک چشم!

افتادگی پلک چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما احتمالا یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و از شما در مورد سابقه پزشکی و بیماری شما می پرسد. هنگامی که به پزشک توضیح می دهید که افتادگی پلک اغلب چه زمانی بروز می کند، پزشک آزمایش‌هایی را جهت مشخص شدن علت انجام می دهد.

آنها ممکن است یک معاینه اسلیت لمپ را انجام دهند تا پزشک شما بتواند با کمک نور شدید، چشم شما را از نزدیک ببیند. ممکن است چشمان شما برای این معاینه گشاد شوند، بنابراین ممکن است کمی ناراحتی در چشم احساس کنید.

معاینه دیگری که می توان برای تشخیص مشکلاتی مانند افتادگی پلک استفاده کرد تست تنسیلون است.

پزشک شما ممکن است دارویی به نام تنسیلون، که به طور کلی به عنوان ادروفونیوم شناخته می شود، به یکی از رگ های شما تزریق کند. ممکن است از شما خواسته شود که پاهای خود را جمع و باز کنید و یا بایستید و بنشینید.

پزشک شما را تحت نظارت قرار می دهد تا ببیند آیا تنسیلون قدرت عضلانی شما را بهبود می بخشد یا خیر. با این کار اگر علت افتادگی پلک بیماری میاستنی گراویس باشد، پزشک آن را تشخیص خواهد داد.

 

افتادگی پلک چگونه درمان می شود؟

درمان افتادگی پلک به علت خاص و شدت پتوز بستگی دارد.

اگر این عارضه نتیجه بالا رفتن سن سن یا مادرزادی باشد، پزشک ممکن است هیچ درمان خاصی را در نظر نگیرد؛ زیرا این وضعیت معمولاً برای سلامتی شما خطری به همراه ندارد. با این حال، اگر می خواهید افتادگی پلک را کاهش دهید، ممکن است نیاز به جراحی پلاستیک داشته باشید.

اگر پزشک تشخیص دهد که افتادگی پلک شما ناشی از یک بیماری زمینه ای است، احتمالاً تحت درمان قرار خواهید گرفت. این درمان معمولاً باید از افتادگی پلک ها جلوگیری کند.

اگر پلک شما دید شما را مسدود می کند، به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت. پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

عینک های مخصوص پتوز که مانع از افتادن پلک می شوند گزینه درمانی دیگر است. این درمان اغلب زمانی موثرتر است که افتادگی پلک موقتی باشد. اگر کاندید مناسبی برای جراحی نباشید، ممکن است عینک نیز توصیه شود.

 

 عمل جراحی

پزشک شما ممکن است جراحی پتوز را توصیه کند. در طی این روش، عضله بالابرنده (لواتور) سفت می شود. با این کار پلک به سمت بالا در موقعیت مورد نظر قرار می گیرد. برای کودکانی که پتوز دارند، پزشکان گاهی اوقات جراحی را برای جلوگیری از شروع تنبلی چشم (آمبلیوپی) توصیه می کنند.

با این حال، خطراتی در ارتباط با جراحی وجود دارد، از جمله خشکی چشم، خراشیده شدن قرنیه و هماتوم. هماتوم مجموعه ای از خون است.  علاوه بر این، برای جراحان بعید نیست که پلک را خیلی بالا یا خیلی پایین قرار دهند.

جایگزین دیگر، عمل "اسلینگ" است که در آن از عضلات پیشانی برای بالا بردن پلک ها استفاده می شود.

 

استفاده از پایه در قاب عینک

پایه پتوز یک گزینه غیرجراحی است که شامل اضافه کردن یک پایه به قاب عینک شما است. این پایه با نگه داشتن پلک در جای خود از افتادگی جلوگیری می کند.

دو نوع پایه پتوز وجود دارد: قابل تنظیم و پایه های تقویت شده. پایه های قابل تنظیم به یک طرف قاب ها وصل می شوند، در حالی که پایه های تقویت شده به دو طرف قاب ها متصل می شوند.

پایه را می توان تقریباً روی همه انواع عینک نصب کرد، اما روی قاب های فلزی بهترین عملکرد را دارند.

 

آیا می توان از بروز پتوز جلوگیری کرد؟

هیچ راهی برای جلوگیری از افتادگی پلک وجود ندارد. فقط شناخت علائم و معاینه منظم چشم می تواند به شما در مبارزه با این اختلال کمک کند.

اگر متوجه شدید که فرزندتان دچار افتادگی پلک شده است، فوراً او را نزد پزشک ببرید تا تحت درمان قرار گیرد.

از آنجایی که پتوز می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد، باید آن را جدی بگیرید. ممکن است بتوانید با مراجعه فوری به پزشک از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

 

نتیجه کلی

افتادگی پلک معمولاً برای سلامتی مضر نیست. با این حال، اگر پلک‌های شما دید شما را مسدود می‌کند، باید تا زمانی که این عارضه درمان نشود از رانندگی اجتناب کنید.

از آنجایی که افتادگی پلک گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری خطرناک تر باشد، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x