فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 890

5 عامل تعجب آور که آلرژی زا هستند

ادویه جات و ترشی جات، الکل، خورشید و ... می‌توانند باعث ایجاد علائم آلرژیک شوند که این ...

ممکن است خیلی سریع علائم آلرژی بهاری خود را گردن آلرژی یا سایر افراد مظنون معمول بیندازید: کپک، گرد و غبار یا شوره حیوانات خانگی. اما چیز دیگری که ممکن است انتظار نداشته باشید می‌تواند دلیل عطسه، خس خس سینه و حتی واکنش های پوستی شما باشد. مراقب این پنج محرک حساسیت آور باشید.

5 عامل تعجب آور که آلرژی زا هستند

 1. ادویه جات و ترشی جات

وقتی به آلرژی غذایی فکر می‌کنید، احتمالاً صدف یا بادام زمینی به ذهن شما خطور می‌کند. اما به ندرت، مردم به ادویه جات حساسیت دارند. دارچین و سیر مقصر اصلی هستند، اگرچه هر ادویه‌ای می‌تواند باعث واکنشی مانند عطسه و مشکل تنفس شود. بدتر اینکه، برای داشتن واکنش آلرژیک فقط لازم نیست ادویه بخورید. ادویه جات را می‌توان در محصولات آرایشی و بهداشتی و دندان نیز یافت.

همچنین ببینید:

آیا احساس سوزش بینی از علائم COVID-19 است؟

2. الکل

اگر مستعد علائم آلرژی هستید، ممکن است بخواهید الکل به بدن خود منتقل کنید. کوکتل، آبجو و شراب میتوانند باعث آبریزش بینی، خارش صورت و عطسه در برخی افراد شوند. در یک مطالعه 8 ساله، زنانی که در هفته 14 یا بیشتر نوشیدنی های الکلی می‌نوشیدند احتمال بروز آلرژی بینی در طول سال بسیار بیشتری داشتند. 

 3. اسپرم

شما ممکن است شوهر خود را دوست داشته باشید، اما این احتمال وجود دارد که به او حساسیت داشته باشید. تقریباً از هر 40 هزار زن یک نفر از نظر جسمی به پروتئین موجود در منی حساسیت دارد. علائم در صورت تشخیص، شبیه علائم STD یا عفونت مخمری است: سوزش و خارش. آلرژی اسپرم مقصر 5-25 درصد از زوجینی است که در بارداری مشکل دارند. محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا بدن زنان آنتی بادی علیه اسپرم ایجاد می‌کند، اما شما می‌توانید با پزشک خود در مورد راه های درمان شرایط صحبت کنید. 

 4. خورشید

در اینجا دلیل دیگری برای جلوگیری از غروب خورشید وجود دارد. قرار گرفتن در معرض بیش از حد نه تنها می‌تواند منجر به سرطان پوست شود، بلکه برای برخی نیز می‌تواند باعث واکنش آلرژیک شود. افراد مبتلا به آلرژی به آفتاب معمولاً پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، لکه های قرمز و خارش دار روی پوست خود ایجاد می‌کنند. به طور معمول این واکنش آلرژیک در اثر برخی بیماری های پوستی ایجاد می‌شود، یا اگر فردی داروی خاصی مصرف کند که حساسیت به نور خورشید را افزایش می‌دهد، ایجاد می‌شود. بهترین روش درمانی: تا آنجا که ممکن است از آفتاب خودداری کنید و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

همچنین ببینید:

بروسلوز یا تب مالت عفونتی چیست و چگونه تشخیص و درمان می شود؟

 5. نیکل

با کمال تعجب، 10 درصد آمریکایی ها به نیکل، فلزی که معمولاً در جواهرات، ساعت ها، زیپ ها، بند ها، عینک های چشم و حتی تلفن های همراه وجود دارد حساسیت دارند. آلرژی یکی از مهم‌ترین دلایل درماتیت تماسی است که می‌تواند باعث قرمزی خفیف، بثورات پوستی، برجستگی یا حتی تاول روی پوست شود. اگر دستبند یا ساعت جدید شما بثورات پوستی ایجاد می‌کنند، ممکن است شامل نیکل باشند، اما این بدان معنا نیست که شما مجبور به پوشیدن آن هستید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

sharecare

دیدگاه تان را بنویسید

 

x