فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1079

قرص روپیکسون چیست؟ عوارض و موارد مصرف

قرص روپیکسون جزو گروه دارویی استاتین است و نحوه عملکرد آن کنترل میزان کلسترول بد و تنظیم چربی خوب است که همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش سطح کلسترول...

قرص روپیکسون همراه با رژیم غذایی مناسب برای کاهش سطح کلسترول و چربی های “بد” و افزایش سطح چربی های “خوب” در خون استفاده می شود.

 روپیکسون متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان “استاتین” شناخته می شوند که با کاهش میزان کلسترول ساخته شده توسط کبد عمل می کنند. کاهش کلسترول و تری گلیسیرید “بد” و افزایش کلسترول “خوب” خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی کمک می کند.

قرص روپیکسون

علاوه بر رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم غذایی کم کلسترول/کم چربی) ، شیوه زندگی  و تغییراتی در آن، ممکن است به عملکرد بهتر این دارو کمک کنند، که شامل ورزش ، کاهش وزن در صورت اضافه وزن و ترک سیگار است. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین ببینید:

قرص گاباپنتین چیست؟ عوارض و موارد مصرف

اگر از کپسول این دارو استفاده می کنید ، کپسول ها را به طور کامل ببلعید. کپسول ها را خرد نکنید و نجوید.

 اگر در بلع کپسول ها مشکل دارید ، برگه ی دستورالعمل استفاده سازنده را بخوانید و دنبال کنید. یا ممکن است کپسول را با دقت باز کرده و محتویات آن را روی ۱ قاشق چایخوری غذای نرم (مانند سس سیب یا پودینگ با طعم شکلات یا وانیل) بپاشید و تمام مخلوط را بدون جویدن قورت دهید. ظرف ۶۰ دقیقه از مخلوط استفاده کنید، و هرگز مخلوط را بیش از یک ساعت نگهداری نکنید.

مقدار مصرف این دارو معمولا بر اساس وضعیت پزشکی ، پاسخ به درمان ، سن ، نژاد و سایر داروهایی که ممکن است مصرف کنید ، تعیین می شود. حتماً در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (شامل داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. برای مثال اگر شما اصالتاً آسیایی هستید ، پزشک ممکن است شما را راهنمایی کند که دوز کمتری را شروع کنید زیرا ممکن است نسبت به اثرات آن حساس تر باشید.

توجه داشته باشید که آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم یا منیزیم می توانند جذب این دارو را کاهش دهند. بنابراین ، در صورت مصرف این نوع آنتی اسیدها  ، حداقل 2 ساعت فاصله را میان مصرف این دو نوع دارو اعمال کنید.

این دارو را به طور منظم مصرف کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. به یاد داشته باشید که آن را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. مصرف این دارو را حتی اگر احساس بهبودی و خوبی دارید ادامه دهید چرا که اکثر افرادی که دارای کلسترول بالا یا تری گلیسیرید هستند احساس بیماری نمی کنند.

بسیار مهم است که به توصیه پزشک در مورد رژیم غذایی و ورزش عمل کنید. ممکن است حتی تا ۴ هفته طول بکشد تا از مزایای کامل این دارو استفاده کنید.


اثرات جانبی مصرف قرص روپیکسون:

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای استفاده از آن برای شما بیشتر از خطرات و عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

تعداد بسیار کمی از افرادی که از قرص روپیکسون استفاده می کنند ممکن است مشکلات خفیف حافظه یا گیجی داشته باشند. در صورت بروز این عوارض نادر ، با پزشک خود مشورت کنید.

به ندرت ، استاتین ها(نام ژنریک روپیکسون) ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن دیابت شوند. در مورد فواید و خطرات آن با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت بروز این عارضه جانبی بعید اما جدی ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: ادرار کف دار.

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات ماهیچه ای شود (که به ندرت می تواند منجر به شرایط بسیار جدی به نام رابدومیولیز و میوپاتی خود ایمنی شود). در صورت بروز هر یک از این علائم در طول درمان و ادامه یافتن آن علائم پس از قطع این دارو توسط پزشک ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: درد/حساسیت/ضعف عضلانی (به ویژه با تب یا خستگی غیر معمول) ، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار).

این دارو به ندرت ممکن است باعث مشکلات کبدی نیز شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی زیر ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید: زرد شدن چشم ها، پوست ، ادرار تیره ، درد شدید معده/شکم ، تهوع/استفراغ مداوم.

همچنین ببینید:

بررسی عوارض و ویژگی های واکسن کرونای سینوفارم


واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک خود کمک بگیرید ، علایمی مانند:

  • بثورات
  • خارش/تورم (به ویژه صورت/زبان/گلو)
  • سرگیجه
  • مشکل تنفس

در صورت حساسیت به روپیکسون ، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا اگر حساسیت دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ،  حتما سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد: بیماری کبد ، بیماری کلیوی و مصرف الکل.

 همچنین قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.

در ضمن در دوران مصرف قرص روپیکسون ، نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. استفاده روزانه از الکل ممکن است خطر ابتلا به مشکلات کبدی را افزایش دهد ، به ویژه هنگامی که با استاتین ها ترکیب شوند. از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر راهنمایی بگیرید.

آگاه باشید که افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه مشکلات عضلانی ، حساس تر باشند، و در صورت نیاز با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

این دارو نباید در دوران بارداری استفاده شود.  چرا که ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. بنابراین ، جلوگیری از بارداری در هنگام مصرف این دارو بسیار مهم است. برای جزئیات بیشتر و بحث در مورد استفاده از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری (مانند کاندوم ، قرص های ضد بارداری) در حین مصرف این دارو ، با پزشک خود مشورت کنید. اگر باردار شدید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. به دلیل خطرات احتمالی برای نوزاد ، شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود و قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.


تداخل دارویی قرص روپیکسون:

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطرعوارض جانبی جدی را افزایش دهند. این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. بهتر است لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی/بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید، بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع ، متوقف و یا تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: “رقیق کننده های خون” (مانند وارفارین) ، داپتومایسین ، جمفیبروزیل.

داروهای دیگری هم می توانند بر حذف روپیکسون از بدن تأثیر بگذارند ، که ممکن است بر نحوه عملکرد این دارو تأثیرگذار باشند. به عنوان مثال می توان به فوستاماتینیب ، لیدیپاسویر و داروهایی مشابه موارد فوق اشاره کرد.

هنگام مصرف قرص روپیکسون از هیچ محصول برنج مخمر قرمز استفاده نکنید زیرا که برخی از محصولات برنج مخمر قرمز همچنین ممکن است حاوی نوعی استاتین به نام لوواستاتین باشند. مصرف قرص روپیکسون و محصولات برنج مخمر قرمز با هم می تواند خطر مشکلات جدی عضلانی و کبدی را  تا چندین برابر افزایش دهند.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x