فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 744

علائم اختلال در دستگاه گوارش را بشناسید!

وقتی شکمی ناسالم داشته باشید یا به اصطلاح شکم به درستی کار نکند، یعنی از بیماری های گوارشی رنج می‌برید!!! پس آنها را بشناسید و برای رفع آن هر چه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه کنید. چرا که بیماری های گوارشی می‌توانند بر کل بدن تاثیر بگذارند...

دستگاه گوارش یکی از کاربردی ترین دستگاه های بدن انسان می‌باشد که تشکیل شده از لوله‌ی پر پیچ و خمی که از دهان شروع شده و به معقد ختم می‌شود. وظیفه اش گرفتن غذا، هضم و جذب مواد مغذی و خارج کردن مواد زاید است. اما از کجا باید فهمید که به درستی کار می‌کند؟

علائم اختلال در دستگاه گوارش را بشناسید!

علائم و نشانه های بسیاری برای اختلالات گوارشی وجود دارد که عبارتند از:

درد و گرفتگی معده

 درد بعد از غذا خوردن علامت شایع بیماری کرون است. این یک بیماری التهابی است که در دستگاه گوارش شما اتفاق می‌افتد. گرفتگی عضلات شما هنگام فعال شدن بیماری شعله ور می‌شود. احتمالاً علائم دیگری مانند اسهال، درد مفصل و کاهش وزن نیز خواهید داشت.

 فتق شکم

 به دلیل شرایطی مانند رشد بافت، عفونت یا فتق، وقتی غذا و مایعات نتوانند از روده عبور کنند، سخت و بزرگتر از حد طبیعی می‌شود. گرفتگی، اشتها و مشکلی در دفع گاز خواهید داشت. در صورت بروز هر یک از این علائم باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ببینید:

علت نفخ شکم چیست؟ و چطور درمانش کنیم؟

 استفراغ خونین

 این می‌تواند به معنی زخم معده شما باشد. این یک درد در مخاط معده یا روده فوقانی شما است. ممکن است خون ببینید. احتمالاً در سینه خود احساس سوزش و درد می‌کنید که ممکن است پس از مصرف داروی ضد اسید برای مدتی برطرف شود. در صورت بروز این علائم بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

  درد در ناحیه ناف

 این می‌تواند نشانه‌ای از عفونت ادراری (UTI) باشد، به خصوص در بچه ها. ممکن است احساس درد یا فشار کسل کننده‌ای داشته باشید. این معمولا با علائم دیگری نیز همراه است. در هنگام دفع ادرار ممکن است تب یا احساس سوزش داشته باشید. برای یافتن علت به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید درمان صحیح را انجام دهید.

دیدن خون در ادرار یا مدفوع

 اگر بعد از پاک کردن در توالت، خون قرمز روشن مشاهده کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است خون از بواسیر یا اشک در راست روده خود مشاهده کنید.  سرطان روده بزرگ، پولیپ روده بزرگ، کولیت و دیورتیکولوز کمتر دیده می‌شود، اما همه آنها می‌توانند باعث خونریزی شوند.

 درد در قسمت فوقانی شکم 

 ناراحتی در بالای شکم به خصوص اگر به سرعت رویش پیدا کند و بدتر شود، می‌تواند به معنی حمله کیسه صفرا باشد.  این زمانی است که یک سنگ صفرا از جریان صفرا از کیسه صفرا جلوگیری می‌کند. این می‌تواند بعد از خوردن غذا یا هر زمان دیگری اتفاق بیفتد. ممکن است درد شانه، حالت تهوع یا استفراغ داشته باشید. برای یافتن علت با پزشک خود صحبت کنید. اگر درد یا علائم دیگر واقعاً بد است، به اورژانس مراجعه کنید.

 درد شکم پایین راست

 درد ناگهانی در سمت راست و پایین شکم شما، نشانه کلاسیک آپاندیسیت است. آن وقت است که آپاندیس شما ملتهب می‌شود.  درد اغلب قبل از حرکت به سمت راست و بدتر شدن از نزدیک ناف شروع می‌شود و همیشه احساس سیری می‌کنید.

 معده سیر، بعد از خوردن کمتر از حد معمول طبیعی نیست. این ممکن است به دلیل زخم یا GERD (بیماری ریفلاکس معده) باشد. اگر بیش از 10 سال دیابت داشته باشید، می‌توانید به گاستروپارزی مبتلا شوید. آن وقت است که معده شما به سرعت لازم، خالی نمی‌شود.  می‌تواند علت جدی تری داشته باشد، اما این نادر است.  بعضی از سرطان ها مانند سرطلان تخمدان، معده یا پانکراس، می‌توانند احساس سیری سریع داشته باشند، حتی اگر زیاد غذا نخورده باشید.

 مدفوع سیاه

 مدفوع بسیار تیره یا سیاه می‌تواند به معنی خونریزی در قسمت فوقانی دستگاه GI باشد.  اما این فقط می‌تواند چیزی باشد که شما در بدن خود قرار داده اید.  شیرین بیان سیاه، مکمل های آهن یا سابسیلسیلات بیسموت همگی می‌توانند مدفوع را تیره کنند.  بلافاصله به پزشک مراجعه کنید تا دلیل آن را بفهمید.

 درد ناگهانی 

 آنوریسم آئورت شکمی زمانی اتفاق می‌افتد که آئورت شما در یک ناحیه بزرگتر شود. در صورت ترکیدن می‌تواند خونریزی کند و تهدید کننده زندگی باشد. این بیشتر در بزرگسالان بالای 65 سال اتفاق می‌افتد. مرد بودن و استعمال دخانیات دو عامل اصلی خطر است.  شما مدام درد معده یا کمر خواهید داشت. همچنین ممکن است قلب خود را در نزدیکی ناف خود احساس کنید. پارگی باعث ایجاد درد ناگهانی می‌شود. اگر درد شدید یا ناگهانی دارید به اورژانس مراجعه کنید.

 احساس گرسنگی شدید (زخم معده)

 زخم معده یک زخم باز در پوشش داخلی معده شما است. غالباً باعث ایجاد احساس غبغب و سوزش در مرکز شکم شما می‌شود. این می‌تواند بسیار شبیه به گرسنگی باشد، اما قوی تر است.  ممکن است احساس کنید که از گردن یا پشت شما بالا می‌رود.

 اسهال مداوم

 اگر بعد از دو هفته متوقف نشود، احتمالاً فقط ویروس معده نیست.  ممکن است با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا بیماری التهابی روده (IBD) روبرو باشید.  یا ممکن است دچار عفونت، اختلال تیروئید یا آلرژی غذایی شده باشید.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x