فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1661

بواسیر چه زمانی نیاز به پزشک دارد؟

هموروئید از بیماری های دردناک و شایعی است که فرد بیمار را دچار درد و ناراحتی میکند و حتما برای درمان باید به پزشک مراجعه کنید تا از آسیب به کانال های مقعدی جلوگیری شود...

علامت های نیاز به پزشک برای هموروئید

 

داشتن هموروئید دردناک، خونریزی یا طولانی مدت ممکن است نشان دهنده زمان مراجعه به پزشک باشد.

هموروئید می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، اما نباید تبدیل به مشکلی عذاب آور شود.

بواسیر چه زمانی نیاز به پزشک دارد؟

هموروئید مشکلی نسبتاً شایع است، به خصوص در بین افراد ۴۵ تا ۷۵ ساله. و اغلب علائم هموروئید، مانند خارش خفیف یا درد خفیف، معمولاً با داروهای بدون نسخه قابل درمان هستند.

همچنین ببینید:

بواسیر چیست؟ علائم، تشخیص و درمان بواسیر

اما مواقعی وجود دارد که مراجعه به پزشک ضروری است، چه برای دریافت داروهای خاص تر و چه در برخی از موارد برای جراحی ساده هموروئید.

بر اساس آخرین آمار مربوط به بیماری های گوارشی از موسسه ملی دیابت و بیماری های گوارشی و کلیوی (NIDDK)، ۱.۱ میلیون نفر در سال ۲۰۰۹ تحت مراقبت های سرپایی برای هموروئید قرار گرفتند و ۲۶۶۰۰۰نفر در سال ۲۰۱۰ برای درمان آن در بیمارستان بستری شدند. در حالی که بروز عوارض شدید در این بیماری بسیار نادر است، اما مهم است که بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

 

هر زمان که خونریزی دارید، توده‌ای در مقعدتان احساس می‌کنید یا درد مقعدی دارید، باید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که علت جدی‌تری برای این علائم وجود ندارد.

حتی یک وضعیت نه چندان حاد نیز می تواند باعث شود که با پزشک خود تماس بگیرید. به عنوان مثال، اگر سعی کرده اید هموروئیدتان را خودتان درمان کنید، اما علائم آن هنوز باقی مانده است، مراجعه به پزشک امری منطقی است.

اگر به هموروئید مبتلا شده اید و علائم شما با مکمل های فیبر، افزایش مصرف آب، مسکن های بدون نسخه یا حمام آب گرم بهبود نمی یابد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

در بیشتر موارد، می توانید برای علائم هموروئید به پزشک عمومی یا پزشک خانواده مراجعه کنید. در صورت بروز عوارض، ممکن است به متخصصی مانند متخصص گوارش یا پروکتولوژیست ارجاع داده شوید.

 

انواع مختلف هموروئید

دو نوع هموروئید وجود دارد: خارجی و داخلی.

هموروئید خارجی از کانال مقعدی ایجاد می شود، در حالی که هموروئید داخلی از رکتوم یعنی جایی دقیقا بالای کانال مقعدی ایجاد می شود.

هیچ کدام از این دو نوع بدتر از دیگری نیستند، اما هر دو می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. همه چیز به اندازه و درجه هموروئید بستگی دارد.

همچنین ببینید:

عوامل خطر سرطان مقعد چیست؟

بواسیر داخلی درمان نشده می تواند باعث خونریزی شود. بواسیر خارجی می تواند باعث ترومبوز (لخته شدن خون) شود که جای خود را به درد شدید ناشی از خفه شدن هموروئید می دهد.

اگر می دانید هموروئید دارید و درد مقعدی حاد و شدید دارید، می تواند نشانه هموروئید ترومبوزه باشد.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگرچه داشتن علائم آزاردهنده هموروئید می تواند دلیل کافی برای تماس با پزشک باشد، اما خوب است که از این چک لیست استفاده کنید تا بدانید چه زمانی ویزیت یک دکتر برایتان امری ضروری است:

  • اگر هر نوع خونریزی مقعدی را تجربه می کنید
  • اگر هموروئید باعث درد یا ناراحتی شما می شود
  • اگر با وجود استفاده از کرم‌های هموروئید بدون نسخه یا سایر درمان‌ها، مشکلات همچنان ادامه دارند
  • اگر مدفوعتان به رنگ قهوه ای یا تیره به نظر می رسد(این نشانه وجود خونریزی است) .
  • اگر مقدار زیادی خونریزی مقعدی را تجربه کردید که با سرگیجه یا غش همراه است، حتما فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید

 

اگرچه هموروئید به عنوان یک مشکل جزئی در سلامت در نظر گرفته می شود، اما نباید اجازه دهید که این تصور شما را از اقدام به مراجعه برای معاینه آن باز دارد. هدف نهایی تسکین هموروئید است و برای بسیاری از افراد این به معنای مراجعه به مطب پزشک است.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

everydayhealth

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x