فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1509

بیماری ویپل چیست؟

ویپل یک عفونت باکتریایی است. این باکتری ها معمولاً روی سیستم گوارشی، به ویژه روده کوچک تأثیر می گذارند، اما می توانند در سایر قسمت های بدن مانند قلب، مفاصل، ریه ها، چشم ها و سیستم ایمنی نیز مشکلاتی ایجاد کنند ....

باکتری به نام تروفریما ویپلی (Tropheryma whipplei) باعث بیماری ویپل می شود. این باکتری بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد و می تواند به اندام های زیر گسترش یابد:

قلب

ریه ها

مغز

مفاصل

پوست

چشم ها

بیماری ویپل چیست؟

این یک بیماری نسبتا نادر است، اما می تواند خطرناک باشد. به طور گسترده اعتقاد بر این است که یک سابقه ژنتیکی در ابتلا به این بیماری موثر است. مردان سفید پوست بین 40 تا 60 سال بیشتر از هر گروه دیگری به این بیماری مبتلا می شوند. میزان ابتلا به بیماری ویپل نیز در مکان‌هایی که فاقد آب شیرین و بهداشت مناسب هستند بیشتر است. در حال حاضر هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری از بیماری ویپل وجود ندارد.

همچنین ببینید:

چرا باید میزان مصرف غذاهای تلخ را افزایش دهید؟

علائم مرتبط با بیماری ویپل

بیماری ویپل از جذب مناسب مواد مغذی توسط بدن جلوگیری می کند. به همین دلیل بسیاری از قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و با علائم مختلفی همراه است. در مراحل پیشرفته بیماری، عفونت ممکن است از روده به سایر اندام ها سرایت کند؛ مانند:

قلب

ریه ها

مغز

مفاصل

چشم ها

 

شایع ترین علائم و نشانه های بیماری ویپل عبارتند از:

درد مزمن مفاصل

اسهال مزمن که می تواند خونی باشد

کاهش وزن قابل توجه

معده درد و نفخ

کاهش بینایی و درد چشم

تب

خستگی

کم خونی یا تعداد کم گلبول های قرمز خون

علائم و نشانه های زیر به صورت مکرر رخ نمی دهد اما می توانند نشان دهنده بدتر شدن وضعیت باشند:

تغییر رنگ پوست

غدد لنفاوی ملتهب

سرفه مزمن

درد در قفسه سینه

پریکاردیت یا تورم کیسه اطراف قلب

نارسایی قلبی

سوفل(صدای غیر طبیعی) قلب

دید ضعیف

زوال عقل

بی حسی

بیخوابی

ضعف عضلانی

حرکات غیر عادی اندام ها

مشکل در راه رفتن

حافظه ضعیف شده

همچنین ببینید:

عوارض جانبی مصرف ملین ها

علل بیماری ویپل

عفونت همراه با باکتری T. whipplei تنها علت شناخته شده ویپل است. این باکتری منجر به ایجاد زخم های داخلی و باعث ضخیم شدن بافت های بدن می شود.

پرزها بافت های انگشت مانندی هستند که مواد مغذی را در روده کوچک جذب می کنند. هنگامی که پرزها شروع به ضخیم شدن می کنند، شکل طبیعی آنها شروع به تغییر می کند. این به پرزها آسیب می رساند و از جذب موثر مواد مغذی جلوگیری می کند. سرانجام این موضوع منجر به بسیاری از علائم بیماری ویپل می شود.

 

تشخیص بیماری ویپل

تشخیص بیماری ویپل پیچیده است، به خصوص به این دلیل که علائم مشابه سایر بیماری های شایع است که بیماری سلیاک واختلالات عصبی را شامل می شود. پزشک شما سعی می کند قبل از تشخیص بیماری ویپل، شرایط دیگر را رد کند.

 

آندوسکوپی

اولین علامتی که پزشک برای تشخیص اینکه آیا شما به بیماری ویپل مبتلا هستید یا خیر، جراحت و آسیب های احتمالی است. آندوسکوپی قرار دادن یک لوله انعطاف پذیر کوچک در گلو به روده کوچک است.  لوله دارای یک دوربین کوچک است. پزشک وضعیت دیواره های روده شما را بررسی خواهد کرد.

 

بیوپسی

در طی آندوسکوپی، پزشک ممکن است بافتی را از دیواره روده جدا کند تا وجود باکتری T. whipplei را آزمایش کند. این روش بیوپسی نامیده می شود و می تواند عفونت را تایید کند.

 

واکنش زنجیره ای پلیمراز

واکنش زنجیره ای پلیمراز یک آزمایش بسیار حساس است که DNA T. ویپل را از نمونه های بافت شما تشخیص می دهد. اگر باکتری در بافت شما وجود داشته باشد، شواهدی از DNA وجود خواهد داشت. این آزمایش می تواند وجود باکتری T. whipplei را در بافت شما تایید کند.

 

آزمایش خون

ممکن است پزشک آزمایش خون کامل را تجویز کند. این موضوع به شما کمک می کند تعداد کم گلبول های قرمز خون و مقدار اندک آلبومین مشخص گردد؛ که هر دو علامت کم خونی می باشد. کم خونی نشانه ای از ابتلا به بیماری ویپل است.

 

درمان بیماری ویپل

به طور معمول دوره تهاجمی درمان از طریق آنتی بیوتیک اولین مرحله از درمان است که شامل استفاده از آنتی بیوتیک به صورت تزریق وریدی می باشد، که به مدت دو هفته زمان می برد. ممکن است فرد به مدت یک تا دو سال به صورت روزانه آنتی بیوتیک مصرف نماید.

 

سایر گزینه های درمانی عبارتند از:

مصرف مقادیر مناسب مایعات

مصرف داروهای ضد مالاریا به مدت 12 تا 18 ماه

استفاده از مکمل های آهن برای کمک به کم خونی

مصرف مکمل های ویتامین D، ویتامین K، کلسیم و منیزیم

داشتن یک رژیم غذایی با کالری زیاد برای کمک به جذب مواد مغذی

مصرف کورتیکواستروئیدها برای کمک به کاهش التهاب

مصرف داروهای ضد درد غیر استروئیدی، مانند ایبوپروفن

بیماری ویپل یک عفونت باکتریایی است که در صورت عدم درمان مناسب می تواند منجر به مرگ شود.

پس از شروع درمان، بسیاری از علائم در عرض یک ماه از بین خواهند رفت. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به مصرف آنتی بیوتیک های خود ادامه دهید. عود دوباره بیماری شایع است. در صورت بروز دوباره بیماری، علائم دیگر مانند مشکلات عصبی می توانند ایجاد شوند.

جهت تشخیص و درمان بیماری ویپل به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x