فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1471

آیا قهوه به بهبود عملکرد سیستم گوارش شما کمک می کند؟

قهوه نوشیدنی که محبوبیت خاصی بین مردم دارد مانند سایر نوشیدنی ها فواید و مزایای متعددی دارد ولی بهترین راه برای بهره بردن از آن مصرف به اندازه است ...

یک مطالعه جدید که مخارجش توسط صنعت قهوه تامین شده است نتیجه گرفته است که قهوه ممکن است به محافظت از دستگاه گوارش در برابر مشکلاتی مانند سنگ کیسه صفرا کمک کند، اما برخی از کارشناسان می گویند شواهد مورد مطالعه مواردی قطعی نبوده اند.

آیا قهوه به بهبود عملکرد سیستم گوارش شما کمک می کند؟

گزارش جدید همچنین نشان می دهد که قهوه می تواند به رفع یبوست نیز کمک کند. برخی از کارشناسان می‌گویند قهوه می‌تواند باعث افزایش حرکت ماهیچه‌ای شود که می‌تواند به بهبود وضعیت یبوست کمک کند، اما همه ی کارشناسان نیز در این زمینه هم نظر نبوده اند.

کارشناسان می گویند که قهوه فواید زیادی برای سلامتی دارد به شرطی که روزانه میزان زیادی قهوه ننوشید.

همچنین ببینید:

ایلئوستومی چیست؟

یک گزارش جدید نشان می دهد که قهوه ممکن است از بدن در برابر ابتلا به سنگ کیسه صفرا و پانکراتیت محافظت کند، اما کارشناسان در مورد اینکه آیا تحقیقاتی که این ادعاها را تایید می کنند کافی هستند یا خیر، اختلاف نظر دارند.

این مطالعه که مروری بر مطالعات تحقیقاتی در زمینه قهوه و گوارش است، از موسسه اطلاعات علمی قهوه، که اعضای آن شش شرکت بزرگ قهوه اروپایی هستند، انجام شده است.

نویسنده مقاله، کارلو لا وکیا، استاد بخش علوم بالینی و سلامت جامعه دانشگاه میلان در ایتالیا، استدلال می‌کند که شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قهوه می‌تواند از افراد در برابر انواع مسائل و بیماری‌های گوارشی محافظت کند.

تاثیر قهوه بر هاضمه یک حوزه تحقیقاتی در حال تکامل است. داده‌ها حاکی از وجود فوایدی برای جلوگیری از بروز مشکلات رایج گوارشی مانند یبوست، و همچنین کاهش احتمالی خطر ابتلا به بیماری‌های جدی‌تر مانند بیماری‌های مزمن کبد، بیماری کبد چرب غیرالکلی (NAFLD)، سنگ‌های صفراوی و پانکراتیت است.

این گزارش به چند مطالعه اشاره می کند که نشان می دهد مصرف روزانه قهوه (کافئین دار) ممکن است خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا و بیماری صفرا را کاهش دهد. در ایالات متحده، ۱۰  تا ۱۵ درصد از جمعیت تحت تأثیر سنگ کیسه صفرا قرار دارند.

البته برخی از محققان نیز گفته اند : هیچ مطالعه ی دارای کیفیتی بالا و کنترل شده وجود ندارد که بتواند این ادعاها را تایید کند و اکثر این مطالعات ارتباط‌هایی را نشان می‌دهند که هیچ نتیجه‌گیری در مورد علیت ارتباط بین مصرف قهوه و این بیماری‌ها نشان نمی‌دهد.

 

قهوه و یبوست

این گزارش همچنین نتیجه گرفته است که نوشیدن قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به یبوست مزمن مرتبط باشد.

قهوه در واقع می‌تواند باعث انقباض عضلات در دستگاه گوارش شود که به نوبه خود می‌تواند حرکات روده را تقویت کند.

قهوه حرکات ماهیچه های روده بزرگ را تحریک می کند که باعث تقویت پریستالتیک می شود و در نتیجه باعث حرکات روده می شود. مشخص شده است که قهوه ایجاد تحرک در دستگاه گوارش را تحریک می کند و در نتیجه می تواند عمل هضم و دفع را بهبود بخشد.

با این حال محققان تأکید می کنند که اگرچه کافئین موجود در قهوه ممکن است انقباضات روده را تحریک کند، اما نباید آن را راه حلی برای درمان یبوست در نظر گرفت و قطعاً قهوه درمانی برای یبوست و سایر بیماری های گوارشی نیست.

همچنین ببینید:

سندرم روده‌ی نشت کننده (LGS) چیست ؟

چقدر قهوه؟

بیش از ۶۰ درصد از مردم در ایالات متحده به صورت روزانه قهوه می نوشند و به طور متوسط ​​هر مصرف کننده قهوه حدود سه فنجان قهوه در روز مصرف می کند.

بر اساس این گزارش، این مقدار ممکن است چیز بدی نباشد.

آنها خاطرنشان می کنند : مصرف متوسط ​​کافئین یعنی حدود ۴۰۰ میلی گرم در روز (معادل حداکثر۵ فنجان قهوه)، می تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل سالم و یک سبک زندگی فعال در نظر گرفته شود.

دکتر دانا هونس، متخصص تغذیه در مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس، می‌گوید مصرف ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز بی‌خطر است.

و بله مصرف بیشتر از این مقدار می تواند به طور بالقوه با اثراتی منفی بر خواب، تحریک پذیری، و افزایش میزان عصبانیت همراه باشد.

 

برخی از فواید قهوه

مواد اصلی تقویت کننده سلامت در قهوه، پلی فنول های کلروژنیک اسید و کافئیک اسیدها هستند. محتوای پلی فنول موجود در قهوه حدود ۲.۵ برابر مقدار موجود در چای است. پلی فنول ها طیف وسیعی از اثرات را بر ارتقای سطح سلامتی دارند که به نظر می رسد بسیاری از آنها به متابولیسم این مولکول های بزرگ توسط میکروب های روده در روده بزرگ وابسته هستند.

اگر برای بهره بردن از فواید قهوه بر سلامتی تان و برای افزایش مصرف اسید کلروژنیک قهوه می نوشید، بهتر است در روز چهار فنجان قهوه بنوشید. این مقدار می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد، اما مقداری ضروری نیز به حساب نمی آید. چای سبز نیز ممکن است همین مزیت ها را برای شما به ارمغان بیاورد و علاوه بر پلی فنل کاتچین، اسید کافئیک را نیز برای شما فراهم کند.

مطالعات ذکر شده در این گزارش نشان می دهد که مصرف قهوه ممکن است از حضور باکتری های خوب در روده حمایت کند.

البته این حوزه مطالعاتی پیچیده است و به تحقیقات بسیار بیشتری نیاز دارد.

دو مطالعه تحقیقاتی افزایش یک نوع باکتری مفید در روده را در اثر مصرف قهوه نشان داده اند. با این حال، تحقیقات بر روی میکروبیوم بسیار پیچیده است و قبل از اثبات هرگونه ادعایی، انجام تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

اگرچه فواید قهوه بر سیستم گوارشی قطعی نیست، اما فواید آن برای سایر قسمت های بدن امری تقریبا اثبات شده است.

به وضوح شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد مصرف مقدار متوسط ​​قهوه با کاهش احتمال وقوع حملات قلبی، نارسایی قلبی و سکته همراه است و تأثیر مثبتی بر سلامت قلب و عروق دارد.

به هرحال اگر فردی مضطرب هستید و مشکلات خواب دارید، احتمالاً باید به نوشیدن قهوه بدون کافئین روی بیآورید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x