فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1425

وقتی معده تان درد می کند چه چیزهایی را نباید بخورید!؟

برای کنترل درد معده بهتره سبک زندگی وشیوه تغذیه را تغییر داد واز مصرف بعضی از گروه های غذایی اجتناب کرد ....

لبنیات

شیر، پنیر و بستنی همگی برای یک معده ناراحت گزینه ی بدی هستند. هضم آنها برای بدن شما سخت است، تا حدی به این دلیل که چربی بالایی دارند. ماست ساده و بدون چربی ممکن است گاهی اوقات خوب باشد، اما با خوردن مقدار بسیار کمی از آن شروع کنید و ببینید چطور پیش می رود.

وقتی معده تان درد می کند چه چیزهایی را نباید بخورید!؟

 

غذاهای سرخ شده

این دسته از غذاها روغن و چربی زیادی دارند، بنابراین هضم آنها سخت تر است. غذاهای سرخ شده حتی زمانی که سالم هستید نیز گزینه ای عالی به حساب نمی آیند، و طبیعتا وقتی حال خوشی ندارید می توانند ناراحتی معده تان را بدتر کنند.

همچنین ببینید:

بهترین ویتامین ها برای سلامت روده کدام است!؟

سودا

گازهای موجود در این نوع نوشیدنی ها می توانند مشکل ساز باشند، زیرا این گازها وارد دستگاه گوارش شما می شوند. و همچنین اگر مقدار زیادی قند را به یکباره وارد بدنتان کنید، می تواند اسهال تان را بدتر کند (سریعترین راه وارد کردن قند به جریان خون نوشیدن آن است).

 

میوه ها و سبزیجات خام

میوه ها و سبزیجات خام ،زمانی که سالم هستید گزینه هایی بسیار عالی هستند. اما زمانی که معده تان ناراحت است، فیبر موجود در آن‌ها که معمولاً باعث راحت تر شدن دفع مدفوعتان می شود ، می تواند اوضاع را بدتر کند. بهتر است صبر کنید تا حال معده و دستگاه گوارشتان بهتر شود و سپس دوباره آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. می توانید این کار را با خوردن مقدار کمی سبزیجات پخته شده و آب میوه شروع کنید.

 

غذای تند

این نوع غذاها احتمالاً آخرین چیزی هستند که وقتی معده تان ناراحت است ، دوست دارید بخورید ؛ و حتما دلیلی برای این حس وجود دارد. زیرا سیستم گوارشی شما ممکن است مجبور باشد برای هضم آن ها بیشتر و سخت تر کار کند و این موضوع نیز می‌تواند اوضاع شکم شما را بدتر کند. بهتر است در زمانی که معده تان ناراحت است به خوردن غذاهای بدون ادویه پایبند شوید تا زمانی که حال معده تان بهتر شود.

 

دستگاه گوارش خود را شکم خود را خوشحال نگه دارید

داشتن یک رژیم غذایی متعادل و حاوی میوه ها و سبزیجات فراوان می تواند به سالم نگه داشتن سیستم گوارش تان کمک کند و باعث شود که سیستم ایمنی بدن شما قوی و آماده برای مبارزه با بیماری هایی که ممکن است معده تان را ناراحت کند، بشود.

همچنین حواستان باشد که مراقب محرک ها باشید  و از خوردن غذاهایی که اسید دارند مانند گوجه فرنگی گرفته تا نوشیدنی های گازدار نیز پرهیز کنید؛ همچنین سطح استرس تان را نیز کاهش دهید، استرس هم یک محرک قوی برای گوارش به حساب می آید.

همچنین ببینید:

دلایل ایجاد سنگ صفرا چیست؟

اگر به بیماری التهابی روده مبتلا هستید

بیماری التهابی روده (IBD) شامل بیماری کرون و کولیت اولسراتیو است. این مشکلات مبتنی بر سیستم ایمنی بدن شما هستند و چیزی بسیار فراتر از وجود یک مشکل در سیستم گوارش به حساب می آیند، و در واقع این بیماری ها می توانند یکی از علائم آن مشکلات باشند. مصرف غذای خاصی باعث به وجود آمدن IBD نمی شود، و هیچ رژیم غذایی واحدی نیز وجود ندارد که به همه افراد مبتلا به IBD کمک کند.

 

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

همه افراد گهگاهی دچار ناراحتی معده می شوند، اما اگر بدون تلاش وزن کم می کنید، اشتها ندارید، خسته هستید یا گرفتگی، خونریزی، درد یا علائم دیگری دارید که برای مدت طولانی ادامه دارند ، با پزشک خود مشورت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x