فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1227

هضم غذا در معده چقدر طول میکشد!؟

وظیفه اصلی معده اینه که غذاهارو به قطعات کوچک تجزیه کنه تا بوسیله ی دیواره های روده کوچک جذب بدن بشه. روند هضم غذا در دستگاه گوارش با توجه به نوع و جنس مواد غذایی مصرف شده حدود ۲ الی ۴ ساعت است ...

در طول هضم، غذایی که خورده اید از طریق دستگاه گوارش (GI) شما حرکت می کند، به تدریج تجزیه می شود و اجازه می دهد مواد مغذی جذب شوند. هر قسمت از دستگاه گوارش شما برای عوامل مختلف هضم می باشد. به عنوان مثال معده شما از دو روش مکانیکی و شیمیایی برای تجزیه غذای شما استفاده می کند. سپس محتویات آن را در روده کوچک شما، جایی که جذب مواد مغذی انجام می شود تخلیه می کند.

هضم غذا در معده چقدر طول میکشد!؟

 

چه مدت بعد از خوردن غذا، مواد غذایی از معده شما خارج می شود؟

به طور کلی 2 تا 4 ساعت طول می کشد تا غذا از معده به روده کوچک برسد.

مدت زمان دقیق می تواند به عوامل مختلفی مانند محتویات و حجم وعده غذایی، هورمون ها و جنسیت شما بستگی داشته باشد. روند هضم غذا در زنان آهسته تر از مردان است.

همچنین ببینید:

دلایل ایجاد سنگ صفرا چیست؟

موارد زیر هنگام ورود غذا به معده شما اتفاق می افتد:

قسمت فوقانی معده رها می شود تا غذای خورده شده در معده قرار بگیرد. به همین دلیل بعد از غذا خوردن معده کمی بزرگ می شود.معده با استفاده از اسید معده و آنزیم ها، مواد غذایی را تجزیه می نمایند.اسفنکتر پیلور اجازه می دهد تا مقدار کمی غذا به تدریج از معده شما خارج شده و به داخل روده کوچک شما حرکت کند.در روده کوچک، غذا با مایعات گوارشی ترکیب می شود. در اینجا بیشتر جذب مواد مغذی صورت می گیرد. غذا می تواند بین 2 تا 6 ساعت در روده کوچک شما بماند.در روده بزرگ (روده بزرگ) آب جذب می شود و آنچه از هضم باقی می ماند به مدفوع تبدیل می شود. مواد زائد غذای شما حدود 36 ساعت در روده بزرگ باقی می مانند. در کل بین 2 تا 5 روز طول می کشد تا غذا در کل دستگاه گوارش شما حرکت کند.

 

آیا برخی مواد غذایی سریع تر از دیگر مواد در معده حرکت می کنند؟

مواد تشکیل دهنده مواد غذایی نقش مهمی در سرعت حرکت مواد در معده دارند.بررسی برخی عوامل مهم مرتبط با غذا که می توانند بر مدت زمان خالی شدن معده شما تأثیر بگذارند.

انسجام

مایعات معمولاً به سرعت از معده خارج می شوند. به عنوان مثال پس از نوشیدن یک لیوان آب تخمین زده می شود که تنها 50 درصد آن پس از 10 دقیقه در معده شما باقی می ماند.

غذاهای جامد اغلب باید تجزیه و تبدیل به مایع شوند ، به این معنی که معمولاً زمان بیشتری طول می کشد تا از معده شما خارج شود. در حقیقت، معمولاً 20 تا 30 دقیقه طول می کشد تا غذاهای جامد شروع به خروج از معده کنند.

 

محتوای کالری

صرف نظر از انسجام، غذاها و نوشیدنی هایی که کالری کمتری دارند به طور کلی معده شما را با سرعت بیشتری ترک می کنند. غذاها و نوشیدنی های با کالری بیشتر به مدت زمان بیشتری احتیاج دارند.به عنوان مثال در حالی که آب با سرعت بالایی از معده شما خارج می شود، مایع با کالری بالاتر مانند یک لیوان آب میوه یا شیک کندتر خارج می شود.

 

محتوای مواد مغذی

غذاها و نوشیدنی های سرشار از کربوهیدرات و پروتئین در معده شما راحت تر تجزیه و در نتیجه سریع تر از معده خارج می شوند.

با این حال، غذاهای سرشار از چربی و فیبر زمان بیشتری در معده شما باقی می مانند. به همین دلیل است که با خوردن غذاهای سرشار از چربی یا فیبر ممکن است مدت بیشتری احساس سیری کنید.

 

حجم غذا

اندازه و حجم وعده غذایی شما می تواند بر میزان خروج غذا از معده شما تأثیر بگذارد. به نظر می رسد این امر در مورد مایعات و جامدات صادق است.وعده های مایع مدت زمان بیشتری در معده باقی می مانند. در این صورت وعده های حجیم تر سریع تر از معده خارج می شوند.

 

آیا راهی برای تشخیص خالی بودن معده وجود دارد؟

به خاطر داشته باشید که میزان تخلیه معده می تواند بر اساس میزان مصرف شما و عوامل دیگر متفاوت باشد. وقتی معده شما خالی است ممکن است علائم گرسنگی را تجربه کنید.  برخی از نمونه های این موارد عبارتند از:

درد معده

ضعف یا لرزش

سردرد

تحریک پذیری

 

اگر شما نیاز به مصرف دارو با معده خالی دارید، چه زمانی این کار مناسب است؟

برخی از داروها باید با معده خالی مصرف شوند. چند دلیل برای این موضوع وجود دارد.

اول اینکه داروهای خوراکی از طریق پوشش دستگاه گوارش جذب جریان خون می شوند. به همین دلیل داشتن غذا در معده به طور بالقوه می تواند جذب یک دارو را کند کرده و اثر آن را کمتر کند.

دوم اینکه برخی از غذاها وجود دارند که می توانند فعالیت انواع خاصی از داروها را مختل کنند. این می تواند به طور بالقوه سطح یک دارو را در سیستم شما افزایش یا کاهش دهد. به این نوع تداخل تعامل غذا و دارو گفته می شود.

 

برخی از نمونه های تداخل غذا و دارو عبارتند از:

گریپ فروت: گریپ فروت می تواند سطح برخی از داروها را در خون شما افزایش دهد. به عنوان مثال می توان به برخی استاتین ها و داروهای فشار خون اشاره کرد.

ویتامین: K  غذاهای سرشار از ویتامین K مانند اسفناج، کلم پیچ و جوانه بروکسل می توانند اثر وارفارین رقیق کننده خون را کاهش دهند.

وعده های غذایی پرچرب: مصرف یک وعده غذایی چرب می تواند سطوح اسومپرازول، مهار کننده پمپ پروتون، را در جریان خون شما کاهش دهد.

یک دستورالعمل خوب برای این نوع داروها این است که آنها را 1 ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف کنید.

همچنین ببینید:

علت و راه های درمان درد های شکمی!

در صورت نیاز به مصرف دارو با غذا چه زمانی باید این کار را انجام دهید؟

گاهی اوقات ممکن است دارویی برای شما تجویز شود که به شما می گوید آن را با غذا مصرف کنید. دلیل این موضوع:

عوارض جانبی را کاهش می دهد؛ برخی از داروها مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) و کورتیکواستروئیدها، هنگامی که با معده خالی مصرف می شوند، می توانند باعث ناراحتی معده شوند.  داشتن غذا در معده می تواند احتمال این عوارض جانبی را کاهش دهد.

به یک بیماری کمک می کند؛ برخی از شرایط سلامتی مانند دیابت یا سوزش سر دل تحت تأثیر مصرف غذا قرار می گیرند. به همین دلیل است که مصرف دارو برای این نوع شرایط همراه با غذا بسیار مهم است.

به جذب کمک می کند؛ گاهی اوقات داشتن غذا در دستگاه گوارش می تواند به جذب دارو کمک کند. این در مورد برخی از انواع داروهای HIV صادق است.

اگر دارویی دارید که باید همراه غذا مصرف کنید، سعی کنید مصرف دارو را با وعده غذایی خود هماهنگ کنید.

همیشه دستورالعمل های بسته بندی نسخه را مطالعه و در صورت هرگونه سوال با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

اگر قبل از عمل نیاز به عدم مصرف غذا دارید، چه زمانی باید از خوردن امتناع کنید؟

برخی از انواع آزمایش ها یا روش ها ممکن است از شما بخواهند که قبل از آن مواد غذایی مصرف نکنید.

به عنوان مثال ممکن است مجبور باشید در موارد زیر از خوردن غذا امتناع نمایید:

برخی از انواع آزمایشات خون، مانند آزمایش قند خون و تری گلیسیرید

روش های مربوط به دستگاه گوارش یا ناحیه شکمی، مانند آندوسکوپی یا سونوگرافی شکم

آزمایش آلرژی

جراحی که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود.

 ممکن است 6 تا 8 ساعت قبل از آزمایش یا عمل نتوانید چیزی بخورید.

 

نتیجه نهایی

بعد از غذا خوردن، غذا معمولاً 2 تا 4 ساعت در معده شما می ماند. با این حال این می تواند بر اساس نوع غذایی که خورده اید، مقدار آن و عوامل دیگر متفاوت باشد.

مایعات معمولاً سریع از معده خارج می شوند، در حالی که غذاهای جامد معمولاً بیشتر طول می کشد. سایر عوامل مرتبط با غذا که می توانند منجر به ماندگاری طولانی مدت در معده شوند عبارتند از:

غذاهای پرچرب

غذاهای دارای فیبر بالا

غذاهای پرکالری

پر یا خالی بودن معده می تواند بر مواردی مانند مصرف دارو یا ناشتا قبل از آزمایش یا عمل تاثیر بگذارد.در این شرایط همیشه مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را در مورد مصرف غذا و نوشیدنی به دقت دنبال کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x