فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1195

کولیت روده چیست؟ علائم و درمان آن

کولیت روده از جمله اختلالات سیستم گوارشی است که سبب التهاب و زخم روده می شود.....

کولیت روده چیست؟ (Intestinal Colitis)

کولیت اولسراتیو (UC) نوعی بیماری التهاب روده  است که بر دستگاه گوارش تأثیر می گذارد.

 UC زمانی رخ می دهد که مخاط روده بزرگ شما، راست روده یا هر دو ملتهب می شود.

این التهاب زخم های کوچکی به نام زخم در مخاط روده ایجاد می کند.  معمولاً از راست روده شروع می شود و به سمت بالا گسترش می یابد.  می تواند کل روده بزرگ شما را درگیر کند.

کولیت روده چیست؟ علائم و درمان آن

 

التهاب باعث می شود روده شما محتویات خود را به سرعت حرکت داده و خالی شود. با از بین رفتن سلول های سطح داخلی روده، زخم ها تشکیل می شوند. زخم ها ممکن است باعث خونریزی و ترشح مخاط و چرک شوند.

در حالی که این بیماری افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار می دهد، اکثر افراد در سنین 15 تا 35 سال تشخیص داده می شوند. پس از 50 سالگی عوامل دیگری در تشخیص این بیماری، معمولاً در مردان مشاهده می شود.

همچنین ببینید:

مدیتیشن و درمان سندرم روده‌ی تحریک پذیر

 

علائم کولیت اولسروز

شدت علائم UC در افراد مبتلا متفاوت است. علائم نیز می توانند در طول زمان تغییر کنند.

افرادی که مبتلا به UC تشخیص داده می شوند ممکن است دوره هایی از علائم خفیف یا بدون هیچ علائمی را تجربه کنند. با این حال علائم می توانند عود کرده و شدید باشند.

 

علائم شایع UC عبارتند از:

درد شکم

افزایش صداهای شکمی

مدفوع خونی

اسهال

تب

درد راست روده

کاهش وزن

سوء تغذیه

 

 UC ممکن است موارد زیر را به همراه داشته باشد:

درد مفاصل

تورم مفصل

حالت تهوع و کاهش اشتها

مشکلات پوستی

زخم های دهان

التهاب چشم

محققان معتقدند UC ممکن است نتیجه یک سیستم ایمنی بیش فعال باشد.  با این حال مشخص نیست که چرا برخی از سیستم های ایمنی با حمله به روده بزرگ پاسخ می دهند و برخی دیگر چنین نیست.

 

عواملی که ممکن است در ایجاد UC نقش داشته باشند عبارتند از:

ژن: ممکن است ژنی را از والدین خود به ارث ببرید که احتمال ابتلا شما را افزایش دهد.

اختلالات ایمنی: اگر نوعی اختلال ایمنی دارید احتمال ابتلا شما بیشتر است.

فاکتورهای محیطی: باکتری ها، ویروس ها و آنتی ژن ها ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تحریک کنند.

 

تشخیص کولیت اولسروز

آزمایشات مختلف می تواند به پزشک شما در تشخیص UC کمک کند.  این اختلال از بیماری های دیگر روده مانند بیماری کرون تقلید می کند.  پزشک شما آزمایش های متعددی را برای رد سایر شرایط انجام می دهد.

 

آزمایشات تشخیص UC اغلب شامل موارد زیر است:

آزمایش مدفوع: مدفوع شما را برای نشانگرهای التهابی، خون، باکتری ها و انگل ها مورد آزمایش قرار می گیرد.

آندوسکوپی: پزشک از لوله انعطاف پذیر برای معده، مری و روده کوچک شما استفاده می کند.

کولونوسکوپی: این آزمایش شامل قرار دادن یک لوله بلند و انعطاف پذیر در راست روده برای بررسی قسمت داخلی روده بزرگ است.

بیوپسی: جراح نمونه ای از بافت روده بزرگ را برای تجزیه و تحلیل برمی دارد.

سی تی اسکن: تصاویر از شکم و لگن شما است.

آزمایش خون اغلب در تشخیص UC مفید است. آزمایشات نشان دهنده التهاب مانند سطح بالای پروتئین و سرعت رسوب زیاد است. همچنین ممکن است پزشک آزمایشات تخصصی آنتی بادی را برای شما تجویز کند.

 

درمان های کولیت اولسروز

 UC یک بیماری مزمن است. هدف از درمان کاهش التهاب است که باعث ایجاد علائم شما می شود تا بتوانید از بروز مجدد بیماری جلوگیری کرده و دوره بهبودی طولانی تری داشته باشید.

 

دارو

اینکه چه دارویی مصرف کنید به شما و شدت علائم شما بستگی دارد.

برای علائم خفیف پزشک ممکن است دارویی برای کاهش التهاب و تورم تجویز کند. این به تسکین بسیاری از علائم کمک می کند.

این نوع داروها عبارتند از:

مسالامین (آساکول و لیالدا)

سولفاسالازین (آزولفیدین)

بالسالازید

اولسالازین (دیپنتوم)

آمینوسالیسیلات ها

برخی از افراد ممکن است به کورتیکواستروئیدها برای کاهش التهاب نیاز داشته باشند اما می توانند عوارض جانبی داشته باشند و پزشکان سعی می کنند استفاده از آنها را محدود کنند. در صورت وجود عفونت ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

اگر علائم متوسط ​​تا شدید دارید پزشک ممکن است نوعی داروی معروف به بیولوژیک تجویز کند. داروهای بیولوژیکی داروهای آنتی بادی هستند که به جلوگیری از التهاب کمک می کنند. مصرف این داروها می تواند به جلوگیری از تشدید علائم کمک کند.

پزشک همچنین ممکن است یک تنظیم کننده سیستم ایمنی تجویز کند.

در سال 2018 ، سازمان غذا و دارو (FDA) استفاده از توفاسیتینیب  را به عنوان درمانی برای UC تأیید کرد. این دارو که در ابتدا برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شد سلول های مسئول التهاب را مورد هدف قرار می دهد. این اولین داروی خوراکی است که برای درمان طولانی مدت UC تأیید شده است.

 

بستری شدن در بیمارستان

اگر علائم شما شدید است باید در بیمارستان بستری شوید تا اثرات کم آبی و از دست دادن الکترولیت ها که اسهال ایجاد می کند را برطرف کنید. 

 

جراحی کولیت اولسراتیو

در صورت از دست دادن خون زیاد علائم مزمن و ناتوان کننده، سوراخ شدن روده بزرگ یا انسداد شدید، جراحی ضروری است. سی تی اسکن یا کولونوسکوپی می تواند این مشکلات جدی را تشخیص دهد.

جراحی شامل برداشتن کل روده بزرگ با ایجاد یک مسیر جدید است.  این مسیر می تواند از طریق یک سوراخ کوچک در دیواره شکم شما خارج شود یا از طریق انتهای راست روده به عقب هدایت شود.

برای هدایت پسماندها از طریق دیواره شکم، جراح یک سوراخ کوچک در ایجاد می کند. سپس نوک روده کوچک تحتانی به سطح پوست آورده می شود. از طریق دهانه داخل یک کیسه تخلیه می شوند.

اگر مواد بتوانند از طریق راست روده شما حرکت کنند، جراح قسمتی از  کولون و راست روده را بر می دارد اما ماهیچه های خارجی راست روده شما را حفظ می کند. سپس جراح روده کوچک شما را به راست روده وصل می کند تا یک کیسه کوچک ایجاد کند.

پس از این عمل جراحی شما می توانید مدفوع را از راست روده خود عبور دهید. حرکات روده بیشتر از حالت عادی و آبکی خواهد بود.

از هر پنج فرد مبتلا به UC ، یک نفر در طول زندگی خود نیاز به جراحی دارد.

همچنین ببینید:

نشانه های زخم معده چیست؟ (راه های درمان زخم معده)

درمان طبیعی کولیت اولسراتیو

برخی از داروهایی که برای درمان UC تجویز می شوند می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. هنگامی که درمان های سنتی به خوبی تحمل نمی شوند برخی از افراد برای مدیریت UC به درمان های طبیعی روی می آورند.

 

داروهای طبیعی که ممکن است به درمان UC کمک کنند عبارتند از:

بوسولیا (کندر): تحقیقات نشان می دهد برخی از واکنش های شیمیایی در بدن که می تواند باعث التهاب شود را متوقف می کند.

بروملین: این آنزیم ها به طور طبیعی در آناناس یافت می شوند، اما به عنوان مکمل نیز به فروش می رسند. آنها ممکن است علائم UC را کاهش دهند.

پروبیوتیک ها: روده ها و معده شما میزبان میلیاردها باکتری است.  هنگامی که باکتری ها سالم هستند بدن شما بهتر می تواند التهاب و علائم UC را دفع کند. خوردن غذاهای دارای پروبیوتیک یا مصرف مکمل های پروبیوتیک می تواند به سلامت روده شما کمک کند.

پسیلیوم: این مکمل فیبر می تواند به منظم ماندن حرکات روده کمک کند.  ممکن است علائم را کاهش دهد، از یبوست جلوگیری کرده و حذف مواد زائد را آسان تر کند.

زردچوبه: این ادویه زرد طلایی مملو از کورکومین است، یک آنتی اکسیدان است که نشان می دهد التهاب را کاهش می دهد.

بسیاری از داروهای طبیعی را می توان همراه با سایر درمان های UC استفاده کرد.

 

رژیم غذایی کولیت اولسراتیو

هیچ رژیم خاصی برای UC وجود ندارد. هر فرد نسبت به غذا و نوشیدنی واکنش متفاوتی نشان می دهد.

مشخص نیست که چرا رژیم غذایی کم چرب مفید است اما مشخص است که غذاهای سرشار از چربی معمولاً باعث اسهال می شوند، به ویژه در افرادی که مبتلا به IBD هستند. خوردن غذاهای کم چرب بیشتر ممکن است تشدید بیماری را به تاخیر بیاندازد. وقتی چربی مصرف می کنید، گزینه های سالم تری مانند روغن زیتون و اسیدهای چرب امگا 3 را انتخاب کنید.

مصرف ویتامین C می تواند کمک کننده باشد. این ویتامین ممکن است یک اثر محافظتی روی روده شما داشته باشد و به آنها کمک کند تا بعد از تشدید شدن سریع تر بهبود یابند. افرادی که رژیم های غذایی سرشار از ویتامین C مصرف می کنند، دوره بهبودی UC طولانی تری دارند. غذاهای غنی از ویتامین C شامل جعفری، فلفل دلمه ای، اسفناج و انواع توت ها است.

فیبر بیشتری بخورید، در زمان تشدید، فیبر آخرین چیزی است که شما می خواهید. با این حال در دوران بهبودی، فیبر می تواند به شما کمک کند. همچنین ممکن است به راحتی بتوانید روده را تخلیه کنید.

ایجاد یک دفتر غذایی یک راه هوشمندانه برای درک این است که کدام غذاها بر شما تأثیر می گذارند. به مدت چند هفته آنچه را که می خورید و در ساعات بعد چه احساسی دارید، از نزدیک پیگیری کنید. جزئیات حرکات روده یا هر علامتی را که ممکن است تجربه کنید ثبت کنید.

در آن بازه زمانی به احتمال زیاد می توانید بین ناراحتی یا درد معده و برخی از غذاهای مشکل ساز روندها را تشخیص دهید. سعی کنید آن غذاها را حذف کنید تا ببینید علائم بهبود می یابد یا خیر.

ممکن است بتوانید با اجتناب از غذاهایی که دستگاه گوارش شما را ناراحت می کنند علائم خفیف UC را کنترل کنید.

 

کولیت اولسراتیو در مقابل کرون

 UC و بیماری کرون شایع ترین انواع بیماری التهابی روده (IBD) هستند. تصور می شود که هر دو بیماری نتیجه بیش فعال سیستم ایمنی بدن هستند.

آنها همچنین علائم مشابه زیادی دارند از جمله:

گرفتگی عضلات

درد شکم

اسهال

خستگی

با این حال UC و بیماری کرون تفاوت های متمایزی دارند.

این دو بیماری بر قسمت های مختلف دستگاه گوارش (GI) تأثیر می گذارند.

بیماری کرون ممکن است بر هر قسمتی از دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد تأثیر بگذارد. اغلب موارد در روده کوچک یافت می شود. UC فقط بر کولون و راست روده تأثیر می گذارد.

 

پاسخ به درمان

داروهای مشابه برای درمان هر دو بیماری تجویز می شود. جراحی نیز یک گزینه درمانی است. این آخرین راه حل برای هر دو بیماری است، اما در واقع می تواند درمانی برای UC باشد، در حالی که این فقط یک درمان موقت برای بیماری کرون است.

 

آیا کولیت اولسراتیو قابل درمان است؟

در حال حاضر هیچ درمان غیر جراحی برای UC وجود ندارد. درمان بیماری های التهابی با هدف افزایش دوره بهبودی و کاهش شدت بیماری ها انجام می شود.

در حالی که این جراحی ها می توانند به تسکین یا پایان علائم UC کمک کنند، اما دارای عوارض جانبی و عوارض احتمالی طولانی مدت هستند.

 

کولونوسکوپی کولیت اولسراتیو

کولونوسکوپی آزمایشی است که پزشکان می توانند برای تشخیص UC از آن استفاده کنند. آنها همچنین می توانند از این آزمایش برای تعیین شدت بیماری و غربالگری سرطان روده بزرگ استفاده کنند.

آماده سازی معمولی کولونوسکوپی شامل مصرف ملین شب قبل از آزمایش نیز می باشد. این به حذف هرگونه مواد در روده بزرگ و راست روده کمک می کند. پزشکان می توانند روده تمیز را راحت تر معاینه کنند.

در طول عمل شما به پهلو می خوابید. پزشک به شما آرامش بخش می دهد تا به شما در آرامش و جلوگیری از هرگونه ناراحتی کمک کند.

هنگامی که دارو اثر می گذارد پزشک کولونوسکوپ را در مقعد شما قرار می دهد. این دستگاه طولانی و انعطاف پذیر است، بنابراین می تواند به راحتی از طریق دستگاه گوارش شما حرکت کند. کولونوسکوپ همچنین دارای یک دوربین متصل است تا پزشک شما بتواند داخل روده بزرگ را مشاهده کند.

در طول معاینه پزشک علائم التهاب را بررسی می کند. آنها رشد پیش سرطانی به نام پولیپ را بررسی می کنند. پزشک شما همچنین ممکن است یک تکه کوچک از بافت را برداشته، روشی که بیوپسی نامیده می شود. بافت را می توان برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه ارسال کرد.

 در صورت تشخیص UC ، پزشک ممکن است کولونوسکوپی دوره ای را برای نظارت بر التهاب، آسیب به روده ها و پیشرفت بهبود انجام دهد.

کولونوسکوپی یک ابزار مهم در تشخیص سرطان روده بزرگ نیز هست. دریابید که چرا برای افرادی که مبتلا به UC تشخیص داده شده اند بسیار مهم است.

 

کولیت اولسراتیو در مقابل سایر انواع کولیت

کولیت به التهاب پوشش داخلی روده بزرگ (کولون) اشاره دارد. کولیت باعث علائمی مانند درد و گرفتگی شکم، نفخ و اسهال می شود.

روده ملتهب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود.  UC یکی از علل احتمالی است. سایر علل احتمالی کولیت عبارتند از عفونت، واکنش به برخی داروها، بیماری کرون یا واکنش آلرژیک.

برای تشخیص علت کولیت، پزشک یک سری آزمایش ها را انجام می دهد. این آزمایش ها به آنها کمک می کند تا بفهمند علائم دیگری را که تجربه می کنید و شرایط را بر اساس آنچه تجربه نمی کنید رد می کنند.

 

آیا کولیت اولسراتیو مسری است؟

نه،  UC مسری نیست.

برخی از علل کولیت یا التهاب در روده بزرگ می توانند مسری باشند.  این شامل التهاب ناشی از باکتری ها و ویروس ها می شود.

با این حال،  UC ناشی از چیزی نیست که بتوان با شخص دیگری به اشتراک گذاشت.

 

کولیت اولسراتیو در کودکان

بر اساس بنیاد کرون و کولیت از هر 10 نفر زیر 18 سال 1 نفر مبتلا به IBD هستند. در واقع اکثر افرادی که با این بیماری تشخیص داده می شوند زیر 30 سال سن دارند. برای کودکان مبتلا به UC ، تشخیص بیشتر پس از 10 سالگی محتمل است.

علائم در کودکان مشابه علائم در افراد مسن است. کودکان ممکن است اسهال همراه با خون، درد معده، گرفتگی شکم و خستگی را تجربه کنند.

علاوه بر این آنها ممکن است مسائلی را ایجاد کنند که با این شرایط افزوده می شود.

 

این علائم عبارتند از:

کم خونی ناشی از از دست دادن خون

سوء تغذیه ناشی از تغذیه نامناسب

کاهش وزن بدون دلیل

 UC می تواند به طور قابل توجهی بر زندگی کودک تأثیر بگذارد، به ویژه اگر این بیماری به درستی درمان و مدیریت نشود. درمان برای کودکان به دلیل عوارض احتمالی محدودتر است.

با این حال ممکن است برای کودکان مبتلا به UC داروهایی تجویز شود که التهاب را کاهش داده و از حملات سیستم ایمنی بدن به روده بزرگ جلوگیری می کند. برای برخی از کودکان جراحی ممکن است برای مدیریت علائم ضروری باشد.

 

عوارض کولیت اولسروز

 UC خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد. هرچه مدت طولانی تری به این بیماری مبتلا باشید خطر ابتلا به این سرطان بیشتر می شود.

به دلیل این افزایش خطر پزشک هنگام انجام تشخیص کولونوسکوپی انجام می دهد و سرطان را بررسی می کند.

غربالگری منظم به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می کند.  پس از آن هر یک تا سه سال یک بار تکرار غربالگری توصیه می شود. 

 

سایر عوارض UC عبارتند از:

ضخیم شدن دیواره روده

عفونت خون

کم آبی شدید

مگاکولون سمی یا روده بزرگ که به سرعت متورم می شود

بیماری کبدی (نادر)

خونریزی روده

سنگ کلیه

التهاب پوست، مفاصل و چشم

پارگی روده بزرگ

اسپوندیلیت آنکیلوزان، که شامل التهاب مفاصل بین استخوان های ستون فقرات شما می شود

در صورت عدم درمان مناسب عوارض UC بدتر می شود.

 

 پیشگیری از کولیت اولسروز

هیچ شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد آنچه می خورید بر UC تأثیر می گذارد. ممکن است متوجه شوید که برخی از غذاها علائم شما را تشدید می کنند هنگامی که دچار بیماری شدید می شوید.

 

تمریناتی که ممکن است کمک کننده باشد عبارتند از:

نوشیدن مقدار کمی آب در طول روز

خوردن وعده های غذایی کوچکتر در طول روز

محدود کردن مصرف غذاهای پر فیبر

پرهیز از غذاهای چرب

در صورت عدم تحمل لاکتوز، مصرف شیر خود را کاهش دهید

همچنین از پزشک خود بپرسید که آیا باید مولتی ویتامین مصرف کنید یا خیر.

 

نتیجه کلی

تنها راه درمان UC برداشتن کل روده بزرگ و راست روده است.  پزشک شما معمولاً درمان دارویی را آغاز می کند مگر اینکه در ابتدا عارضه شدیدی داشته باشید که نیاز به جراحی داشته باشد. برخی ممکن است با درمان غیر جراحی خوب عمل کنند اما بسیاری از آنها در نهایت نیاز به جراحی دارند.

اگر شما این بیماری را دارید پزشک شما باید آن را تحت نظر داشته باشد و شما باید برنامه درمانی خود را در طول زندگی خود با دقت دنبال کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x