فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1157

قرص موتیدون (موارد مصرف ، عوارض و نحوه ی مصرف)

قرص موتیدون برای درمان زخم معده و همچنین به منظور درمان رفلاکس معده تجویز میشه. در واقع این دارو در شرایطی که معده بیش از حد اسید ترشح میکنه به کار میره و میزان این اسید رو کاهش میده...

موارد مصرف: این دارو باعث افزایش حرکات دستگاه گوارش می شود. از قرص موتیدون برای درمان علائم اختلالات معده استفاده می شود. همچنین ممکن است از آن برای جلوگیری از تهوع و استفراغ ناشی از مصرف داروهای خاصی نیز استفاده بشود. با توجه به نگرانی هایی که در زمینه ی ایمنی این دارو برای زنان شیرده وجود دارد ، از این دارو برای افزایش تولید شیر مادر در زنان شیرده استفاده نمی شود.

قرص موتیدون (موارد مصرف ، عوارض و نحوه ی مصرف)

 

روش استفاده

این دارو را طبق دستورالعمل آن و معمولاً ۳۰ دقیقه قبل از غذا و هنگام خواب مصرف کنید. دوز مصرفی خودتان  را سرخود افزایش ندهید یا این دارو را بیشتر از میزان تجویز شده اش مصرف نکنید. با مصرف بیشتر وضعیت شما سریعتر بهبود نمی یابد ، اما خطر عوارض جانبی افزایش می یابد.

همچنین ببینید:

رفلاکس معده (علل، علائم و درمان اسید معده)

عوارض جانبی

 ممکن است در چند روز اول آغاز مصرف این دارو و تا سازگاری بدنتان با آن دچار عوارضی مانند : سردرد ، سرگیجه ، خشکی دهان ، عصبی بودن ، گرگرفتگی یا تحریک پذیری بشوید. مشکلات خواب ، گرفتگی معده ، گرگرفتگی و گرفتگی پا نیز به عنوان عوارض جانبی حاصل از مصرف این دارو گزارش شده است. در صورت ادامه یافتن و یا آزاردهنده شدن هر یک از این عوارض ، پزشک خود را مطلع کنید. در صورت بروز موارد زیرین نیز فوراً پزشک خود را مطلع کنید: درد قفسه سینه ، کند یا تند و یا نامنظم شدن ضربان قلب ، تورم پا یا مچ پا ، مشکل در دفع ادرار، تورم سینه ها یا ترشح از نوک سینه در مردان یا زنان ، تغییرات قاعدگی ، مشکلات جنسی. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است نیز با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

 

هشدارها

سابقه پزشکی خود را به پزشک تان اطلاع دهید ، به ویژه در مورد: سابقه سرطان پستان و داشتن آلرژی. مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. این دارو فقط در صورت نیاز واضح در دوران بارداری باید استفاده شود. دومپریدون وارد شیر مادر می شود. با توجه به وجود خطرات احتمالی برای نوزادان شیرخوار ، شیردهی هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید .

 

تداخلات دارویی

از آنجا که این دارو باعث افزایش حرکات دستگاه گوارش می شود ، ممکن است بر جذب و عملکرد سایر داروها تأثیر بگذارد. بنابراین ، مهم است که پزشک خود را در مورد داروهای بدون نسخه یا با نسخه ای که مصرف می کنید، مطلع کنید . به ویژه موارد زیر: MAOI ها (به عنوان مثال ، فورازولیدون ، فنلزین ، سلژیلین ، ترانیل سایپرومین) . مصرف هیچ دارویی را بدون تأیید پزشک یا داروساز شروع یا متوقف نکنید.

همچنین ببینید:

پروبیوتیک چیست و چه تاثیری بر سلامت بدن دارد؟

مصرف بیش از حد

در صورت مشکوک بودن به مصرف بیش از حد این دارو ، فوراً با اورژانس تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد این دارو ممکن است شامل خواب آلودگی ، سرگیجه ، گیجی ، سفت شدن عضلات و نامنظم ضربان قلب باشد.

نکته 1: در حین مصرف این دارو ممکن است لازم باشد تا برخی از آزمایشات آزمایشگاهی را به صورت دوره ای انجام دهید تا اثرات آن را کنترل کرده و از بروز عوارض جانبی آن جلوگیری کنید.

نحوه نگهداری: این دارو باید در دمای اتاق بین ۵۹  تا ۸۶  درجه فارنهایت (۱۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد) و به دور از گرما و نور نگهداری شود.

نکته 2: این دارو دیگر در ایالات متحده موجود نیست.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

medicinenet

دیدگاه تان را بنویسید

 

x