فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1112

بای پس معده چیست؟ (مزایا و معایب)

عمل بای پس معده یک روش درمانی چاقی ست و مناسب کسانی ست که به روش های معمول لاغر نمیشوند و چاقی برایشان مشکلاتی ایجاد ...

بای پس معده  نوعی جراحی کاهش وزن است . در این جراحی اندازه معده را کاهش می دهند و نحوه جذب غذا توسط معده و روده کوچک را تغییر می دهند به طوری که کل پروسه باعث کاهش وزن می شود . (این پروسه شامل ایجاد یک کیسه کوچک از معده و اتصال کیسه تازه ایجاد شده مستقیماً به روده کوچک است). پس از بای پس معده ، غذای بلعیده شده وارد این کیسه کوچک معده می شود و سپس مستقیماً به روده کوچک می رود و در نتیجه بیشتر قسمت معده و اولین قسمت روده کوچک شما را دور می زند.

بای پس معده چیست؟ (مزایا و معایب)

بای پس معده یکی از رایج ترین انواع جراحی چاقی است. بای پس معده زمانی انجام می شود که رژیم و ورزش موثر واقع نشده باشد و یا فرد به دلیل وزن زیاد دچار مشکلات جدی در سلامتی اش  باشد.

همچنین ببینید:

۱۷ ماده غذایی مفید برای یبوست

این عمل چرا انجام می شود؟

بای پس معده برای کاهش وزن اضافی و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با وزن ، از جمله موارد زیر انجام می شود:

بیماری بازگشت اسید به مری

بیماری قلبی

فشار خون بالا

کلسترول بالا

آپنه انسدادی خواب

دیابت نوع ۲

سکته

سرطان

ناباروری

بای پس معده معمولاً از تلاش ناموفق برای کاهش وزن از طریق بهبود رژیم غذایی و ایجاد عادات ورزشی انجام می شود.

 

این عمل جراحی برای چه کسی مناسب است؟

به طور کلی ، بای پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن می تواند یک گزینه برای شما باشد اگر:

شاخص توده بدنی (BMI) شما ۴۰ یا بیشتر (چاقی شدید) است.

BMI شما ۳۵ تا ۳۹.۹ (چاقی) است و شما یک بیماری مرتبط با اضافه وزن دارید ، مانند دیابت نوع ۲ ، فشار خون بالا یا آپنه خواب شدید. در برخی موارد ، اگر BMI شما ۳۰ تا ۳۴ باشد و مشکلات جدی در رابطه با وزن داشته باشید ، ممکن است برای انواع خاصی از جراحی های کاهش وزن واجد شرایط باشید.

اما بای پس معده برای همه افرادی که دارای اضافه وزن شدید هستند مناسب نیست. برای واجد شرایط بودن برای جراحی کاهش وزن ، ممکن است نیاز به رعایت برخی دستورالعمل های پزشکی داشته باشید. شما به احتمال زیاد یک فرآیند غربالگری گسترده خواهید داشت تا ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر.

همچنین ببینید:

فواید نعناع (عصاره آن) بر مشکلات گوارشی!!!

شما همچنین باید مایل به ایجاد تغییرات دائمی برای داشتن یک سبک زندگی سالم باشید. ممکن است از شما خواسته شود در برنامه های پیگیری طولانی مدت شرکت کنید که شامل نظارت بر تغذیه ، شیوه زندگی و رفتار و شرایط پزشکی شما است.

 

خطرات:

مانند هر عمل جراحی بزرگ ، بای پس معده و سایر جراحی های کاهش وزن خطرات بالقوه ای را برای سلامتی در کوتاه مدت و بلند مدت به همراه دارند.

خطرات مربوط به این عمل جراحی مشابه هر عمل جراحی مربوط یه شکم است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

خون ریزی بیش از حد

عفونت

واکنش های نامطلوب به بیهوشی

لخته شدن خون

مشکلات ریوی یا تنفسی

نشتی در دستگاه گوارش

خطرات و عوارض طولانی مدت بای پس معده می تواند شامل موارد زیر باشد:

انسداد روده

سندرم دامپینگ ، باعث اسهال ، تهوع یا استفراغ می شود

سنگ های صفراوی

فتق

افت قند خون (هیپوگلیسمی)

سوء تغذیه

سوراخ شدن معده

استفراغ

به ندرت ، عوارض بای پس معده می تواند کشنده باشد.

قبل از شروع جراحی به شما بیهوشی عمومی داده می شود. بیهوشی دارویی است که شما را در طول عمل به حالت خواب می برد.ویژگی های عمل بای پس معده بستگی به وضعیت فردی شما و شیوه ی مورد نظر پزشک تان دارد. برخی از جراحی ها با برش های بزرگ (باز) سنتی در شکم شما انجام می شود. با این حال ، اکثر آنها به روش لاپاراسکوپی انجام می شوند ، که شامل قرار دادن ابزارها از طریق چندین برش کوچک در شکم می شود.پس از ایجاد برش با روش باز یا لاپاراسکوپی ، جراح قسمت بالای معده ی  شما را برش می دهد و آن را از بقیه معده شما جدا می کند. کیسه حاصله تقریباً به اندازه یک گردو است و فقط حدود یک اونس غذا را در خود نگه می دارد. به طور معمول ، معده شما می تواند حدود ۳ پیمانه غذا را در خود نگه دارد.سپس ، جراح روده کوچک را بریده و قسمتی از آن را مستقیماً به این کیسه جدید می دوزد. و از این پس غذا وارد این کیسه کوچک معده می شود و سپس مستقیماً وارد روده باریکی می شود که به آن دوخته شده است. در واقع با این کار غذا بیشتر معده و قسمت اول روده کوچک شما را دور می ریزند و در عوض مستقیماً وارد قسمت میانی روده کوچک شما می شود.جراحی معمولاً چند ساعت طول می کشد. پس از جراحی ، شما در یک اتاق ریکاوری  بیدار می شوید ، جایی که کادر پزشکی شما را برای هر گونه عارضه تحت نظر قرار می دهند.

 

بعد از عمل:

ممکن است بتوانید بلافاصله پس از جراحی بای پس معده ، مایعات دریافت کنید اما اجازه ی خوردن غذای جامد را ندارید زیرا معده و روده شما شروع به ترمیم کرده اند و شما در این دوران باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید که به آرامی از مایعات به غذاهای پوره شده پیش می رود. پس از آن ، می توانید غذاهای نرم را هم بخورید ، سپس غذاهای سفت تر را هم اضافه کنید زیرا با گذشت زمان مشخص  بدن شما قادر به تحمل آنها هم خواهد بود .پس از عمل شما ممکن است محدودیت های زیادی در مورد مقدار و آنچه می توانید بخورید و بیاشامید داشته باشید. پزشک به شما توصیه می کند که بعد از عمل از مکمل های ویتامین و مواد معدنی از جمله مولتی ویتامین دارای آهن ، کلسیم و ویتامین B-12 استفاده کنید.شما همچنین باید در چند ماه اول پس از جراحی کاهش وزن چکاپ های مکرر پزشکی را برای نظارت بر سلامت خود انجام دهید. ممکن است به آزمایشات آزمایشگاهی ، آزمایش خون و آزمایشات مختلف دیگر نیاز داشته باشید.

ممکن است بدن شما در واکنش به کاهش سریع وزن در سه تا شش ماه اول پس از بای پس معده تغییراتی را تجربه کند ، از جمله:

بدن درد

احساس خستگی طوری که انگار آنفولانزا دارید

احساس سرما

خشک شدن پوست

نازک شدن مو و ریزش مو

تغییرات خلق و خو

نتایج حاصل از عمل

بای پس معده می تواند باعث کاهش وزن طولانی مدت شود. میزان کاهش وزن بستگی به نوع جراحی شما و تغییر عادات زندگی تان دارد. ممکن است در عرض دو سال حدود ۷۰ درصد یا حتی بیشتر از وزن اضافی خود را کاهش دهید.علاوه بر کاهش وزن ، بای پس معده ممکن است بتواند بیماری های مربوط به اضافه وزن را نیز بهبود بخشد یا برطرف کند ، بیماری هایی از جمله:

بیماری بازگشت اسید به مری

بیماری قلبی

فشار خون بالا

کلسترول بالا

آپنه انسدادی خواب

دیابت نوع ۲

سکته

ناباروری

بای پس معده همچنین می تواند توانایی شما را در انجام فعالیت های روزمره افزایش دهد ، که این امر می تواند به بهبود کیفیت زندگی شما کمک کند.

 

مزایای انجام عمل بای پس معده

این روش به طور ویژه تری برای بیماران دارای شاخص توده ی بدنی بالا موثر است زیرا این روش نتایج قابل پیش بینی تری برای کاهش وزن دارد.

تغییرات هورمونی ناشی از جراحی به این معنی است که اکثر بیماران نیاز خود را به داروهای دیابتی تقریباً کاهش می دهند و برخی می توانند داروهای دیابتی را به طور کامل متوقف کنند.

بای پس معده بیشترین تأثیر را بر فشار خون بالا ، کلسترول بالا و سایر مشکلات مربوط به چاقی دارد.

نیازی به تنظیمات مداومی که در سایر روشها مانند گاستریک باندینگ لازم است، ندارد. با این حال ، پیگیری منظم برای اطمینان از کاهش وزن مناسب و دریافت مناسب مواد مغذی ضروری است.این روش برای افرادی که تمایل به خوردن غذاهای پر قند یا پرچرب دارند موثر است. سندرم دامپینگ با مصرف زیاد قند و چربی زیاد ارتباط مستقیم دارد. علائم دامپینگ ناخوشایند است و این روش شما را از خوردن غذاهای پر کالری و شیرین دور می کند.

 

معایب انجام عمل جراحی بای پس معده

اگرچه از نظر فنی امکان معکوس کردن این عمل وجود دارد ، اما انجام عمل معکوس فقط در شرایط بسیار نادر انجام می شود.عوارض اگرچه نادر است ، اما به طور کلی جدی تر از عوارض حاصل از سایر روشهای کاهش وزن است.

به دلیل کاهش جذب ویتامین ها و مواد مغذی ، خطر کمبود مواد مغذی در بدن افزایش می یابد. بعد از عمل جراحی مصرف مادام العمر مکمل ویتامین و مواد معدنی برای جلوگیری از ایجاد کمبود مواد مغذی در بدن ضروری است. پیگیری طولانی مدت با مراجعه به جراح و متخصص تغذیه برای نظارت بر وضعیت تغذیه نیز بسیار مهم است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

mayoclinic

melbweightloss

دیدگاه تان را بنویسید

 

x