فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1129

اسلیو معده چیست و چه عوارضی به همراه دارد؟

اسلیو معده ٬عمل کوچک کردن معده با هدف لاغری در درمان افراد چاق ست. دراین جراحی حجم معده حدود ۱۵ درصد نسبت به قبل کوچکتر میشه بنابراین فرد زودتر از همیشه احساس سیری میکنه و پرخوری گذشته بر طرف میشه...

یکی از راه های مقابله با چاقی جراحی است. این نوع جراحی شامل برداشتن یا کاهش اندازه معده است. این جراحی معمولاً منجر به کاهش سریع وزن می شود. جراحی اسلیو معده یکی از چندین گزینه جراحی چاقی است.  متخصصان پزشکی معمولاً آن را گاسترکتومی می نامند. در اینجا  شما نگاهی دقیق تر به آنچه که در جراحی اسلیو معده دخیل است از جمله اثربخشی و عوارض احتمالی آن خواهید داشت.

اسلیو معده چیست و چه عوارضی به همراه دارد؟

 

جراحی اسلیو معده شامل چه مواردی می شود؟

جراحی اسلیو معده تقریباً همیشه به عنوان یک روش کم تهاجمی با استفاده از لاپاراسکوپی انجام می شود. این بدان معناست که یک لوله بلند و نازک از طریق چندین برش کوچک به شکم شما وارد می شود. این لوله دارای یک چراغ و یک دوربین کوچک است.

همچنین ببینید:

درمان خانگی یبوست!

این وسیله عکس هایی از درون معده می گیرد و به مانیتور منتقل می کند. جراحی اسلیو معده با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود.این جراحی مستلزم تقسیم معده به دو قسمت نابرابر است. حدود 80 درصد از آن بریده و برداشته می شود و قسمت های مانده با منگنه های جراحی بسته می شود.پس از اتمام عمل جراحی برای مراقبت های بعد از عمل به اتاق ریکاوری منتقل می شوید.  تا زمانی که از حالت بیهوشی بیدار می شوید ، مدتی در اتاق بهبودی خواهید بود. برش های کوچک در شکم معمولاً به سرعت بهبود می یابد.در صورت عدم وجود عوارض، باید بتوانید ظرف 2 یا 3 روز پس از عمل به خانه بروید.

 

جراحی معده به دو روش به شما کمک می کند وزن خود را کاهش دهید:

معده شما به طور قابل توجهی کوچکتر است بنابراین احساس سیری می کنید و زودتر از غذا خوردن دست می کشید. این بدان معناست که کالری کمتری دریافت می کنید.قسمتی از معده شما که گرلین تولید می کند هورمونی که با گرسنگی مرتبط است برداشته شده است، بنابراین شما آنقدر گرسنه نیستید.با توجه به انجمن جراحی متابولیک و چاقی آمریکا، می توانید انتظار داشته باشید که حداقل 50 درصد از وزن اضافی خود را طی 18 تا 24 ماه پس از جراحی اسلیو معده از دست بدهید. برخی از افراد 60 تا 70 درصد از دست می دهند.مهم است که به خاطر داشته باشید که این تنها در صورتی اتفاق می افتد که شما به رژیم و رژیم ورزشی توصیه شده توسط جراح خود پایبند باشید. با اتخاذ این تغییرات در شیوه زندگی، به احتمال زیاد وزن خود را در دراز مدت کاهش می دهید.

 

چه افرادی مناسب برای این جراحی هستند؟

جراحی اسلیو معده  تنها زمانی در نظر گرفته می شود که تلاش های قوی برای بهبود رژیم غذایی وعادات ورزشی شما و استفاده از داروهای کاهش وزن موثر واقع نشده باشد.حتی در آن صورت  شما باید معیارهای خاصی را برای واجد شرایط بودن برای یک روش چاقی برآورده کنید. این معیارها بر اساس شاخص توده بدنی (BMI) شما و این که آیا شما دارای شرایط بهداشتی مرتبط با چاقی هستید ، تعیین می شود.

 

خطرات و عوارض آن چیست؟

جراحی اسلیو معده یک عمل نسبتاً بی خطر محسوب می شود. با این حال  مانند تمام جراحی های بزرگ خطرات و عوارضی نیز وجود دارد.برخی از عوارض می توانند تقریباً پس از هرگونه عمل جراحی ایجاد شوند. این شامل:

خونریزی از زخم جراحی می تواند در مواقع شدید منجر به شوک شود.

 ترومبوز ورید عمقی (DVT)  : جراحی و روند بهبود می تواند خطر تشکیل لخته خون در رگ شما و معمولاً در ورید پا را افزایش دهد.

 آمبولی ریه: آمبولی ریه زمانی اتفاق می افتد که قسمتی از لخته خون جدا شده و به ریه ها می رود.

 ضربان قلب نامنظم: جراحی می تواند خطر بی نظمی ضربان قلب  به ویژه فیبریلاسیون دهلیزی را افزایش دهد.

 پنومونی: درد می تواند باعث عفونت سطحی شود، می تواند منجر به عفونت ریه شود مانند ذات الریه.

 

برخی از عوارض جانبی احتمالی خاص این جراحی عبارتند از:

نشت معده: مایعات معده می توانند از خط بخیه در معده شما نشت کنند، جایی که دوباره به هم دوخته شده است.

 تنگی مجرا: قسمتی از معده شما می تواند بسته شود و باعث انسداد در معده شما گردد.

 کمبود ویتامین: قسمتی از معده که برداشته  می شود تا حدی مسئول جذب ویتامین های مورد نیاز بدن است مگر اینکه از مکمل های ویتامین استفاده کنید، این می تواند منجر به کمبود شود.

 سوزش سر دل (GERD) : تغییر شکل معده می تواند باعث سوزش سر دل یا بدتر شدن آن شود. معمولاً با دارو قابل درمان است.

همچنین ببینید:

سندرم روده ی تحریک پذیر چیست؟ (علائم، تشخیص و درمان)

مهم است که به یاد داشته باشید که تغییر رژیم غذایی و عادات ورزشی برای کاهش وزن و حفظ آن پس از جراحی اسلیو معده ضروری است. 

یکی دیگر از نگرانی های رایج، به ویژه هنگامی که وزن زیادی را به سرعت از دست می دهید مقدار زیادی از پوست اضافی است که ممکن است با از دست دادن وزن شما باقی بماند. این عارضه جانبی شایع جراحی اسلیو معده است. این پوست اضافی در صورت آزار شما می تواند با جراحی برداشته شود. اما به خاطر داشته باشید که بعد از عمل جراحی اسلیو معده، بدن شما می تواند تا 18 ماه طول بکشد تا برگردد به حالت اولیه به همین دلیل معمولاً بهتر است قبل از بررسی روش برداشتن پوست منتظر بمانید. تا آن زمان ممکن است بخواهید چند روش برای سفت کردن پوست شل را امتحان کنید.

نکته دیگری که قبل از تصمیم گیری در مورد جراحی اسلیو معده باید در نظر بگیرید این است که برخلاف برخی از جراحی های چاقی دیگر، جراحی اسلیو معده برگشت ناپذیر است. اگر از نتیجه راضی نیستید نمی توانید معده خود را به حالت قبل تغییر دهید.

 

رژیم غذایی شما بعد از جراحی اسلیو معده چگونه تغییر می کند؟

قبل از انجام عمل جراحی اسلیو معده، شما معمولاً باید با تغییرات خاصی در شیوه زندگی که توسط جراح توصیه می شود موافقت کنید. این تغییرات به شما کمک می کند تا وزن خود را حفظ کنید.

یکی از این تغییرات شامل: داشتن رژیم غذایی سالم تر تا پایان عمر است.

جراح شما بهترین رژیم معده را قبل و بعد از عمل جراحی برای شما توصیه می کند. تغییرات رژیم غذایی که جراح شما توصیه می کند ممکن است شبیه دستورالعمل های کلی رژیم غذایی زیر باشد. معمولاً حدود یک ماه پس از عمل جراحی می توانید غذای معمولی و سالم بخورید. متوجه خواهید شد که کمتر از قبل از عمل غذا می خورید زیرا سریع سیر می شوید و احساس گرسنگی نمی کنید.رژیم غذایی محدود و وعده های غذایی کوچک شما ممکن است برخی از کمبودهای تغذیه ای را ایجاد کند. این مهم است که با مصرف مولتی ویتامین ها، مکمل های کلسیم، تزریق ماهانه B-12 و موارد دیگر که توسط جراح توصیه شده است جبران کنید. با توجه به این تنوع گسترده بهترین کار این است که با چندین جراح و مرکز جراحی تحقیق کرده و با آنها صحبت کنید تا یکی را انتخاب کنید.

 

نتیجه نهایی

جراحی اسلیو معده یکی از چندین گزینه جراحی چاقی است. این کار باعث کوچک شدن معده شما می شود بنابراین کمتر غذا می خورید. از آنجا که اندازه معده شما کاهش یافته است همچنین متوجه خواهید شد که کمتر گرسنه هستید.برای واجد شرایط بودن برای جراحی اسلیو معده باید معیارهای خاصی را برآورده کنید. شما باید ثابت کنید که روش های دیگر کاهش وزن از جمله رژیم غذایی، ورزش و داروهای کاهش وزن را امتحان کرده اید اما موفق نشده اید. سایر معیارهای واجد شرایط شامل BMI شما و این است که آیا شما دارای هرگونه بیماری مرتبط با چاقی هستید. اگر از رژیم غذایی سالم و رژیم ورزشی منظم بعد از جراحی اسلیو معده پیروی کنید ممکن است بتوانید بیش از 50 درصد از وزن اضافی خود را در عرض 24 ماه از دست بدهید.با این حال مانند اکثر روش های جراحی، خطرعوارض جانبی و عوارض وجود دارد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x