فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1039

لاکتوز در چه چیزهایی وجود دارد؟

لاکتوز یا قند شیر که بطور طبیعی در شیر و مواد لبنی یافت میشود. عدم تحمل لاکتوز نوعی ناتوانی در هضم قند شیر است و علت آن نبود آنزیم لاکتوز در دستگاه گوارش می باشد. از نشانه های این ناتوانی درد شکم، نفخ ، اسهال و... را میتوان نام برد...

درباره‌ی لاکتوز بیشتر بدانید

قندها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها مونوساکارید هستند که در واقع واحد قند هستند و اغلب به آنها قندهای "ساده" گفته می شود. قندهای دیگر دی ساکاریدها هستند که از جفت های مونوساکارید متصل به هم تشکیل شده اند. سه مونوساکارید اصلی که ما مصرف می کنیم فروکتوز ، گالاکتوز و گلوکز هستند. آنها در جفت های مختلف ترکیب می شوند و سه دی ساکارید را تشکیل می دهند که در تغذیه انسان بسیار مهم هستند: لاکتوز ، مالتوز و ساکاروز. گلوکز واحد مشترک هر یک از این دی ساکاریدها است: ساکاروز از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده است ، مالتوز دو واحد گلوکز متصل به هم است و لاکتوز گلوکز و گالاکتوز است.

لاکتوز در چه چیزهایی وجود دارد؟

 

لاکتوز از کجا می آید؟

گاهی اوقات از لاکتوز به عنوان "قند شیر" یاد می شود زیرا به طور طبیعی در شیر پستانداران از جمله گاو ، بز و انسان یافت می شود. از شیر گاو و بز برای تهیه پنیر و ماست استفاده می شود ، اما همه محصولات شیر ​​حاوی مقدار یکسانی لاکتوز نیستند. به عنوان مثال ، پنیرهای سفت مانند چدار ، پارمزان و سوئیسی حاوی لاکتوز بسیار کمی هستند یا هیچ لاکتوزی ندارند ، در حالی که شیر ، بستنی و ماست حاوی مقادیر بالاتری لاکتوز هستند. پنیرهای سفت به دلیل حذف آب پنیر (محلول مایع چربی ، لاکتوز و پروتئین) دارای میزان کمتری لاکتوز هستند .

همچنین ببینید:

بواسیر چیست؟ علائم، تشخیص و درمان بواسیر

لاکتوز در چه غذاهایی وجود دارد؟

لاکتوز عمدتا در شیر و محصولات لبنی مانند شیر گاو ، شیر بز ، ماست ، پنیر و بستنی یافت می شود. همچنین می تواند جزء غذاها و نوشیدنی ها نیز باشد؛ غذاهایی مانند نان ، غلات ، سس سالاد و مخلوط محصولات پخته باشد. به طور کلی بهتر آن است برچسب های روی مواد غذایی را بخوانید و به دنبال موادی مانند:

شیر ، پنیر یا ماست

پودر شیر

شیر مالت

خامه

آب دوغ

سرشیر

لاکتوز

کشک و… باشید.

غذاهایی که حاوی اسید لاکتیک ، لاکتالبومین ، لاکتات و کازئین هستند ، لاکتوز ندارند.

لاکتوز قندی است که در درجه اول در شیر و سایر محصولات لبنی یافت می شود. در سنین پایین ، بدن قادر است لاکتوز شیر مادر را با استفاده از آنزیمی به نام لاکتاز تجزیه و هضم کند. با این حال ، برخی از افراد با گذشت زمان توانایی هضم لاکتوز را از دست می دهند.

حدود ۷۵ درصد از مردم جهان نوعی عدم تحمل لاکتوز دارند. برخی می توانند رژیم های کم لاکتوز را تحمل کنند ، در حالی که برخی دیگر پس از خوردن تنها مقداری لبنیات، علائم گوارشی را تجربه می کنند. این علائم می توانند منجر به اسهال ، درد معده و موارد دیگر شوند.

 

چرا باید از مصرف لاکتوز اجتناب کنید؟

برای کسانی که به لاکتوز حساسیت ندارند ، لبنیات منبع بسیار مغذی و سرشار از پروتئین ، کلسیم و سایر ویتامین ها مانند A و D است ؛ و استفاده از لبنیات در رژیم غذایی شما می تواند از سلامت استخوان هایتان حمایت کند و همچنین خطر ابتلا به چاقی را نیز کاهش دهد.

با این حال ، کسانی که عدم تحمل لاکتوز دارند، چه خفیف و چه شدید، باید برای کاهش علایم ، رژیم کم لاکتوز یا بدون لاکتوز را برای خود در نظر بگیرند.

عدم تحمل لاکتوز در نتیجه کاهش تولید لاکتاز ایجاد می شود ، که باعث می شود لاکتوز به درستی جذب نشود. مشکل در هضم لاکتوز بر افراد مختلف به طرق مختلف تأثیر می گذارد.

برآوردها نشان می دهند که این بیماری ۵ الی ۱۷٪ از  اروپایی ها ، ۴۴٪ از  آمریکایی ها و ۶۰ الی ۸۰٪ از  آفریقایی ها و آسیایی ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

برای افرادی که به لاکتوز حساس هستند ، محصولات لبنی می توانند مشکلات گوارشی شدیدی ایجاد کنند ، مشکلاتی از جمله:

نفخ

حالت تهوع

استفراغ

گرفتگی شکم

اسهال

یبوست

شدت علائم بستگی به میزان عدم تحمل لاکتوز و همچنین میزان مصرف لبنیات دارد.

حتی برای افرادی که به لبنیات حساسیت ندارند ، کاهش مصرف لاکتوز می تواند مزایای سلامتی خاصی را به همراه داشته باشد. مصرف لاکتوز می تواند باعث التهاب شود که ممکن است منجر به بروز مشکلات دیگری مانند آکنه و افزایش وزن شود.

همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری التهابی روده ، دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی را نیز افزایش دهد.

همچنین ببینید:

همه چیز درباره بیماری سلیاک

غذاهای حاوی لاکتوز

بیشتر محصولات لبنی حاوی لاکتوز هستند ، اما برخی بیشتر از بقیه این ماده را دارند. غذاهای زیر حاوی بالاترین میزان لاکتوز هستند. با این حال ، به خاطر داشته باشید که سایر محصولات نیز ممکن است حاوی این ماده باشند و در صورت عدم تحمل لاکتوز باید از مصرف آنها خودداری کنید.

۱. شیر

شیر بیشترین میزان لاکتوز را در بین محصولات لبنی دارد. شیر کامل حاوی حدود ۱۳ گرم لاکتوز در هر فنجان است ، در حالی که شیر بدون چربی می تواند بین ۱۲ تا ۱۳ گرم لاکتوز داشته باشد. شیر همچنین در بسیاری از غذاهای دیگر مانند مارگارین ، شیرینی ها، غذاهای آماده ، سس سالاد ، خامه و موارد دیگر نیز استفاده می شود.

۲. پنیر

پنیر نیز حاوی مقدار زیادی لاکتوز است. هضم پنیرهای سفت مانند پارمسان ، سوئیسی و چدار ممکن است راحت تر باشد زیرا بیشتر لاکتوز آنها در حین تهیه شان از بین می رود.

۳. خامه

از مصرف محصولات تهیه شده از خامه مانند بستنی ، پنیر خامه ای ، کاسترد یا کره به دلیل سطح بالای لاکتوزی که دارند باید اجتناب شود.

۴. ماست

برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز ممکن است بتوانند علاوه بر برخی از انواع پنیرها ، ماست را نیز در حد متعادلی بخورند ، زیرا در ماست لاکتوز تا حدی تجزیه شده است.

۵. شکلات شیری

در حالی که شکلات شیری حاوی لاکتوز کمتری نسبت به شیر یا خامه است ، اما هنوز حاوی مقدار زیادی لبنیات است. همیشه برچسب ها را بررسی کنید و در حد اعتدال آنها را مصرف کنید.

 

جایگزین های بدون لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز می تواند مصرف لبنیات را با مشکل مواجه کند. با این حال ، قرص آنزیم لاکتاز برای کمک به تجزیه لاکتوز موجود است و به مردم اجازه می دهد محصولات لبنی بیشتری بخورند.

علاوه بر این قرص های آنزیمی بدون نسخه ، می توانید رژیم کم لاکتوز یا کاملاً بدون لاکتوز را نیز امتحان کنید. در اینجا چند گزینه جایگزین وجود دارد که هضم آنها آسان تر است:

 

غذاهای کم لاکتوز

غذاها و نوشیدنی های زیر کم لاکتوز محسوب می شوند ، به این معنی که هنوز حاوی لاکتوز هستند ، اما در مقادیر کمتری. افراد مختلف ممکن است واکنش های متفاوتی نسبت به این غذاها نشان دهند ، بنابراین مهم است که تا زمانی که نمی دانید بدن شما چگونه واکنش نشان می دهد ، اعتدال را رعایت کنید.

شکلات تلخ

پنیر کهنه

پنیر محلی

ماست پروبیوتیک

 

غذاهای بدون لاکتوز:

این جایگزین های بدون لاکتوز می توانند به شما این امکان را بدهند که از محصولات لبنی معمولی مانند شیر ، پنیر و بستنی بدون عوارض جانبی استفاده کنید.

 شیر بدون لاکتوز

 جایگزین های شیر (شیر سویا ، بادام ، جو دوسر)

بستنی های بدون شیر

خامه های غیر لبنی

مارگارین

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

unlockfood

webmd

foodinsig

دیدگاه تان را بنویسید

 

x