فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1029

سوزش معده (علت و درمان)

یکی از بیماری های شایع دستگاه گوارش سوزش سر معده است که افراد زیادی درگیر و به آن مبتلا می شوند... وقتی که اسید معده یا غذای تجزیه شده در معده به داخل مری یا دهان برگردد موجب سوزش در معده یا قفسه ی سینه میشه ٬ این درد و سوزش میتونه همراه با طعم تلخ مزه ای در دهان باشه و این بیماری در اصطلاح عامیانه با عنوان ترش کردن یا سوزش سر دل شناخته میشه...

سوزش سر دل یک احساس سوزش در قفسه سینه است که اغلب با طعم تلخی در گلو یا دهان شما اتفاق میفتد.  علائم سوزش سر دل ممکن است بعد از خوردن یک وعده غذایی زیاد یا دراز کشیدن باشد که در این حالت بدتر شود. به طور کلی ، می توانید علائم دل درد را در خانه با موفقیت درمان کنید.  با این حال ، اگر سوزش معده در غذا خوردن یا بلعیدن آن را دشوار می کند ، علائم شما ممکن است نشانه یک بیماری پزشکی جدی تر باشد.

سوزش معده (علت و درمان)

 

چه عواملی باعث دل درد می شود؟

 سوزش معده به طور معمول هنگامی اتفاق میفتد که محتوای معده به مری برگردد.  مری لوله ای است که غذا و مایعات را از دهان به معده می برد. مری در مقطعی به شکم متصل می شود که آن به اسفنکتر قلب یا مری تحتانی معروف است.  اگر اسفنکتر قلبی به درستی کار کند ، با خروج غذا از مری و ورود آن به معده بسته می شود. در بعضی از افراد ، اسفنکتر قلبی به درستی کار نمی کند یا ضعیف می شود. 

همچنین ببینید:

کرونا و دستگاه گوارش!

این منجر به نشت محتوای معده به مری می شود.  اسیدهای معده می توانند مری را تحریک کرده و علائم سوزش معده را ایجاد کنند.  این وضعیت به ریفلاکس معروف است. سوزش سر دل همچنین می تواند در نتیجه فتق هیاتال باشد.  این اتفاق هنگامی میفتد که بخشی از معده از طریق دیافراگم و به داخل قفسه سینه فشار می‌آورد. سوزش سر دل نیز یک بیماری شایع در دوران بارداری است.  هنگامی که یک زن باردار است ، هورمون پروژسترون می تواند باعث شل شدن اسفنکتر مری تحتانی شود.  این اجازه می دهد تا محتوای معده به مری برود و باعث تحریک شود.

 سایر شرایط سلامتی یا انتخاب شیوه زندگی می توانند سوزش و درد شما را بدتر کنند ، از جمله:

 سیگار کشیدن

 اضافه وزن یا چاقی

 مصرف کافئین ، شکلات یا الکل

 خوردن غذاهای تند

 دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن

 مصرف برخی داروها مانند آسپرین یا ایبوپروفن

 

 چه موقع باید در مورد دل درد به پزشک مراجعه کنم؟

 بسیاری از افراد گه گاه دچار سوزش سر دل می شوند.  با این حال ، اگر بیش از دو بار در هفته، سوزش سر دل دارید که با درمان بهبود نمی یابد ، باید با پزشک خود تماس بگیرید.  این می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد. سوزش معده اغلب در کنار سایر بیماری های گوارشی مانند زخم ایجاد می شود ، که زخم هایی در پوشش مری و معده یا بیماری ریفلاکس معده است.  در صورت سوزش سر دل و ایجاد مشکل با پزشک خود تماس بگیرید:

 مشکل در بلعیدن

 درد همراه با بلع

 مدفوع تیره ، قیری رنگ یا خونین

 تنگی نفس

 دردی که از پشت به شانه شما تابیده می شود

 سرگیجه

 سبکی سر

 عرق کردن در حالی که درد قفسه سینه دارید

همچنین ببینید:

بیماری گوارشی کرون چه تاثیری بر بدن می‌گذارد!؟

 سوزش معده با حمله قلبی همراه نیست.  با این حال ، بسیاری از افرادی که سوزش معده دارند معتقدند که دچار حمله قلبی شده اند زیرا علائم می توانند بسیار مشابه باشند.  اگر دچار این حمله قلبی شوید:

 درد شدید یا خرد کننده قفسه سینه

 تنفس دشوار

 درد فک

 درد بازو

 

 گزینه های درمانی برای سوزش سر دل چیست؟

 اگر گاهی سوزش معده را تجربه می کنید ، چندین روش درمانی خانگی و تغییر سبک زندگی وجود دارند که می توانند به کاهش علائم شما کمک کنند.  تغییر در سبک زندگی ، مانند حفظ وزن سالم ، می تواند به کاهش علائم شما کمک کند.  همچنین باید از موارد زیر جلوگیری کنید:

 دراز کشیدن بعد از غذا

 استفاده از دخانیات

 مصرف شکلات

 مصرف الکل

 مصرف نوشیدنی های کافئین دار

 برخی غذاها می توانند احتمال سوزش معده را افزایش دهند.  این شامل:

 نوشیدنی های گازدار

 میوه های خانواده مرکبات

 گوجه فرنگی ها

 نعناع تند

 غذاهای سرخ شده

 اجتناب از این غذاها می تواند به کاهش دفعات دل درد شما کمک کند.

 اگر این درمان ها علائم شما را بهبود نمی بخشند ، ممکن است لازم باشد به پزشک خود مراجعه کنید.  پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در مورد علائم شما از شما سال می کند.  پزشک شما همچنین ممکن است چندین آزمایش برای تعیین علت سوزش سر دل شما تجویز کند.  آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 اشعه ایکس از معده یا شکم

 آندوسکوپی برای بررسی زخم یا تحریک مری یا مخاط معده ، که شامل عبور یک لوله کوچک مجهز به دوربین به پایین گلو و داخل معده شما است.

آزمایش pH برای تعیین میزان اسید در مری

 بسته به تشخیص شما ، پزشک شما می تواند گزینه های درمانی برای کمک به شما در کاهش یا از بین بردن علائم شما فراهم کند.

 داروهایی برای درمان سوزش معده گاه به گاه شامل آنتی اسیدها ، آنتاگونیست های گیرنده H2 برای کاهش تولید اسید معده مانند Pepcid و مهار کننده های پمپ پروتون هستند که تولید اسید را مسدود می کنند ، مانند:

 پریلوسک

 پروتونیکس

 نکسیوم

 اگرچه این داروها می توانند مفید باشند ، اما عوارض جانبی دارند.  آنتی اسیدها می توانند باعث یبوست یا اسهال شوند.  در مورد هر دارویی که از قبل مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید آیا در معرض خطر تداخل دارویی هستید یا خیر.

 

 عوارض همراه با دل درد چیست؟

 دل درد گاه به گاه به طور معمول جای نگرانی نیست.  با این حال ، اگر به طور مکرر به این علامت مبتلا می شوید ، ممکن است یک مشکل جدی بهداشتی داشته باشید که نیاز به درمان دارد. اگر برای سوزش معده جدی درمان نمی کنید ، می توانید مشکلات بهداشتی دیگری مانند التهاب مری ، ایجاد کنید.  التهاب مری باعث تغییراتی در پوشش مری می شود که می تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد. سوزش سر دل در دراز مدت می تواند بر کیفیت زندگی شما نیز تأثیر بگذارد.  اگر ادامه زندگی روزمره خود را دشوار می دانید یا به دلیل سوزش معده در فعالیت های خود بسیار محدود هستید ، برای تعیین دوره درمان به پزشک مراجعه کنید.

 

 چگونه می توانم از سوزش معده جلوگیری کنم؟

 برای جلوگیری از سوزش معده این نکات را دنبال کنید:

 از غذاها یا فعالیت هایی که ممکن است علائم شما را ایجاد کنند خودداری کنید.

 همچنین می توانید قبل از غذا یک داروی بدون نسخه مانند قرص ضد اسید جویدنی مصرف کنید تا از دل درد قبل از شروع علائم جلوگیری کنید.

 میان وعده های زنجبیل یا چای زنجبیل نیز درمان های خانگی مفیدی هستند که می توانید در بسیاری از فروشگاه ها خریداری کنید.

 یک سبک زندگی سالم داشته باشید و از الکل و دخانیات خودداری کنید.

 سعی کنید از میان وعده در اواخر شب خودداری کنید.  در عوض ، دست کم چهار ساعت قبل از خواب غذا را کنار بگذارید. به جای دو یا سه وعده غذایی زیاد ، وعده های غذایی کم حجم را به طور مرتب بخورید تا تأثیر آن بر سیستم هضم بدن کاهش یابد.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x