فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1025

کرونا و دستگاه گوارش!

تب٬ سرفه و تنگی نفس از علائم رایج کرونا می‌باشند، اما تحقیقات نشون داده که این بیماری یک علامت رایج دیگه هم داره که اغلب نادیده گرفته میشه: ناراحتی معده!!! که با علائمی همچون اسهال ٬ استفراغ و یا درد شکمی همراه است...

تجزیه و تحلیل اخیر بر روی بیش از 200 نفر بستری در سه بیمارستان در هوبئی ، چین ، استانی که ویروس SARS-CoV-2 در آن ایجاد شده است با موارد خفیف COVID-19 نشان داد که تقریباً از هر 5 نفر 1 نفر حداقل یک مشکل دستگاه گوارشی دارد علائم ، مانند اسهال ، استفراغ یا درد شکم. تقریباً 80٪ نیز اشتها ندارند.

کرونا و دستگاه گوارش!

 این علائم می تواند از دلایل شایع دیگر ، از جمله آنفولانزای معده یا مسمومیت غذایی ناشی شود.  اما اگر COVID-19 دارید ، مشکلات  ممکن است بهبودی شما را کند کند و علائم هضم ممکن است با بیمارتر شدن بدتر شود.

همچنین ببینید:

بیماری گوارشی کرون چه تاثیری بر بدن می‌گذارد!؟

 هر ویروسی بدن شما را آلوده کند ، میتواند سلول های سالم را از بین ببرد و نسخه های مختلفی از خودش را ایجاد کند.  COVID-19 عمدتاً به سلولهای مجاری تنفسی شما حمله می کند. این باعث می شود نفس کشیدن برای شما سخت شود و منجر به ذات الریه شود.  اما محققان فکر می کنند این بیماری ممکن است به دستگاه گوارش و بافت کبد شما آسیب برساند.

 مطالعه در چین نشان داد که یک سوم افراد مبتلا به COVID-19 خفیف دچار اسهال شده اند.  این مشکل ، از جمله مدفوع آبکی ، معمولاً شدید نبود.  اسهال به طور متوسط 5 روز طول کشید.

 کسانی که علائم گوارشی دارند بیشتر احتمال دارد که آزمایش مدفوع مثبتی را برای ویروس کرونا انجام دهند ، این بدان معناست که آنها SARS-CoV-2 RNA را در مدفوع خود داشتند. همچنین پاک کردن ویروس از بدن مدت زمان بیشتری طول کشید ، در مقایسه با علامت های گوارشی.

 اگر اسهال، حالت تهوع یا استفراغ دارید ، به این معنی نیست که COVID-19 دارید.  اما عاقلانه است که در طول این همه گیری به علائم خود توجه بیشتری کنید، به خصوص اگر شما یک بیماری سلامتی دارید که احتمال ابتلا به آن را افزایش می دهد یا اگر در منطقه ای زندگی می کنید که ویروس کرونا جدید گسترش یافته است.

همچنین ببینید:

10 دلیل برای اینکه همیشه شکم دارید وجود دارد

 در خانه بمانید  اکثر افرادی که از نظر ویروس کرونا آزمایش مثبت دارند، خفیف بیمار می شوند و بدون درمان بهتر می شوند.  از مواردی مانند ویزیت های پزشکی فوری از بیرون رفتن خودداری کنید مگر اینکه مجبور باشید.

 یک اتاق خواب و سرویس بهداشتی "بیمار" داشته باشید.  اگر می توانید برای جلوگیری از شیوع بیماری از طریق مدفوع خود، اگر با دیگران زندگی می کنید از یک حمام جداگانه برای خود استفاده کنید.

 دستان خود را مرتبا بشویید.  صابون و آب حداقل به مدت 20 ثانیه بهترین حالت است ، خصوصاً بعد از اینکه از دستشویی استفاده کردید ، بینی خود را گرفتید یا عطسه کردید و قبل از خوردن غذا یا آشپزی.  بهترین مورد بعدی ضد عفونی کننده دست با حداقل 60٪ الکل است.

 سطوح را مرتباً تمیز و ضدعفونی کنید.  این شامل صندلی توالت و دسته شستشو ، دستگیره های در حمام ، تلفن ها ، پیشخوان ها و سایر مواردی است که اغلب لمس می کنید.

 مایعات زیادی بنوشید.  اگر اسهال دارید یا استفراغ می کنید ، جایگزینی مایعات از دست رفته مهم است. تهیه یک محلول آب رسانی خوراکی از داروخانه بهترین راه حل است زیرا دارای نمک و قندی است که بدن شما در اسهال از دست می‌دهد.  یا می توانید آب میوه ها یا نوشابه های آبدار را به همراه کراکرهای شور و آبگوشت میل کنید.

 رژیم غذایی ملایم داشته باشید.  غذاهایی مانند موز ، برنج سفید ، سس سیب زمینی و نان تست را امتحان کنید ، که می توانند اشتیاق شما را برای مدفوع و دوباره پر کردن کربوهیدرات های مورد نیاز بدن کاهش دهند.  همچنین می‌توانید بلغور جو دوسر ، سیب زمینی پخته و مرغ پخته و بدون پوست را امتحان کنید.

 اگر مشکلات معده شما به دلیل اشکال دستگاه گوارش یا مسمومیت غذایی است ، معمولاً باید طی 48 ساعت احساس بهتری داشته باشید.  اگر این کار را نکردید ، با دکتر خود تماس بگیرید. این می تواند یک عفونت باکتریایی جدی تر باشد یا از علائم اولیه COVID-19 باشد.  ممکن است دچار کمبود شدید آب شود.  علائم شامل ادرار تیره ، ضعف شدید ، خشکی دهان و زبان و سرگیجه است.

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x