فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 686

شب ادراری در کودکان بالای ۶ سال!!!

برخی کودکان ظرفیت مثانه زیادی ندارند و گاهی ممکن است که دچار شب ادراری شوند، این شب ادراری می‌تواند دلایل ارثی و یا عوامل استرس‌زا‌ هم داشته باشد. بخاطر این مشکل هیچگاه نباید کودکان را مورد تمسخر قرار دهیم...

خیس کردن تخت برای کودکان 6 سال به پایین معمول است، اما گاهی کودکان بزرگتر نیز تخت خود را خیس می‌کنند. اگر کودک شما بیش از 6 سال دارد و تخت را خیس می کند، کار‌ هایی وجود دارد که می‌توانید در این مورد انجام دهید.

 شب ادراری چیست؟

 شب ادراری هنگامی اتفاق می افتد که کودک در طول شب نیاز به ادرار دارد و از خواب بیدار نمی شود. این می تواند هر شب، یا چند بار در هفته اتفاق بیفتد.  همچنین به عنوان شب ادراری شبانه شناخته می شود.

شب ادراری در کودکان بالای ۶ سال!!!

 برخی از کودکان از بدو تولد شب ادراری را دارند، در حالی که برخی دیگر وقتی بزرگتر می شوند دچار شب ادراری می‌شوند.

 این ممکن است برای کودک بسیار ناراحت کننده باشد، و برای شما ناراحت کننده و ناامید کننده باشد. اما این تقصیر آنها نیست.  شب ادراری ارتباطی با رفتار بد کودک ندارد.

 دلایل شب ادراری در کودکان بالای ۶ سال:

 برخی از کودکان بسیار عمیق می‌خوابند و هنگام نیاز به ادرار از خواب بیدار نمی‌شوند. ممکن است مثانه کوچک داشته باشند، یا ممکن است شب ها مقدار زیادی مایعات خورده باشند که باعث تولید ادرار شود. بعضی از کودکان به اندازه کافی هورمونی به نام هورمون ضد ادرار یا ADH تولید نمی‌کنند. این باعث می‌شود ادرار یک شبه آب کمتری داشته باشد. اگر کودکان به اندازه کافی از این هورمون استفاده نکنند، مثانه آنها می‌تواند مایعات اضافی را ذخیره کند.

همچنین ببینید:

مضرات استفاده از روروئک برای کودکان!!!

 شب ادراری در خانواده ها نیز ارثی می‌باشد. اگر یکی یا هر دو والدین در کودکی تخت خواب را خیس می‌کردند، احتمالاً این اتفاق در مورد فرزندان آنها رخ می‌دهد.

 مشکلات عاطفی، ناشی از یک رویداد استرس زا، ممکن است باعث شود کودک رخت خواب را خیس کند. مشکلات جسمی غیر معمول است.

 اگر نگران هستید یا کودک شما بسیار ناراحت است، با پزشک خود صحبت کنید.

 تشخیص شب ادراری در کودکان بزرگتر:

 پزشک ممکن است فرزند شما را معاینه کند و سابقه پزشکی وی را بررسی کند. آنها ممکن است آزمایش ادرار یا آزمایش خون انجام دهند. این آزمایشات اغلب نشان می دهند که از نظر جسمی مشکلی وجود ندارد.

 پزشک ممکن است کودک شما را به یک متخصص بهداشت با آموزش های تخصصی، در مورد خواب شب در کودکان ارجاع دهد.

 درمان شب ادراری در کودکان بزرگتر

چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای کمک به آنها انجام دهید:

 اگر کودک شما رخت خواب را خیس کرد، او را تنبیه یا مسخره نکنید.

 اطمینان حاصل کنید که آنها به طور منظم در طول روز نوشیدنی می‌خورند، اما نوشیدنی های حاوی کافئین مانند کاکائو، شکلات، قهوه و کولا را قبل از خواب قطع کنید.

 ساعتی را در نظر بگیرید که چه زمانی کودک شما خیس شدن تخت را حس می‌کند و سپس زنگ هشدار را روشن کنید.

 صبور باشید، کودک خود را تشویق کنید و او را درگیر معالجه کنید.

 اگر کودک شما خواب آلوده است یا به اردو از طرف مدرسه می‌رود، پد لباس زیر ممکن است مفید باشد.

 با گذشت زمان، خواب عمیق معمولاً از بین می رود. اگر اینگونه نباشد و همه موارد ذکر شده در بالا را امتحان کرده باشید، ممکن است پزشک نوعی ADH ساخته شده توسط انسان را پیشنهاد کند که به بدن کودک کمک می‌کند در طول شب، ادرار کمتری ایجاد کند.

توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthdirect

دیدگاه تان را بنویسید

 

x