فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1849

علائم اگزما در نوزادان – پیشگیری و درمان آن

اگزما می تواند به صورت لکه های پوسته پوسته روی پوست کودک در چند ماه اول ایجاد شود. اگزما رایج و قابل درمان است. اگزما در تمامی نوزادان یکسان به نظر نمی رسد. در نوزادانی که پوست روشن دارند، معمولاً به صورت لکه های قرمز رنگ ظاهر می شود. در نوزادان با پوست تیره، بثورات ممکن است مایل به قهوه ای یا خاکستری باشد. این لکه ها اغلب خشک، خارش دار و زبر هستند. نوزادان ممکن است در هر جایی از بدن به این وضعیت مبتلا شوند؛ اما اغلب گونه ها و مفاصل بازوها و پاها را درگیر می کند...

اگزما در نوزادان

درماتیت آتوپیک (AD) نام دیگر اگزما است. نوعی بیماری پوستی رایج در نوزادان است که علائم آن شامل خشک پوست، التهاب و خارش است.

علائم اگزما در نوزادان - پیشگیری و درمان آن

 

AD می تواند یک وضعیت مادام العمر باشد. این بیماری تا 25 درصد از کودکان را تحت تأثیر قرار می دهد و تا 60 درصد از افراد در سال اول تولد به آن مبتلا می شوند. 10 تا 30٪علائم تا بزرگسالی ادامه دارد.متخصصان پوست معمولا مشکل را با کرم ها و پمادهای کورتیکواستروئیدی موضعی درمان می کنند. برای کاهش تشدید شدن، والدین باید به محرک هایی که سبب تشدید پوست کودک می شود توجه کنند.

پزشکان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث درماتیت آتوپیک می شود. با این حال تصور می شود ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی عامل این امر است.

تحقیقات جدید در مورد علل AD نشان می دهد که این بیماری با مشکلات پوستی، قرار گرفتن در معرض محرک های محیطی رخ می دهد. ترکیب باکتریایی پوست در افراد مبتلا به AD به دلیل افزایش چسبندگی باکتری های مختلف به پوست افراد مبتلا به این بیماری متفاوت است.

طبق تصورات محققان جهش های ژنتیکی مربوط به سیستم ایمنی در ابتلا به اگزما نقش دارند. عوامل دیگری که در پیشرفت AD نقش دارند عبارتند از عوامل محیطی و جایی که فرد زندگی می کند.

محققان در حال بررسی نقش میکروبیوم پوست و چگونگی محافظت باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ های مختلف در برابر علائم اگزما یا موثر در آن هستند.

همچنین ببینید:

انواع اگزما و نکاتی که باید در مورد علائم آن بدانید!!!

 

علائم اگزما

اگزما در نوزادان معمولاً با خشکی پوست، پوسته پوسته و خارش شروع می شود، اغلب در گونه ها و پوست سر دیده می شود. همچنین می تواند قرمز، پوسته پوسته به نظر برسد. کودکان بزرگ ‌تر اغلب در چین‌های زانو و آرنج دچار جوش‌های خارش‌دار، قرمز می‌شوند. اگزما همچنین می تواند روی گردن، مچ دست، مچ پا، ساق پا ایجاد شود.

 

گونه ها

در صورت ایجاد اگزما بر روی صورت نوزاد، ابتدا یک بثورات خارش دار روی گونه ها شکل می گیرد. بثورات معمولاً ظاهری خشک و پوسته پوسته دارند و می توانند تاول بزنند و باز شوند و یک لایه پوسته ای باقی بگذارند. همچنین ممکن است کودک به دلیل خارش مزمن به سختی آرام بگیرد یا بخوابد.

 

چانه

بثورات اگزما می تواند به سایر نواحی صورت از جمله چانه سرایت کند. بثورات اگزما معمولاً بسیار خارش دار هستند. بثورات اگزما در نهایت باز شده و مایعی به بیرون سرایت می کند که خشک و پوسته پوسته می شود.

 

پیشانی و پوست سر

هنگامی که نوزاد در پیشانی یا پوست سر خود دچار اگزما می شود، والدین در ابتدا ممکن است متوجه تغییر در رفتار او شوند. به عنوان مثال کودک ممکن است سعی کند سر خود را به فرش یا اشیاء دیگر در خانه بمالد تا خارش را تسکین دهد.

 

اگزما نوزاد و سایر بیماری های پوستی مشابه

درماتیت آتوپیک با بثورات خشک و پوسته پوسته همراه با خارش و مایع ظاهر می شود. با این حال بیماری های پوستی دیگری نیز وجود دارند که شبیه درماتیت آتوپیک هستند. این شامل:

 

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک معمولاً روی پوست سر و صورت ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در چین‌های بازو و شکم نیز رخ دهد. هنگامی که این بیماری روی پوست سر کودک ایجاد می شود، پزشکان آن را کلاه گهواره می نامند.

 

برخلاف درماتیت آتوپیک، درماتیت سبورئیک ظاهر می شود:

  1. لکه های پوسته پوسته شده: در بیمارانی که رنگ پوست تیره تر دارند، این لکه ها از پوست اطراف روشن تر هستند.
  2. فلس های چرب ضخیم: این فلس ها براق تر از فلس های خشکی هستند که پزشکان درماتیت آتوپیک مشاهده می کنند.
  3. فقدان خارش: احساس خارش بسیار خفیف تر از درماتیت آتوپیک است و خواب نوزاد را مختل نمی کند.

مهم است که به خاطر داشته باشید که نوزاد ممکن است همزمان به درماتیت سبورئیک و درماتیت آتوپیک مبتلا شود.

 

پسوریازیس

علائم پسوریازیس در نوزادان بسیار شبیه به علائم درماتیت آتوپیک است. مانند درماتیت آتوپیک، پسوریازیس روی صورت ایجاد شده و بثورات با پوسته های خشک ظاهر می شوند. با این حال پسوریازیس در نوزادان نادر است.

یکی دیگر از علائم متمایز پسوریازیس، سوراخ شدن ناخن است. این علامت در نوزادان بسیار نادر است.

 

کرم حلقوی و ریزش مو

کرم حلقوی نوعی عفونت قارچی است. علامت اصلی بثورات پوستی با حاشیه قرمز است که ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شده یا چند روز زمان ببرد تا ایجاد شود. نوزادان و کودکان کوچک معمولاً به عفونت کرم حلقوی روی پوست سر یا پیشانی مبتلا می شوند. کرم حلقوی شبیه درماتیت آتوپیک است زیرا بثورات ظاهری پوسته پوسته و دارای خارش است. با این حال برخلاف درماتیت آتوپیک، نوزادان ممکن است دچار ریزش مو یا آلوپسی شوند.

ریزش مو می‌تواند در هر جایی از بدن ایجاد شود و به صورت لکه‌ای گرد، قرمز و پوسته‌ دار با لبه‌های مشخص ظاهر می‌شود که بسیار خارش ‌دار است. لکه‌ها در پوست‌های روشن ‌تر قرمز یا صورتی و در پوست‌های تیره‌ تر قهوه‌ای یا خاکستری هستند.

 

اگزما نوزاد در مقابل آکنه

هنگامی که کودک دچار آکنه می باشد، جوش ها یا لکه های سفید روی پوست ایجاد می گردد. آکنه شبیه اگزما است زیرا روی گونه ها ایجاد می شود.

 

درمان

درمان اگزما در نوزادان دو هدف دارد: کاهش علائم ودیگری جلوگیری از تشدید شدن آنها.

 

تسکین علائم اگزما

برای کاهش علائم اگزما متخصص پوست ممکن است کورتیکواستروئید موضعی را تجویز نماید که سبب کاهش التهاب و خارش می گردد. کورتیکواستروئیدهای موضعی به اشکال مختلفی از جمله کرم ها، پمادها و موارد دیگر وجود دارند.

والدین باید بعد از حمام کردن نوزاد اما قبل از استفاده از مرطوب کننده از کورتیکواستروئید موضعی استفاده کنند. مهم است که آنها دستورالعمل های متخصص پوست را انجام دهند، زیرا نوزادان نسبت به بزرگسالان به این داروها حساس تر هستند.

مهمترین چیز آبرسانی پوست است. والدین باید روزانه از لوسیون های مرطوب کننده پوست استفاده کنند که فاقد عطر و مواد نگهدارنده هستند.

 

پیشگیری از علائم اگزما

شناسایی هرگونه محرک که باعث تشدید پوست می شود یکی از موثرترین روش ها برای جلوگیری از شعله ور شدن پوست است.

به عنوان مثال والدین ممکن است بعد از استفاده از شامپوها یا صابون های معطر متوجه بثورات پوستی کودک خود شوند. با این حال گاهی ممکن است نوزاد در نواحی که زیاد دچار تعریق می شود به اگزما مبتلا گردد.

 

سایر محرک های رایج عبارتند از:

  • هوای خشک
  • موی حیوان خانگی
  • مواد شوینده
  • پودر بچه

همچنین ببینید:

علل و انواع کهیر در کودکان همراه با پیشگیری و درمان

 

والدین نیز باید از هر چیزی که معطر است اجتناب کنند و از محصولاتی استفاده کنند که ضد حساسیت و بدون عطر هستند. برخی از مواد نگهدارنده یا پارچه ها می توانند سبب تشدید علائم شوند. جنس پنبه بهترین گزینه است.

حدود 50 درصد از نوزادان مبتلا به AD اغلب به آلرژی غذایی مبتلا هستند یا دچار آن می شوند. رایج ترین آلرژن ها شیر، بادام زمینی، تخم مرغ، سویا، گندم، آجیل درختی، ماهی هستند.

والدین باید به آرامی پوست را تمیز کرده و از شستشوی آن خودداری کنند. آنها همچنین باید زمان حمام را بین 5 تا 10 دقیقه نگه دارند.

محدود کردن حمام به چند بار در هفته نیز ایده خوبی است زیرا با هر بار حمام، خشک شدن پوست تشدید می یابد.

والدین باید مراقب باشند که ناخن کودک خود را کوتاه نگه دارند.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مهم است که پزشک اگزما را در اولین فرصت درمان کند، زیرا این امر احتمال عوارضی مانند عفونت را کاهش می دهد. اگر علائم کودک تشدید یابد، بثورات ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا بهبود یابد.

 

خلاصه کلی

اگزما یا درماتیت آتوپیک یک بیماری پوستی رایج در نوزادان است. محققان نمی‌دانند چرا برخی افراد به اگزما مبتلا می‌شوند، اگرچه بر این باورند که ژنتیک و محرک‌های محیطی هر دو نقش دارند.

پزشکان اگزما را در نوزادان با داروهای کورتیکواستروئیدی از جمله کرم ها، لوسیون ها و نرم کننده ها درمان می کنند. برای جلوگیری از تشدید علائم، فرد باید به هر نوع محرک که پوست کودک را تشدید می کند توجه داشته باشد.

علائم اگزما با علائم سایر بیماری‌ها، مانند آسم، آلرژی‌های غذایی و رینیت آلرژیک شباهت دارند. در نتیجه باید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کرد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x