فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1557

سن مناسب کودک برای قطع شیردهی

تصمیم گیری درباره مدت زمان شیردهی به خود شما (مادر) بستگی دارد ولی بطور حتم تغذیه با شیر مادر جزو بهترین تغذیه هاست .....

تصمیم گیری در مورد مدت زمان شیر دادن به نوزاد یک تصمیم بسیار شخصی است. تصمیم در مورد زمان قطع شیردهی ممکن است از کودکی به کودک دیگر متفاوت باشد.

هر کاری که انجام می دهید، بدانید که تصمیم گیری در مورد مدت زمان شیردهی در نهایت با شماست. بدن شما، فرزند شما و انتخاب شما.

سن مناسب کودک برای قطع شیردهی

هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و هیچ ضرری در شیردهی به مدت یک سال یا حتی بیشتر وجود ندارد.

سازمان‌ جهانی بهداشت، شیردهی را برای حداقل یک سال، با حدود 6 ماه شیردهی انحصاری و به دنبال آن شیردهی همراه با معرفی غذا توصیه می‌کند. پس از آن، راهنمایی ها از نظر مدت زمان ادامه شیردهی متفاوت است.

به عنوان مثال، آکادمی اطفال آمریکا (APA) و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) توصیه می کنند که حداقل یک سال به کودک خود شیر بدهید.

همچنین ببینید:

آنچه باید در مورد سندرم سوتوس بدانید

سازمان جهانی بهداشت (WHO)و آکادمی پزشکان آمریکا (AAFP) با ذکر فواید شیردهی به مدت 2 سال یا بیشتر، شیردهی طولانی‌تر را توصیه می‌کنند.

 WHO شش ماه شیردهی انحصاری با شیر مادر و سپس شیردهی را "تا 2 سال و بیشتر" توصیه می کند. در همین حال، AAFP  خاطرنشان می کند که سلامت مادر و نوزاد "زمانی که شیردهی حداقل برای 2 سال ادامه یابد" بهینه است.

 

ارزش غذایی شیر مادر بعد از 1 سال

برخلاف آنچه ممکن است شنیده باشید، شیر مادر در تاریخ مشخصی به آب تبدیل نمی شود یا ارزش غذایی خود را از دست نمی دهد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که مشخصات تغذیه‌ای شیر مادر اساساً در طول سال دوم شیردهی ثابت می‌ماند، اگرچه محتوای پروتئین و سدیم آن افزایش می‌یابد در حالی که محتوای کلسیم و آهن آن کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، شیر مادر همچنان حاوی آنتی بادی هایی است که سیستم ایمنی کودک شما را در تمام مدت شیردهی تقویت می کند.

اکثر متخصصان موافق این موضوع هستند که از شیر گرفتن کودک شما به محض شروع مصرف غذا شروع می شود، حتی اگر جدا شدن کامل از سینه مادر برای چندین ماه یا سال بیشتر اتفاق نیفتد. به طور کلی، بهتر است از قطع شیردهی به تدریج و به آرامی انجام گیرد. این به بدن و کودک شما زمان می‌دهد تا خود را تطبیق دهند.

اگر قطع شیردهی نوزاد در 6 تا 12 ماه اول انجام گیرد، باید کاهش شیر مادر را با شیر خشک تکمیل کنید. شیر مادر یا شیر خشک به عنوان غذای اصلی کودک در سال اول زندگی در نظر گرفته می شود و تا زمانی که کودک شما به سن یک سالگی نرسیده باشد، نباید غذا را به طور کامل جایگزین شیر مادر یا شیر خشک کرد.

بسته به سن کودک و شرایط زندگی که ممکن است با آن روبرو شوید، قطع شیردهی کمی متفاوت به نظر می رسد.

 

قطع شیردهی قبل از 6 ماهگی

اگر کودک شما زیر 6 ماه سن دارد، دفعات شیردهی را با شیر خشک جایگزین کنید. اگر کودک شما قبلا شیر خشک مصرف نکرده است، باید مطمئن شوید که به آن عادت کرده است.

به آرامی تعداد دفعات را افزایش دهید. در صورت امکان، این کار را به تدریج انجام دهید، تا بتوانید ببینید که کودک شما چقدر شیر خشک را هضم می کند (اگر به نظر می رسد شیرخشک باعث ناراحتی معده کودک شما می شود، می توانید از پزشک خود کمک بگیرید).

همچنین ببینید:

مزایا و معایب استفاده از پستانک

قطع شیردهی بعد از 6 ماه

پس از 6 ماه، ممکن است بتوانید چند جلسه شیردهی را با غذا جایگزین کنید. با این حال، به خاطر داشته باشید که نوزادان معمولاً انواع زیادی از غذاها را نمی‌خورند، بنابراین نمی‌توان کودک خود را با یک رژیم غذایی متعادل تنها از طریق غذا تغذیه کرد.

با کاهش جلسات شیردهی خود، باید مقداری شیر خشک را جایگزین کنید. همچنین می‌توانید برای سرگرمی و تقویت تغذیه کودک، شیر خشک را به غذاهای کودک خود اضافه کنید.

فقط به یاد داشته باشید که شیر مادر یا شیر خشک هنوز منبع اصلی کالری آنها در سال اول است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر روز با استفاده از یک فنجان به اندازه کافی شیر خشک به کودک می دهید.

 

قطع شیردهی بعد از 1 سال

اگر کودک شما غذاهای متنوعی می خورد و شروع به نوشیدن آب و شیر کرده است، ممکن است بتوانید شیردهی کودک خود را بدون نیاز به جایگزینی با شیر خشک کاهش دهید. در این مورد می توانید با پزشک خود صحبت کنید.

بنابراین قطع شیردهی در این سن ممکن است به همراه کاهش زمان شیردهی به کودک، امکانات دیگری نیز به او ارائه دهید. حواس پرتی نیز می تواند در این سن مفید باشد.

 

قطع شیردهی ناگهانی

قطع شیردهی ناگهانی معمولاً توصیه نمی شود، زیرا احتمال عفونت سینه را افزایش دهد. همچنین ممکن است از نظر عاطفی برای کودک شما و شما سخت تر باشد.

با این حال، در شرایط خاص، از قطع شیردهی ناگهانی ممکن است ضروری باشد. به عنوان مثال نیاز به شروع یک دارو یا روش بهداشتی که با شیردهی سازگار نیست.

در این موارد می‌خواهید سن کودکتان را در نظر داشته باشید و غذاها یا شیر خشک‌های مناسب را جایگزین کنید.

قطع شیردهی ناگهانی می‌تواند از نظر عاطفی بسیار دشوار باشد؛ بدون توجه به تغییرات ناگهانی هورمونی که تجربه خواهید کرد.

 

بارداری در دوران شیردهی

همانطور که AAFP آن را توصیف می کند، شیردهی در دوران بارداری برای بارداری شما مضر نیست. AAFP توضیح می دهد: "اگر بارداری طبیعی است و مادر سالم است، شیردهی در دوران بارداری تصمیم شخصی مادر است."  بسیاری از زنان با خوشحالی در طول بارداری خود شیر می دهند و پس از تولد به پرستاری از هر دو کودک ادامه می دهند.

اگر کودک شما زیر 1 سال سن دارد، اطمینان حاصل کنید که نیازهای تغذیه ای او برآورده شده است.

 

مصرف سه وعده غذایی کودک

کودکان در طول روز مقدار زیادی غذا می‌خورند، اما در زمان چرت روزانه، قبل از خواب یا صبح  شیر می‌خورند.

طبق گفته سازمان‌ بهداشت هیچ سنی جهت شیردهی برای کودکان مضر نیست.

زمان قطع شیردهی یک تصمیم شخصی است، تصمیمی که مادران باید به تنهایی بتوانند آن را اتخاذ کنند.

متأسفانه، ممکن است از طرف دوستان، خانواده، پزشک یا حتی شریک زندگی تان، برای گرفتن یک تصمیم خاص که به نظر شما درست نیست، فشار وارد شود.

در نهایت، هر تصمیمی که بگیرید، نباید به ضرر شما و کودک شما باشد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x