فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1355

آیا فرزند من مشکل قند خون دارد؟

مشکل قند خون یک پدیده جدید ست و اونقدر افزایش پیدا کرده که تبدیل به یک مسئله عادی شده! قند خون مثل سیستم ایمنی٬ هورمون و باکتری های روده نه باید خیلی بالا باشه و نه خیلی پایین ٬ باید در سطح درست و متعادل باشه ....

بسیاری از ما قند خون فرزندمان را چک نمی کنیم.  بنابراین، به احتمال زیاد نمی دانید سالم است یا خیر.  با این حال، ممکن است سرنخ‌هایی وجود داشته باشد که نشان می‌دهد سطح قند خون کودک شما به هم ریخته است، و ممکن است بخواهید با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

 آیا فرزند من مشکل قند خون دارد؟

 

 علائم قند خون بالا:

 اگر کودک شما به تازگی یک بستنی می‌خورد، احتمالاً می‌توانید حدس بزنید که قند خون او بالا است.  ممکن است حق با شما باشد.  اما اگر آنها سالم باشند، سطح آنها به سرعت به حالت عادی باز می گردد.  بنابراین این نوع واقعاً مشکلی نیست.

 اگر سطح قند خون آنها بدون توجه به آنچه که باید بخورند بالا بماند، جای نگرانی است.  می تواند نشان دهنده دیابت باشد.

همچنین ببینید:

هنرهای رزمی به کودکان دارای اختلال کم توجهی(ADHD)کمک می‌کند!

 نکاتی مبنی بر اینکه سطح قند خون کودک شما ممکن است خیلی بالا باشد عبارتند از:

رفتن مدام به دستشویی: اگر به نظر می‌رسد که مجبورند مدام ادرار کنند، ممکن است به این دلیل باشد که بدنشان تلاش می‌کند تا گلوکز اضافی را دفع کند.

 عطش شدید: اگر کودک شما زیاد ادرار می کند، مایعات زیادی از دست می دهد.  ممکن است سعی کنند با نوشیدن بیش از حد معمول آنها را برگردانند.

 کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد: اگر فرزندتان در استفاده صحیح از گلوکز مشکل دارد، ممکن است بدن او شروع به تجزیه عضلات و چربی‌ها برای دریافت انرژی کند.

 احساس خستگی، بد خلقی یا تحریک پذیری: ممکن است به معنای واقعی کلمه فاقد انرژی باشد، زیرا بدن آنها سوخت مورد نیاز خود را دریافت نمی کند.

 مشکلات بینایی: قند خون بالا می‌تواند مایعات را از چشم بیرون بکشد و تمرکز را سخت کند.

 عفونت های مخمری: مخمر با قند رشد می کند، که ممکن است منجر به عفونت در دختران و بثورات پوشک در نوزادان شود.

 

 علائم قند خون پایین:

 ممکن است تصور کنید که قند خون کم بهتر از بالا است. این درست است، اما فقط تا یک نقطه مشخص: اگر قند خون خیلی پایین بیاید، به این معنی است که فرزندتان سوخت کافی نخواهد داشت.  اگر واقعاً پایین بیاید (پزشک شما ممکن است آن را هیپوگلیسمی بنامد)، کودک شما ممکن است دچار تشنج یا حتی آسیب مغزی شود.

 کودکی که دیابت ندارد ممکن است دچار هیپوگلیسمی شود زیرا مثلاُ ناهار را قبل از تمرین فوتبال حذف کرده است.  همچنین ممکن است دارویی که فرزندتان مصرف می‌کند، احتمال کاهش قند خون او را افزایش دهد.  آنها همچنین ممکن است با شرایطی به دنیا بیایند که بر متابولیسم آنها تأثیر بگذارد.  در هر صورت، مگر اینکه علت واضح باشد (مانند غذا نخوردن قبل از فعالیت)، باید از متخصص اطفال کودکتان بخواهید که بررسی کند.

همچنین ببینید:

کم شنوایی در کودکان!

 اگر فرزندتان قند خون پایین دارد، ممکن است متوجه شوید:

 رنگ پریده یا خاکستری رنگ

 بد خلقی

احساس کرختی در انجام کارها

 گیجی

 فرزندتان ممکن است به شما بگوید که:

 احساس لرزش یا سرگیجه می کند.

 سردرد می گیرد.

 تقلا می کند تا واضح ببیند.

 حتی زمانی که فعال نیستند نیز عرق می کند.

 خیلی گرسنه است.

 پوست اطراف دهان آنها نیز ممکن است گزگز شود و ممکن است احساس کنند که قلبشان در حال تپش است.

 هیپوگلیسمی شدید می تواند باعث از بین رفتن کودکان شود.  اگر آن با تشنج رخ داد، فوراً با کمک پزشکی تماس بگیرید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x