فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1318

آیا ممکن است فرزند من دیابت نوع 1 داشته باشد؟

بنا بر اطلاعات موجود هرساله شیوع دیابت نوع ۱ حدود ۱.۸٪ افزایش پیدا میکنه.از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ ۱۷۹۰۰ نفر زیر سن بیست سال با بیماری دیابت نوع ۱ شناسایی شدند. اگه دیابت به موقع در کودکان تشخیص داده بشه بهبود تدریجی صورت میگیره و از خطرات احتمالی جلوگیری میشه...

همه والدین می‌دانند که نوزادان و بچه‌های کوچک زیاد می‌خوابند و می‌نوشند.  اما اگر کودک شما ناگهان بسیار بیشتر از حد معمول خواب‌آلود است یا عطش دارد، می‌تواند نشانه‌ای از دیابت نوع 1 باشد.

 قبلاً به آن دیابت نوجوانی می گفتند، زیرا بیشتر افرادی که به آن مبتلا شدند، کودکان خردسال بودند.

 آیا ممکن است فرزند من دیابت نوع 1 داشته باشد؟

 

 فرزند شما ممکن است در دوران نوزادی یا بعداً در دوران کودکی یا نوجوانی به دیابت نوع 1 مبتلا شود.  بیشتر اوقات، بعد از 5 سالگی ظاهر می شود. اما برخی از افراد تا اواخر 30 سالگی به آن مبتلا نمی شوند.

 

 علائم دیابت نوع 1 را بشناسید تا بتوانید به سلامت فرزندتان کمک کنید.

 آشنایی با دیابت نوع 1:

 این دیابت «کلاسیک» یا نوع 2 نیست، که اغلب با چاقی مرتبط است و در بزرگسالان دیده می شود ( در کودکان نیز معمولاً بعد از 10 سالگی رخ می دهد).

 اگر فرزند شما دیابت نوع 1 دارد، به این معنی است که لوزالمعده او – عضوی در سمت راست بالای شکم – انسولین کمی تولید می‌کند یا اصلاً انسولین تولید نمی‌کند.  این بیماری یک اختلال خود ایمنی است، به این معنی که زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم دفاعی بدن به سلول‌هایی که انسولین می‌سازند حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برد.

همچنین ببینید:

چرا آسپرین برای کودکان ممنوع است؟

 علائم دیابت نوع 1 در نوزادان و کودکان می تواند بسیار ناگهانی شروع شود.  مراقب این علائم در نوزاد یا کودک خود باشید:

 رفتار عجیب و غریب ناگهانی

 نفسی که بوی میوه ای، شیرین یا شبیه شراب می دهد.

 خواب آلودگی شدید یا کمبود انرژی

 تشنگی مداوم و شدید

 غرغر کردن در هنگام نفس کشیدن

 نفس عمیق

 اشتهای زیاد

 تغییر دید ناگهانی

 کاهش وزن ناگهانی

افزایش ادرار کردن (شیرخواران و کودکان نوپا ممکن است بیشتر از حد معمول پوشک خیس داشته باشند)

 مشکل در تنفس

 

 چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت:

 دیابت نوع 1 ممکن است باعث نوسانات ناگهانی و شدید قند خون شود که می تواند خطرناک باشد.  اگر هر یک از علائم دیابت را در کودک خود مشاهده کردید، مهم است که در اسرع وقت یک معاینه فیزیکی برای او انجام دهید تا پزشک او فوراً درمان را شروع کند.

همچنین ببینید:

علت دانه های قرمز روی پوست کودک چیست؟

 پزشک یک آزمایش ساده ادرار برای بررسی وجود گلوکز (قند) در ادرار و یک آزمایش برای اندازه‌گیری سطح اولیه گلوکز خون انجام می‌دهد.  یک آزمایش مهم تر، به نام تست تحمل گلوکز خوراکی، می تواند به طور قطعی بگوید که آیا دیابت نوع 1 است یا خیر.  کودک شما باید قبل از این روش از رژیم غذایی خاصی پیروی کند.

 

 اگر کودک  به دیابت نوع 1 تشخیص داده شد، در صورت مشاهده هر یک از این علائم اضطراری قند خون پایین، با پزشک خود تماس بگیرید:

 تاری یا دوبینی

 پوست سرد و لطیف

 گیجی

 سرگیجه

 خواب آلودگی یا خستگی

 گرسنگی شدید یا ناگهانی

 سردرد

 پوست رنگ پریده و مرطوب

 نبض سریع

 تنفس کم عمق

 تعریق

 ضعف

 قند خون پایین می تواند برای کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 تهدید کننده زندگی باشد.  اگر فرزندتان بیهوش شد یا تشنج کرد، همیشه با 911 تماس بگیرید یا از کمک پزشکی اورژانسی استفاده کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

دیدگاه تان را بنویسید

 

x