فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1144

اسهال در کودکان، علل، علایم و درمان آن!

اسهال راهی برای رهایی بدن از میکروب هاست که به دلایل مختلف رخ میدهد و درمان های متفاوتی نیز دارد.همچنین اسهال از بیماری های شایع در کودکان و نوزادان است که اگر به موقع رسیدگی و درمان نشود عوارض خطرناکی را برای کودکان به همراه دارد...

اسهال راهی است که به وسیله ی آن بدن می تواند از شر میکروب ها خلاص شود و اکثر اوقات این وضعیت چند روز تا یک هفته طول می کشد. اسهال می تواند همراه با تب ، تهوع ، استفراغ ، گرفتگی ، کم آبی بدن و حتی بثورات باشد. برخی از رایج ترین دلایلی که به خاطر آن کودکان مبتلا به اسهال می شوند عبارتند از:

عفونت ناشی از ویروس هایی مانند روتاویروس ، باکتری هایی مانند سالمونلا و به ندرت انگل هایی مانند ژیاردیا. ویروس ها شایع ترین علت اسهال در کودکان هستند. علاوه بر دفع مدفوع شل یا آبکی ، علائم عفونت گاستروانتریت ویروسی اغلب شامل استفراغ ، معده درد ، سردرد و تب نیز می باشد.

اسهال در کودکان، علل، علایم و درمان آن!

 

هنگام درمان گاستروانتریت ویروسی که می تواند ۵ الی ۱۴ روز طول بکشد جلوگیری از دست دادن مایعات بدن بسیار مهم است. در این دوران شیر مادر یا مصرف محلول آب رسانی خوراکی (ORS) برای نوزادان و کودکان خردسال مناسب و کمک کننده خواهد بود. آب به تنهایی موادی مانند سدیم ، پتاسیم و سایر مواد مغذی کافی برای آب رسانی مجدد به کودکان خردسال را به همراه ندارد. حتماً در مورد میزان مایعات مورد نیاز فرزند خود ، نحوه اطمینان از دریافت آنها ، زمان مصرف و نحوه مراقبت و جلوگیری از کم آبی بدن با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین ببینید:

لکنت زبان در کودکان/ علت و علائم

کودکان بزرگتر مبتلا به اسهال می توانند برای هیدراته ماندن هر چیزی را که دوست دارند بنوشند ، از جمله ORS و محصولات دیگر .

داروهایی مانند ملین ها یا آنتی بیوتیک ها نیز می توانند منجر به ایجاد اسهال در کودکان و بزرگسالان شوند.

برای اسهال خفیف ناشی از مصرف دارو ، بهتر است سعی در هیدراته نگه داشتن بدن کودک خود کنید. اگر مصرف دوره ای آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد اسهال در کودک شما می شود ، حتماً مصرف دارو را ادامه دهید و با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک ممکن است کاهش دوز ، تغییر در رژیم غذایی ، افزودن پروبیوتیک یا تغییر آنتی بیوتیک مورد مصرف را توصیه کند.

مطالعات نشان می دهد که ماست دارای پروبیوتیک می تواند به تسکین اسهال ناشی از آنتی بیوتیک ها کمک کند. پروبیوتیک ها به بازیابی باکتری های سالم روده که توسط آنتی بیوتیک ها کشته شده اند کمک می کند.

مسمومیت غذایی نیز می تواند باعث ایجاد اسهال در کودکان شود. علائم این نوع اسهال معمولاً سریع ظاهر می شوند؛ علائم ممکن است شامل استفراغ نیز بشود و معمولا در طول ۲۴ کم یا برطرف می شوند.

درمان اسهال ناشی از مسمومیت غذایی مانند اسهال ناشی از عفونت است: بنابراین بدن کودک خود را هیدراته نگه دارید و در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه با پزشک خود تماس بگیرید.

علل دیگر اسهال عبارتند از بیماری روده تحریک پذیر ، بیماری کرون ، کولیت اولسروز ، آلرژی غذایی و بیماری سلیاک. اگر مطمئن نیستید که علت اسهال فرزند شما چیست ، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

کودکان و اسهال: کم آبی بدن

کم آبی بدن یکی از نگران کننده ترین عوارض اسهال در کودکان است. اسهال خفیف معمولاً باعث از دست دادن مقدار قابل توجهی از مایعات بدن نمی شود ، اما اسهال متوسط ​​یا شدید می تواند چنین کاری را با بدن بکند.کم آبی شدید خطرناک است ؛ این موضوع می تواند باعث ایجاد تشنج ، آسیب مغزی و حتی مرگ شود. خوب است که علائم کم آبی بدن را بشناسید و در صورت داشتن موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

سرگیجه و سبکی سر

خشک و چسبناک بودن دهان

دفع ادرار به رنگ زرد تیره یا ادرار بسیار کم یا نداشتن ادرار

کودکان هنگام گریه اشک کمی دارد و گریه ای بدون اشک دارد

سرد و خشک شدن پوست

کمبود انرژی

همچنین ببینید:

10 کاری که والدین برای تربیت کودک مستقل و مسئولیت پذیر باید انجام دهند!!!

چه زمانی باید به خاطر اسهال فرزند خود با پزشک تماس بگیرید!؟

اسهال معمولاً طی چند روز از بین می رود ، اما می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. اگر فرزند شما هر کدام از این علائم را دارد ، منتظر نمانید و از پزشک کمک بگیرید:

آنقدر ضعیف شده است که نمی تواند بایستاد

گیج است و یا سرگیجه دارد

اگر فرزند شما:

به نظر می رسد بسیار مریض است

بیش از سه روز اسهال داشته است

کمتر از ۶ ماه سن دارد

استفراغ مایعی سبز رنگ یا زرد رنگ را داشته است

نمی تواند مایعات را در معده اش نگه دارد یا بیش از دو بار استفراغ کرده است

تب مداوم دارد یا زیر ۶ ماه سن و تبی بالاتر از 40 درجه  دارد

مدفوع خونی دارد

کمتر از یک ماه سن دارد و سه بار یا بیشتر مدفوعی به حالت اسهال را دفع کرده است

در هشت ساعت بیش از چهار بار مدفوع اسهالی دفع کرده است و نوشیدن مایعات کمکی به او نمی کند

سیستم ایمنی ضعیفی دارد

بیش از دو ساعت معده درد دارد

اگر نوزاد شما ۶ ساعت و یا اگر کودک شما ۱۲ ساعت ادرار نکرده است

توجه: اگر نوزاد شما بیش از 37 درجه تب دارد ، به او داروی تب بر ندهید.

 

درمان اسهال عفونی در کودکان چیست؟

اسهال اغلب در عرض چند روز برطرف می شود زیرا سیستم ایمنی کودک معمولاً قادر است عفونت را از بین ببرد. معمولاً کودکان را می توان در خانه درمان کرد. گاهی اوقات در صورت شدید بودن علائم یا ایجاد عوارض ، بستری شدن در بیمارستان ضروری است.

 

نوشیدن مایعات برای جلوگیری از کمبود مایعات در بدن:

شما باید کودک خود را به مصرف مایعات فراوان تشویق کنید. هدف این است که از کم آبی بدن جلوگیری شود. مایع از دست رفته در صورت استفراغ و یا اسهال نیاز به جایگزین دارد. کودک شما باید مصرف رژیم غذایی عادی و نوشیدن نوشیدنی های معمول اش را ادامه دهد. علاوه بر این ، آنها همچنین باید به نوشیدن مایعات اضافی نیز تشویق شوند. با این حال ، خوب است که از نوشیدن آب میوه یا نوشیدنی های گازدار خودداری کند ، زیرا اینها می توانند اسهال را بدتر کنند.

نوزادان زیر ۶ ماه در معرض خطر کم آبی قرار دارند. در صورت بروز اسهال ناگهانی (حاد) باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید. تغذیه با شیر مادر یا شیشه شیر باید به طور معمول انجام شود. ممکن است متوجه شوید که تقاضای نوزاد برای تغذیه افزایش می یابد. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که بین وعده های غذایی به او مایعات اضافی (اعم از آب یا نوشیدنی های آب رسان) نیز بدهید.

برای کودکان در معرض خطر کم آبی بدن ، پزشک ممکن است نوشیدنی های هیدراتاسیون را توصیه کند. نوشیدنی های هیدراتاسیون ارزان و به راحتی در دسترس هستند و بهترین درمان برای فرزند شما می باشند.

اگر کودک شما استفراغ می کند ، ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس دوباره به او نوشیدنی برای نوشیدن بدهید، اما آهسته تر (به عنوان مثال ، هر ۲  تا ۳ دقیقه یک قاشق غذاخوری). استفاده از سرنگ برای انجام این کار می تواند در کودکان کوچکتر که ممکن است نتوانند جرعه جرعه آب بنوشند مفید باشد.

توجه: اگر مشکوک هستید که کودک شما دچار کم آبی شده یا ممکن است با وضعیت موجود دچار کم آبی می شود ، باید فوراً به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

به طور معمول داروهایی برای جلوگیری از اسهال به کودکان زیر ۱۲ سال تجویز نمی شود.. با این حال ، می توانید از پاراستامول یا ایبوپروفن برای کاهش تب و یا سردرد استفاده.اگر علائم شدید باشد یا به مدت چند روز یا بیشتر ادامه یابند، پزشک ممکن است آزمایش نمونه اسهال را تجویز کند. در این آزمایش نمونه برای بررسی وجود میکروب های عفونی (باکتری ها ، انگل ها و غیره) در اختیار آزمایشگاه قرار می گیرد. گاهی اوقات بسته به علت عفونت ، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا اعمال درمان های دیگر خواهد بود.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

منابع:

webmd

patient

دیدگاه تان را بنویسید

 

x