فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 7771

اختلالات خواب در کودکان

اختلالات خواب از آزاردهنده ترین اختلالات است، چرا که همزمان بر سلامتی جسمی و کیفیت خلق و خو تاثیر می گذارد...

اختلالات خواب و آنچه باید بدانید

خواب با کیفیت برای بزرگسالان و کودکان مهم است. اما اغلب افراد استراحت کافی ندارند. برای والدین دشوار است که بدانند کودک آنها خواب با کیفیتی دارد یا نه با اختلال خواب دست و پنجه نرم می کند.

اختلالات خواب در کودکان

انجمن روانپزشکی آمریکا اختلالات خواب را که اختلال خواب و بیداری نیز نامیده می شود، به عنوان مشکلات کیفیت، زمان و مدت خواب تعریف می کند. زندگی با اختلال خواب منجر به پریشانی و کاهش توانایی عملکرد می شود.

اختلالات خواب بر بسیاری از کودکان تأثیر می گذارد. یک مطالعه در سال 2014 تخمین زد که تا 50 درصد از بچه ها اختلال خواب را تجربه خواهند کرد.


بر اساس این مطالعه، انواع رایج اختلالات خواب عبارتند از:

 • آپنه انسدادی خواب (1 تا 5 درصد)
 • راه رفتن در خواب (17 درصد)
 • برانگیختگی های گیج کننده (17.3 درصد در کودکان تا 13 سالگی و 2.9 تا 4.2 درصد در نوجوانان بالای 15 سال)
 • وحشت خواب (1 تا 6.5 درصد)
 • کابوس (10 تا 50 درصد در کودکان 3 تا 5 ساله)
 • بی خوابی رفتاری دوران کودکی (10 تا 30 درصد)
 • اختلال فاز خواب تاخیری (به ویژه 7 تا 16 درصد در نوجوانان)
 • سندرم پای بیقرار (2 درصد)

اختلال خواب کودک می تواند کل خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. اما راه هایی برای کمک به بهبود خواب کودکان وجود دارد. اگر فرزند شما اختلال خواب دارد، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است بتواند کمک کند.

همچنین ببینید:

بهبود کیفیت خواب با 9 غذا و نوشیدنی عالی

 

علائم اختلال خواب در کودکان

گاهی اوقات ممکن است کمی طول بکشد تا بچه ها قبل از خواب آرام بگیرند، اما اگر کودک شما به نظر می رسد که مشکل زیادی دارد، می تواند یک اختلال خواب باشد.


هر یک از این سناریوها می تواند نشان دهنده یک اختلال خواب احتمالی باشد:

 • کودک شما در رختخواب خواستار خواندن یک کتاب دیگر، آهنگ، نوشیدنی یا رفتن به حمام است.
 • کودک شما هر بار فقط حدود 90 دقیقه می خوابد، حتی شب ها.
 • کودک شما از خارش پاها در شب شکایت دارد.
 • کودک شما با صدای بلند خروپف می کند.

بسیاری از کودکان گهگاه شب ها بی قراری یا کم خوابی دارند. اگر این رفتارها در طول چند شب ادامه پیدا کند، ممکن است نشانه‌ای از وجود یک علت اساسی باشد.


در طول روز، کودکانی که خواب کافی ندارند ممکن است:

 • بدخلق تر و تحریک پذیرتر به نظر می رسند
 • به شیوه ای مخرب تر عمل کنند
 • نمی توانند در سطح معمول خود در مدرسه عمل کنند

وقتی بچه ها به اندازه کافی نمی خوابند چه اتفاقی می افتد

خواب برای همه ضروری است و وقتی بچه ها به اندازه کافی نمی خوابند، سلامت آنها تحت تأثیر قرارمی گیرد. با گذشت زمان، کم خوابی می تواند باعث تعدادی از تغییرات فیزیکی، عاطفی و ذهنی در کودکان شود، از جمله:

 • خواب آلودگی در طول روز
 • تغییر در خلق و خوی
 • مشکل در کنترل احساسات
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • حافظه ضعیف
 • مهارت های ضعیف در حل مسئله
 • سلامت کلی ضعیف

تحریک پذیری در کودکان کوچکتر اغلب نشانه کمبود خواب است. در نوجوانان، کم خوابی می تواند باعث نمایان شدن احساسات افسردگی و افکار منفی شود.


نحوه خوابیدن کودکان

بسیاری از والدین بسته به سن کودک دقیقا نمی دانند که بچه ها به چه مقدار خواب نیاز دارند یا خواب معمولی چگونه به نظر می رسد. نوزادان هنوز در حال رشد هستند، بنابراین برنامه خواب آنها از این رشد پشتیبانی می کند.

اکثر نوزادان در سنین زیر 3 ماهگی در مجموع 16 تا 17 ساعت در روز می خوابند و بین 3 تا 12 ماهگی شروع به خوابیدن در طول شب می کنند. با این حال، این در بین کودکان بسیار متفاوت است.


0-3 ماه

برای کوچولوی شما، خواب برای رشد و تکامل کاملا ضروری است. اما غذا و تعامل با مراقبین نیز همینطور است. به همین دلیل است که نوزادان زود به زود بیدار می شوند تا غذا بخورند، صورت شما یا فعالیت های اطراف خود را تماشا کنند و سپس دوباره به خواب می روند.


3-12 ماه

تا 6 ماهگی، بسیاری از نوزادان در طول شب می خوابند و ترجیح می دهند برای مدت طولانی تری در ساعات روز بیدار بمانند. همانطور که نوزادان به اولین سالگرد تولدشان نزدیک می شوند، احتمالاً شب ها با یک یا دو چرت در طول روز به طور مداوم می خوابند.


بعد از اولین تولد

در دوران نوپا، کودکان اغلب هر روز یک چرت طولانی‌تر به جای دو چرت کوتاه‌تر می‌گیرند. در این سال های، بسیاری از کودکان در زمان از شیر گرفتن، کامل چرت های خود را می زنند.


اختلال در خواب

تقریباً در هر مرحله از رشد، تغییر بدن و ذهن کودک می تواند باعث شود که او در به خواب رفتن یا خواب ماندن دچار مشکل شود.

کودک شما ممکن است اضطراب جدایی را تجربه کند و بخواهد در نیمه شب بغل شود. آنها ممکن است در حال یادگیری کلمات باشند و با هیجان بیدار شوند تا نام همه چیز را در گهواره بگویند. حتی تمایل به دراز کردن دست‌ها و پاهایشان می‌تواند آنها را در شب بیدار نگه دارد.

سایر اختلالات خواب می تواند ناشی از یک روز هیجان انگیز یا طاقت فرسا باشد که باعث می شود کودک شما برای خواب آرام بیش از حد عصبانی باشد. غذا و نوشیدنی همراه با کافیین ممکن است خوابیدن را برای کودک شما سخت کند.

محیط جدید یا تغییرات قابل توجه در روال نیز ممکن است مختل کننده باشد.

 

اختلالات خواب و علائم آن

اگر روز تولد فرزند شما نزدیک است و او نمی تواند از صحبت کردن در مورد آن دست بکشد، این نشانه خوبی است که انتظارات او بیش از آن است که بتواند تحمل کند. به همین ترتیب، یک روز بدون چرت که به بازی سپری می‌شود، می‌تواند باعث شود که کودک شما آنقدر بیدار شود که نتواند بخوابد.

این اختلالات موقتی هستند که می توانید گاه به گاه آنها را تنظیم کنید.

اگر درازمدت به نظر برسد، ممکن است کودک شما در طول شب از خواب بیدار شود و تا زمانی که او را در آغوش بگیرید یا تکان دهید، از خوابیدن خودداری کند، حتی با نزدیک شدن به سن 6 ماهگی.

این بدان معنی است که کودک شما احتمالاً یاد نگرفته است که در شب خود را آرام کند. خودآرام سازی زمانی اتفاق می افتد که کودکان یاد می گیرند به جای تکیه بر شخص دیگری، خود را آرام کنند.

اینکه به کودک بیاموزید آرامش خود را حفظ کند، مانند این است که از فرزندتان بخواهید «فریاد نزند».


آپنه خواب

آپنه خواب ترسناک است زیرا کودک شما اغلب برای مدت 10 ثانیه یا بیشتر هنگام خواب تنفس متوقف می شود. در بیشتر موارد، کودک شما نمی داند که این اتفاق می افتد.

همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما با صدای بلند خروپف می کند، با دهان باز می خوابد و در طول روز بیش از حد خواب آلود است. اگر متوجه شدید که این اتفاق برای فرزندتان می افتد، در اسرع وقت به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

آپنه خواب می تواند منجر به مشکلات یادگیری و رفتاری و حتی مشکلات قلبی شود. در صورت مشاهده علائم در کودک خود حتماً به دنبال کمک باشید.


سندرم پای بی قرار

تصور می‌شد RLS یک مشکل بزرگسالان است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که بر اساس بنیاد سندرم پاهای بی‌قرار، گاهی اوقات در دوران کودکی شروع می‌شود.

کودک شما ممکن است از احساس خزیدن حشره بر روی او شکایت داشته باشد و ممکن است مرتباً موقعیت خود را در رختخواب تغییر دهد تا کمی تسکین پیدا کند. برخی از کودکان در واقع متوجه نمی شوند که ناراحت هستند، اما در نتیجه RLS خواب ضعیفی را تجربه می کنند.

تعدادی درمان برای RLS وجود دارد، اگرچه بسیاری از آنها به خوبی در کودکان مطالعه نشده اند. در بزرگسالان، اینها شامل مکمل های و دارو می شود.

با پزشک خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید.


وحشت شبانه

وحشت شبانه چیزی بیش از یک کابوس است و می تواند همه اعضای خانواده را بترساند.

در کودکان بیشتر از بزرگسالان، وحشت شبانه باعث می شود که فرد ناگهان از خواب بیدار شود و به شدت ترسیده یا آشفته به نظر برسد و اغلب گریه می کند، فریاد می کشد و گاهی اوقات در خواب راه می رود. معمولاً آنها واقعاً بیدار نیستند و بیشتر کودکان حتی آن قسمت را به خاطر نمی آورند.

بیشتر اوقات، وحشت های شبانه در طول خواب غیر REM اتفاق می افتد حدود 90 دقیقه پس از اینکه کودک به خواب می رود. هیچ درمانی برای وحشت های شبانه وجود ندارد، اما می توانید با رعایت برنامه خواب و به حداقل رساندن اختلالات شبانه، احتمال وقوع آنها را به حداقل برسانید.


نکاتی برای بهبود خواب کودک

والدین و مراقبان می توانند نقش فعالی در بهبود کیفیت خواب فرزند خود داشته باشند. تغییرات ساده، مانند پیدا کردن یک تشک جدید، می تواند به راحتی خواب کودک شما را افزایش دهد.


کارشناسان همچنین چندین راه را برای کمک به کودک برای دریافت خواب مورد نیاز توصیه می کنند:

 • آرامش را ترویج کنید. قبل از خواب، یک حمام آب گرم یا مطالعه آرام را در نظر بگیرید. در این مدت نور اتاق خواب را کم نگه دارید. هنگام خواب، اتاق تاریک و در دمای راحت باشد.
 • یک برنامه تنظیم کنید. انجام مراحل هر شب به کودک شما کمک می کند تا به برنامه خواب عادت کند. برای کودکان بزرگتر، از آنها بخواهیدکه قبل از خواب چند کتاب بخوانند.
 • چند دقیقه قبل از خواب، مانند زمان در آغوش گرفتن، با کودک خود صحبت کنید. از آنها در مورد روزشان بپرسید و آنها را به گفتگو تشویق کنید. این نوع فعالیت می تواند به کودکان کمک کند که کمتر احساس بیقراری کنند.
 • اتاق خواب را به منطقه ای عاری از وسایل الکترونیکی تبدیل کنید. زمان خواب را طوری تنظیم کنید که کودک حداقل 1 ساعت قبل از خاموش شدن نور از صفحه نمایش دور باشد.
 • ایجاد ارتباط مثبت با زمان خواب ایده خوبی است. به جای سرزنش فرزندتان به خاطر بیدار شدن در طول شب، یک سیستم پاداش برای بلند شدن و خوابیدن در زمان مورد نظر در نظر بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

گاهی اوقات تشخیص اینکه کودکی فقط بی قرار است یا اختلال خواب را تجربه می کند، ممکن است سخت باشد.

صبح بعد از یک دوره کم خوابی با کودک خود صحبت کنید. اگر کودک شما می تواند یک کابوس را به خاطر بیاورد، با او صحبت کنید تا متوجه شود که تصاویر واقعی نیستند.

اگر کودک شما نمی تواند راه رفتن در خواب یا تجربه وحشت شبانه را به خاطر بیاورد، می تواند نشانه ای از وضعیتی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

هر زمان که در مورد فرزند خود نگرانی دارید، باید با یک پزشک صحبت کنید. به‌ویژه، اگر تلاش‌های شما برای بهبود خواب فرزندتان موفقیت‌آمیز نبود، یک پزشک می‌تواند راهنمایی‌های ارزشمندی ارائه دهد.


به طور خاص، پزشک یا متخصص خواب کودکان می تواند:

 • به ایجاد برنامه ای برای بهبود خواب کمک کند که بتوانید آن را در خانه اجرا کنید
 • یک مشکل پزشکی زمینه ای مانند آپنه انسدادی خواب را تشخیص دهید
 • شما را به متخصص دیگری مانند متخصص آلرژی یا پزشک گوش، حلق و بینی ارجاع دهند

کار با یک متخصص پزشکی می تواند گام بعدی برای خواب بهتر کودک شما باشد.

همچنین ببینید:

چرا مدام شب ها از خواب بیدار می شوم؟


سوالات متداول

علت کم خوابی در کودکان چیست؟

دلایل زیادی برای بد خوابی در کودکان وجود دارد.

کودکان ممکن است شرایط فیزیکی مانند آپنه انسدادی خواب داشته باشند که از استراحت شبانه خوب جلوگیری می کند. آنها همچنین ممکن است استرس یا ضربه را تجربه کنند.

عادات غذایی و نداشتن محیط مناسب خواب نیز ممکن است از عوامل موثر باشد. تشخیص اختلال کم توجهی، بیش فعالی (ADHD) یا اختلال طیف اوتیسم (ASD) نیز ممکن است با خواب ضعیف همزمان باشد.


چگونه اختلالات خواب در کودکان را درمان می کنید؟

اغلب، تغییرات ساده در خانه مانند شروع یک روال قبل از خواب می تواند خواب را بهبود بخشد. پزشکان می توانند شرایط پزشکی زمینه ای مانند آپنه خواب یا آلرژی را درمان کنند.

تشخیص درست، از یک متخصص پزشکی یا متخصص خواب، اغلب اولین قدم قبل از درمان است.


سه اختلال خواب رایج در دوران کودکی چیست؟

انواع بالقوه بسیاری از اختلالات خواب در کودکان وجود دارد. برخی از رایج ترین آنها راه رفتن در خواب، بی خوابی و کابوس است.

کودکی که این تجارب را دارد ممکن است با بزرگتر شدن کمتر آنها را تجربه کند. طبق تحقیقات سال 2014، راه رفتن در خواب بین 8 تا 12 سالگی به اوج خود می رسد و در حالی که 17 درصد از بچه ها این رفتار را از خود نشان می دهند، تنها 4 درصد از بزرگسالان این رفتار را نشان می دهند.


وقتی بچه ها به اندازه کافی نخوابند چه اتفاقی می افتد؟

خواب کم می تواند منجر به تغییرات خلق و خو، کاهش عملکرد تحصیلی و کاهش عملکرد سیستم ایمنی شود. ممکن است کودک در طول روز خواب آلود و تحریک پذیر به نظر برسد. اگر نوجوانان هم کم خواب باشند، ممکن است چالش های عاطفی را نشان دهند.


من به عنوان والدین برای کمک به فرزندم چه کاری می توانم انجام دهم؟

ایجاد یک برنامه آرامش بخش را قبل از خواب در نظر بگیرید. با فرزندتان صحبت کنید با دادن حق انتخاب به بچه ها، مانند کتاب خواندن قبل از خواب، احتمال بیشتری دارد که با این روند موافقت کنند.

اگر تکنیک های خانگی شما جواب نداد، با پزشک صحبت کنید. ممکن است یک دلیل پزشکی در زمینه مشکلات خواب کودک شما وجود داشته باشد.


نتیجه کلی

خواب برای همه انسان ها یک ضرورت مطلق است، به ویژه برای بچه های کوچک که برای کمک به رشد، یادگیری و عملکرد به خواب کافی و با کیفیت خوب نیاز دارند. اگر بتوانید اختلال خواب را زود هنگام تشخیص دهید، مشاوره یا درمان دریافت کنید، لطفی به فرزندتان خواهید کرد که تا آخر عمر باقی خواهد ماند.


توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید

 

x