فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 877

علایم و دلایل شوره سر!

احتمالا برایتان پیش آمده وقتی که به یک مهمانی دعوت شده اید بعد از اینکه مو های خود را شستید و آماده‌ی رفتن شدید متوجه سفیدک هایی ریز لای مو های خود می‌شوید!!! شوره سر مشکلی است که اکثر افراد آن را تجربه کرده اند... شوره یک مشکل رایج پوستی سر است که علائم آن پوسته پوسته شدن و خارش است...

وقتی صحبت از شوره سر می‌شود، بیشتر مردم تمرکز خود را روی پوسته پوسته شدن سطح پوست سر قرار می‌دهند.

 از طرف دیگر، خارش ممکن است ناراحت کننده ترین عارضه جانبی باشد. بنابراین پوست خراشیده شما دقیقاً چه چیزی می‌خواهد به شما بگوید؟

 علایم و دلایل شوره سر!!!!

 پوسته پوسته شدن و پوست خارش دار و پوسته پوسته از علائم اصلی شوره سر است. پوسته های سفید و روغنی به طور معمول در مو ها و روی شانه های شما جمع می‌شوند و اغلب در ماه های پاییز و زمستان، هنگامی که هوا خشک است، بدتر می‌شوند.

 مشخص کردن علت دقیق خارش و پوسته پوسته شدن پوست شما ممکن است دشوار باشد، اما در اینجا چند علت متداول ذکر شده است:

 پوست تحریک شده و چرب، وضعیتی که به آن درماتیت سبورئیک (نوع شدیدتر شوره سر) نیز گفته می‌شود.

 شامپو زدن زیاد، که باعث تجمع سلول های پوست و ایجاد پوسته و خارش می‌شود

همچنین ببینید:

چگونه موهای پرپشت تری داشته باشیم!؟

 مخمری به نام مالاسزیا، که باعث بدتر شدن پوست سر شما و رشد بیش از حد سلول های پوستی می‌شود

 محصولات مختلف مراقبت آرایشی و بهداشتی ممکن است باعث درماتیت تماسی شوند، که پوست سر شما را قرمز می‌کند و خارش می‌دهد

 مردان بیشتر از زنان دچار شوره می‌شوند. افرادی که مو های چرب دارند و یا با بیماری های خاصی زندگی می‌کنند (مانند بیماری پارکینسون یا HIV) نیز در معرض خطر بیشتری هستند. ممکن است علائم را در حوالی دوران بلوغ مشاهده کرده باشید، اما شوره سر در هر سنی ایجاد می‌شود.

 بنابراین خارش پوست سر شما چه می‌گوید؟

در اینجا چهار پاسخ مشترک آورده شده است.

 1. همه شامپوها یکسان نیستند

 اگر پوست سر شما خارش دارد، ممکن است بتوانید با استفاده از شامپو های بدون نسخه (OTC) که برای کمک به شوره سر فرموله شده اند، تسکین پیدا کنید.

 2. مرطوب کنید

 پوست سر خشک تمایل به پوسته پوسته شدن و خارش دارد، اما معمولاً پوسته هایی که با خشکی پوست تجربه می‌کنید، کوچکتر و چرب تر هستند. بازگرداندن رطوبت به پوست سر می‌تواند به خارش کمک کند.

 بهترین مرطوب کننده ممکن است از قبل روی قفسه آشپزخانه شما نشسته باشد، روغن نارگیل است که دارای خاصیت مرطوب کنندگی و ضد باکتری است، که آن را به یک انتخاب عالی و طبیعی برای مبارزه با خشکی تبدیل کرده است.

 3. بهداشت را رعایت کنید و خراشیدن پوست سر را متوقف کنید!

 شامپو زدن اغلب به اندازه کافی می‌تواند چربی را از بین ببرد و به علائم شوره سر کمک می‌کند. سعی کنید در برابر تمایل به خاراندن پوست سر خود مقاومت کنید. خارش در ابتدا به دلیل تحریکات ناشی از شوره ایجاد می‌شود، اما خراشیدن باعث افزایش تحریک و ایجاد چرخه معیوب می‌شود.

 استفاده بیش از حد از محصولات در مو می‌تواند پوست سر را تحریک کرده و منجر به خارش بیشتر شود. سعی کنید هر چیز اضافی را از برنامه مراقبت شخصی خود حذف کنید و دوباره به آرامی اضافه کنید تا کشف کنید کدام ژل ها، اسپری ها و سایر محصولات باعث بدتر شدن علائم شما نمی‌شوند.

 4. شما نیاز به آرامش دارید

 استرس می‌تواند شوره سر برخی افراد را تشدید یا حتی بدتر کند. گرچه مالاسزیا به دلیل استرس به پوست سر شما وارد نمی‌شود، اما اگر سیستم ایمنی بدن شما به خطر بیفتد می‌تواند رشد کند، دقیقاً همان کاری که استرس با بدن شما انجام می‌دهد.

همچنین ببینید:

همه چیز در مورد پسوریازیس، علائم و تشخیص و درمان

 به پوست سر خود لطف کنید و آرام باشید. پیاده روی ترمیمی یا تمرین یوگا را امتحان کنید. حتی ممکن است ثبت وقایع استرس زا برای شما مفید باشد. آنها را بنویسید تا بدانید تأثیر آنها بر روی شوره سر شما چیست. به این ترتیب می‌توانید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از عوامل احتمالی در آینده انجام دهید.

 چه موقع به دکتر خود مراجعه کنید؟

 خبر خوب این است که بسیاری از موارد شوره سر را می‌توان با استفاده از شامپو های بدون نسخه و سایر روش های زندگی به طور موثر درمان کرد.

 همانطور که گفته شد، شوره تنها دلیل خارش پوست سر شما نیست. اگر شوره سر شما خصوصاً لجباز یا خارش دار است، ممکن است به پسوریازیس، اگزما یا یک عفونت قارچی واقعی مبتلا باشید. پزشک شما می‌تواند کمک کند.

 اگر خارش شما رها نمی‌شود یا پوست سر شما قرمز یا متورم می‌شود، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. همچنین اگر شامپو ها کمکی نمی‌کنند، قرمزی و پوسته پوسته شدن به صورت یا سایر نواحی بدن گسترش می‌یابد، شپش یا لکه هایی در مو های خود می‌بینید یا خارش باعث تداخل در زندگی روزمره شما می‌شود.

 توجه: مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد. از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست.

منابع:

healthline

دیدگاه تان را بنویسید