فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2038

علت غبغب چیست و چگونه از آن خلاص شویم؟

غبغب به عنوان چربی شناخته می شود، یک اتفاق رایج است و زمانی اتفاق می افتد که لایه ای از چربی در زیر چانه تشکیل شود. غبغب اغلب با افزایش وزن همراه است. ژنتیک یا افتادگی پوست ناشی از افزایش سن نیز ممکن است باعث ایجاد غبغب گردد...

غبغب و راه های درمان آن

مشاهده غبغب ممکن است نشانه افزایش وزن یا چاقی باشد، اما همیشه به این صورت نیست. تمرینات و ورزش های زیادی وجود دارد که چربی زیر چانه و گردن را هدف قرار می دهد.

علت غبغب چیست و چگونه از آن خلاص شویم؟

 

ورزش و تمرینات

ورزش های ساده زیادی برای درمان غبغب وجود دارد. در حالی که تحقیقات علمی کمی در مورد تأثیر این نوع ورزش ها وجود دارد، اما آنها عضلات گردن و صورت را هدف قرار می دهند. تمرین بر روی این عضلات سبب سوختن چربی در این نواحی شده و ممکن است بخش مهمی جهت رفع غبغب باشد.

 

تمرین Around the Word (برای گرم کردن)

 گرم کردن عضلات جهت پیشگیری از آسیب دیدگی مهم است. برای گرم کردن گردن، به آرامی با استفاده از حرکات دورانی در جهت عقربه های ساعت سر را به جلو و پایین و سپس عقب و بالا بچرخانید. پس از چند چرخش، جهت را برعکس کنید.

از همین حرکت دایره ای برای کشش فک استفاده نمایید. به آرامی فک را به سمت چپ، سپس به جلو، بعد به راست و به عقب بکشید و هر موقعیت را برای یک یا دو ثانیه نگه دارید. در این زمان عضلات گرم شده و آماده تمرین هستند.

همچنین ببینید:

روش های درمان شل شدگی و افتادگی پوست

 

تمرین Whistle at the ceiling

این تمرین برای تقویت عضلات و استراحت دادن به گردن در مدت زمانی که پشت میز می گذرانید عالی است. با پشت صاف و شانه های ریلکس بنشینید.

سر را به عقب خم کرده و به سقف نگاه کنید. در این حالت، لب ها را به حالت سوت زدن ببندید. لب ها باید ریلکس باشند اما به اندازه ای محکم گرفته شوند تا انقباض در دو طرف گردن احساس شود.

این وضعیت را به مدت 10 تا 20 ثانیه حفظ کنید. ده تکرار این تمرین معمولا کافی است.

 

تمرین Kiss the sky

این تمرین شباهت زیادی به تمرین قبل دارد. صاف و کشیده ایستاده و بازوها و شانه‌ها ریلکس و رها کنید. سر را به عقب متمایل کرده و به سقف نگاه کنید. لب ها را جمع کرده و سعی کنید آسمان را ببوسید؛ تا حد امکان لب ها را بیرون ببرید.

زمانی که این تمرین به درستی انجام گیرد، عضلات گردن و چانه احساس انعطاف پذیری اما راحتی خواهند داشت. این وضعیت را به مدت 5 تا 20 ثانیه نگه داشته و سپس استراحت کنید. این تمرین را برای 10 تا 15 مرتبه تکرار نمایید.

 

تمرین The ball squeeze

نگه داشتن نوعی وسیله ورزشی در دست روش مناسبی جهت کمک به برخی افراد برای یادآوری تمرینات است.

برای تمرینات گردن، نگه داشتن توپ در جایی نزدیک میز، تخت یا جایی که فرد تمرینات را انجام می دهد، می تواند کمک کننده باشد. اندازه توپ بر اساس راحتی شخص می تواند بین 5 تا 10 اینچ (12.5 تا 25 سانتی متر) بوده و باید به راحتی فشرده شود.

فشردن توپ از حالت نشسته با کمر صاف و شانه های رها انجام می شود.

توپ را زیر چانه قرار دهید. با استفاده از چانه و یک حرکت ثابت و محکم به سمت پایین فشار دهید. این کار را می توان 10 تا 30 بار در هر تمرین تکرار کرد.

 

تمرین The pouting stretch

یکی دیگر از راه‌های موثر برای هدف قرار دادن عضلات چانه و گردن، انجام این تمرین است.

در حالت ایستاده یا نشسته، لب پایین را تا جایی که ممکن است بیرون آورده تا در صورت قوز ایجاد گردد. موقعیت را به مدت 3 ثانیه نگه دارید. در حالی که لب کاملاً بیرون زده است، از عضلات گردن استفاده کنید تا چانه را به سمت قفسه سینه متمایل نمایید؛ بدون اینکه قسمت فوقانی کمر را حرکت دهید.

این وضعیت را به مدت 3 ثانیه نگه دارید. ماهیچه ها را شل کرده و دوباره شروع کنید. این کار را 10 تا 15 بار تکرار نمایید.

 

تمرین Gum chewing

این کار ممکن است سخت به نظر نرسد اما کمک کننده و موثر می باشد.

مطالعه ای که در ژورنال Appetite منتشر شد نشان داد افرادی که بعد از غذا آدامس می جوند ممکن است از آنچه خورده اند احساس رضایت بیشتری داشته باشند. این موضوع سبب می شود کمتر به سراغ میان وعده های اضافی بروند. جویدن آدامس می تواند به افرادی که در حال کاهش وزن هستند کمک کند تا کالری رژیم غذایی خود را کاهش دهند.

جویدن آدامس یک تمرین برای عضلات صورت به خصوص فک است. جویدن منظم آدامس ممکن است به کاهش چربی در چانه کمک کند، اگرچه به تنهایی اثر چندانی نخواهد داشت.

 

تمرین The lion’s yawn

هدف از انجام این تمرین باز کردن کامل دهان و بیرون آوردن زبان تا حد ممکن است؛ مانند خمیازه کشیدن.

این کار می تواند یک تمرین عالی برای تقویت بسیاری از عضلات در چانه، گردن و صورت باشد.

در یک حالت آرام نشسته یا بایستید. دهان را تا جایی که ممکن است باز کنید و زبان را تا جایی که می‌توانید بیرون بیاورید.

در صورت انجام دادن صحیح این تمرین، عضلات گردن، چانه و فک باید سفت شوند.

زبان را به مدت 10 ثانیه بیرون داده و رها کنید. این کار را 10 بار تکرار کنید.

 

علت غبغب

غبغب ناشی از یک لایه چربی اضافی در زیر چانه می باشد.

چند عامل مختلف در بدن ترکیب می شوند و غبغب ایجاد می گردد. این عوامل می توانند به درک روش های رفع و رهایی از غبغب کمک کنند.

 

سن

پوست می تواند با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، و منجر به ایجاد پوست اضافی یا شل شدن پوست شود؛ که خود یکی از علت های ایجاد غبغب به شمار می رود.

 

رژیم غذایی و وزن

در حالی که افزایش وزن همیشه دلیل غبغب نمی باشد، اما در ایجاد آن نقش دارد. رژیم غذایی با کالری بالا، غذاهای فرآوری شده و چربی های ناسالم سبب افزایش وزن و ایجاد غبغب می شود.

 

ژنتیک

ژن ها ممکن است در ایجاد غبغب نقش داشته باشند. افراد با سابقه خانوادگی کشش پوستی و ایجاد غبغب ممکن است بدون علت به آن دچار شوند.

 

حالت بدنی

وضعیت بد بدن می تواند عضلات گردن و چانه را تضعیف سازد. این موضوع به مرور زمان سبب ایجاد غبغب می گردد، زیرا در صورت عدم استفاده از عضلات خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند.

 

درمان

علاوه بر ورزش، افراد به درمان های دیگر جهت رفع غبغب روی می آورند.

 

ماسک صورت

بسیاری از ماسک‌های صورت می‌توانند به سفت شدن پوست و کاهش ظاهر غبغب کمک کنند.

ماسک های گلیسیرین و ماسک های قهوه یا چای سبز ممکن است در این زمینه موثر عمل کنند. ماسک روزانه سفیده تخم مرغ، عسل و آب لیمو نیز باعث کاهش چربی اطراف چانه برای برخی افراد می شود.

 

رژیم غذایی

داشتن رژیم غذایی طبیعی به کاهش غبغب کمک می کند، به ویژه اگر ناشی از افزایش وزن باشد. کاهش کالری مصرفی در روز به برخی افراد کمک می کند.

مصرف آب زیاد باعث حذف چربی بیشتر بدن می شود. مطالعه ای که در مجله Obesity منتشر شده است نشان می دهد افرادی که قبل از غذا آب می نوشند نسبت به افرادی که آب نمی نوشند وزن بیشتری از دست می دهند.

آب و مواد غذایی سرشار از آب، مانند خیار ممکن است به دفع سموم بیشتر بدن کمک کنند.

 

عمل جراحی

برخی افراد روش‌های تهاجمی را برای رفع غبغب انتخاب می‌کنند. سه روش اصلی برای درمان غبغب وجود دارد:

  1. مزوتراپی: مزوتراپی شامل تزریق ترکیباتی به چانه است که چربی را حل می کند. این روند ممکن است تا 6 ماه طول بکشد و در برخی افراد به بیش از 100 تزریق نیاز باشد. در صورت هرگونه اشتباه در انجام این روش، آسیب عصبی رخ می دهد.
  2. پیکرتراشی: پیکرتراشی با برداشتن چربی از طریق مکش یا لیزر، سبب درمان غبغب می گردد. پیکرتراشی خاصیت ارتجاعی بیشتری در پوست ایجاد نمی کند. این روش فقط چربی را از بین می برد.
  3. کیبلا (Kybella): این دارو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده است. یک درمان شامل حداکثر 50 تزریق دارو به بافت چربی است. ممکن است افراد تا شش درمان داشته باشند که باید هر ماه انجام گیرد.

همچنین ببینید:

کاهش رسوبات چربی با عمل لیپوساکشن

 

این گزینه ها ممکن است عوارض جانبی مانند تورم، کبودی یا درد ایجاد کنند. در شرایطی که سبک زندگی جهت حفظ این وضعیت تغییر نکند؛ غبغب دوباره بر می گردد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x