فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2025

آنچه در مورد خال های سرطانی باید بدانید

اغلب خال ها می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند و در بیشتر موارد بی ضرر هستند. اما برخی از خال‌ها می‌توانند سرطانی باشند. انواع مختلفی از سرطان پوست وجود دارد. خال مجموعه ای از سلول های حاوی رنگدانه به نام ملانوسیت است. ملانوما رایج ترین نوع سرطان پوست نیست، اما کشنده ترین و خطرناک ترین است...

خال های سرطانی و آنچه باید ببینید

خال سرطانی رایج ترین علامت ملانوما یا سرطان پوست است. خال سرطانی معمولاً یک خال جدید بوده که دچار تغییرات خاص شده است.

آنچه در مورد خال های سرطانی باید بدانید

 

اگرچه هر خال جدید یا در حال تغییر نشانه سرطان نیست، اما باید افراد خال های خود را تحت کنترل داشته باشند.

ملانوما رایج ترین شکل سرطان پوست نیست، اما اغلب خطرناک ترین است. دلیل این موضوع گسترش سریع آن به دیگر نواحی بدن و دشوار بودن درمان و شرایط ضعیف آن می باشد.

با این حال تشخیص زودهنگام و دریافت درمان سریع می تواند شرایط افراد مبتلا به ملانوما را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. به همین دلیل افراد باید مراقب بوده و به طور منظم پوست خود را بررسی کنند.

یک عامل خطر اصلی برای خال های سرطانی قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش است. بنابراین استفاده از کرم ضدآفتاب و پوشیدن لباس مناسب بسیار اهمیت دارد.

همچنین ببینید:

سونامی سرطان‌ با مواد غذایی ناسالم و بی کیفیت

 

عامل ایجاد خال سرطانی

خال سرطانی یا ملانوما، نتیجه آسیب به DNA در سلول های پوست است. این تغییرات یا جهش‌ها در ژن‌ها می‌تواند منجر به رشد سریع و خارج از کنترل سلول ها شود.

ملانوما نوعی سرطان پوست است و زمانی رخ می دهد که سلول های تولید کننده رنگدانه به نام ملانوسیت جهش یافته و شروع به تقسیم غیرقابل کنترل می کنند. ملانوسیت ها رنگدانه ای به نام ملانین تولید می کنند.

ملانین عامل رنگ پوست است. پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، ملانوسیت ها تولید ملانین را افزایش می دهند تا از پوست در برابر اشعه های مضر UV محافظت کنند. به همین دلیل برخی افراد ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برنزه شوند.

بدن افراد با پوست تیره‌ به طور طبیعی ملانین بیشتری نسبت به افراد با پوست روشن تولید می‌کند. این بدان معناست افراد با پوست تیره‌، محافظت طبیعی بیشتری در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند.

با این حال همچنان ممکن است افراد با پوست تیره‌ دچار خال‌های سرطانی شوند، بنابراین این گروه‌ها نیز باید اقدامات لازم مناسب را انجام دهند. اگرچه خال‌های سرطانی در افراد با پوست روشن دیده می‌شود، اما معمولاً نتایج بدتری دارند، زیرا ملانوما که در پوست‌ تیره‌ رخ می‌دهد، تهاجمی‌تر است.

خال ها دسته ای از ملانوسیت ها محسوب می شوند. به همین دلیل است که تقسیم سریع ملانوسیت های آسیب دیده می تواند منجر به ایجاد خال های سرطانی شود. با این حال هر خال سرطانی نیست. در واقع اغلب آنها بی ضرر هستند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور UV، به ویژه UVA و UVB، رایج ترین علت خال های سرطانی به شمار می روند. منبع اصلی اشعه ماوراء بنفش نور خورشید است، اما منابع نور مصنوعی مانند تخت های برنزه نیز نور UV تولید می کنند.

در برخی موارد افراد ممکن است جهش های ژنی را از والدین به ارث ببرند که می تواند درصد ابتلا به خال های سرطانی را افزایش دهد.

 

علائم و نشانه های خال سرطانی

تشخیص خال سرطانی در مراحل اولیه ملانوما دشوار است. به همین دلیل افراد باید پوست خود را به طور منظم برای هر گونه علائم تغییر، مانند خال جدید یا تغییر در ظاهر خال موجود بررسی کنند.

در صورت مشکوک بودن به خال سرطانی، مراجعه به متخصص ضروری است.

 

بنیاد تحقیقات ملانوما برخی علائم را که افراد باید از آنها آگاه باشند بیان می کند. این شامل:

 • هرگونه تغییر در پوست، مانند خال جدید یا تغییر در رنگ، شکل یا اندازه خال موجود
 • عدم بهبودی خال یا دردناک و حساس به لمس
 • خارش و خونریزی خال
 • خال با ظاهری براق، مومی شکل، صاف یا کمرنگ
 • یک توده قرمز و محکم که دچار خونریزی بوده (این امر به ویژه در مورد ملانوما آملانوتیک نگران کننده است، که معمولاً به دلیل فقدان رنگدانه مورد توجه قرار نمی گیرد)
 • لکه صاف و قرمز زبر، خشک یا پوسته ای
 • یک لکه یا خط سیاه زیر ناخن دست یا پا که از ضربه قبلی به ناخن وارد نشده باشد (ملانوما ناخن تهاجمی تر است)

افراد همچنین می توانند از قانون معاینه ABCDE برای بررسی خال های سرطانی پیروی کنند. این قانون پنج ویژگی ساده ملانوما اولیه را توصیف می کند.

 

ویژگی ها و علائم خال های سرطانی:

 1. عدم تقارن: نیمی از خال سرطانی احتمالاً متفاوت از نیمه دیگر به نظر می رسد.
 2. حاشیه: ممکن است حاشیه آنها نامنظم باشد، به این معنی که لبه‌ها به‌جای صاف بودن، ناهموار، بریده‌ بریده یا تار هستند.
 3. رنگ: ممکن است دارای سایه‌ها و رنگ‌های ناهموار، معمولاً سیاه، قهوه‌ای یا خرمایی باشد. برخی ممکن است شامل نواحی سفید، خاکستری، قرمز، صورتی یا آبی باشند.
 4. قطر: خال های سرطانی ممکن است دچار تغییر در اندازه شده که معمولاً بزرگتر می شوند. اگر یک خال بزرگتر از 6 میلی متر (یک چهارم اینچ) شود، می تواند سرطانی باشد.
 5. تکامل یافتن: تغییر در ظاهر خال در طول هفته ها یا ماه ها ممکن است نشان دهنده سرطانی بودن آن باشد.

 

تشخیص خال سرطانی

افراد ممکن است با استفاده از قانون ABCDE و بررسی منظم خال های جدید و موجود بتوانند علائم اولیه خال سرطانی را تشخیص دهند.

افراد باید تمام نواحی پوست خود را بررسی کنند، از جمله کمر و سایر نواحی که ممکن است به سختی دیده شوند.

در صورت مشکوک بودن به خال سرطانی، باید به متخصص مراجعه کرد.

اگر متخصص پوست مشکوک به خال سرطانی باشد، ممکن است بیوپسی انجام دهد. در این روش از خال نمونه برداری انجام شده و مورد بررسی قرار می گیرد.

 

درمان خال سرطانی

درمان خال سرطانی معمولاً مانند سایر انواع سرطان ها است. با این حال بر خلاف سرطان های اندام های داخلی، دسترسی به بافت سرطانی و برداشتن خال با جراحی آسان تر خواهد بود. بنابراین جراحی اغلب گزینه درمانی اصلی برای اکثر خال های سرطانی است.

این روش معمولاً شامل برداشتن خال و برخی از بافت‌های غیرسرطانی اطراف آن می‌شود. با تشخیص زودهنگام، جراحی ممکن است درمان کافی برای درمان خال سرطانی باشد. اگر خال ناحیه وسیعی از پوست را پوشانده باشد، ممکن است پس از جراحی پیوند پوست نیاز باشد.

معمولاً جراح در زمانی که فرد تحت بی حسی موضعی است، برداشت خال را انجام می دهد. این بدان معناست که فرد در طول عمل بیدار خواهد بود، اما هیچ دردی احساس نخواهد کرد، زیرا جراح ناحیه آسیب دیده را بی حس کرده است.

جراح این نمونه از بافت برداشته شده را جهت تعیین میزان پیشرفت سرطان به آسیب شناس ارائه می دهد.

در صورت گسترش سرطان به سایر اندام‌ها، استخوان‌ها یا خون وجود داشته باشد، پزشک ممکن است معاینه بیشتری مانند بیوپسی غدد لنفاوی، مطالعات رادیولوژی یا هر دو را انجام دهد.

در صورت گسترش سرطان، پزشک بسته به ناحیه مورد نظر، درمان را انجام می دهد.

 

درمان شامل موارد زیر است:

 • شیمی درمانی
 • ایمنی درمانی
 • پرتو درمانی
 • درمان هدفمند

 

پیشگیری

هیچ راه مطمئنی جهت پیشگیری از خال های سرطانی وجود ندارد. برخی عوامل خطر مانند سن، پوست روشن و سابقه خانوادگی؛ می توانند برخی افراد را بیشتر در معرض ابتلا به خال های سرطانی قرار دهند.

با این حال افراد می توانند اقدامات مناسب را برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست انجام دهند.

افراد باید از قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه UV اجتناب کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب بسیار مهم است.

افراد همچنین باید به طور مرتب پوست خود را برای شناسایی هر گونه خال جدید یا در حال تغییر بررسی کنند، به خصوص اگر سابقه خانوادگی ملانوما وجود داشته باشد.

همچنین ببینید:

علت گوشت اضافه یا کلوئید چیست؟ و راه های درمان

 

خلاصه کلی

ملانوما پوست نوعی تهاجمی سرطان پوست است که معمولاً به صورت خال سرطانی ظاهر می شود.

افراد باید به طور منظم خال های خود را تحت نظر داشته باشند و برای موارد جدید، در حال تغییر، نامنظم یا در حال رشد به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

همچنین اقدامات مناسب مانند محدود کردن قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و استفاده از ضد آفتاب توصیه می گردد.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x