فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 2020

علت موخوره و جلوگیری از آن همراه با ترمیم

موخوره زمانی اتفاق می افتد که انتهای موها خشک و شکننده شود. قرار گرفتن در شرایط آب و هوایی نامناسب و روش های مراقبت از مو مانند سشوار کشیدن، صاف کردن و فر کردن مو باعث ایجاد موخوره می شود. همچنین محصولات شیمیایی مربوط به بهداشت مو در ایجاد این وضعیت نقش دارند...

موخوره و آنچه باید بدانید

موهای شما می تواند در برابر آسیب های روزانه آسیب پذیر باشد. انتهای موها می توانند ضعیف شده و لایه محافظ خود را از دست بدهند. طبق تحقیقات انجام شده این موضوع می تواند باعث دو شاخه شدن انتهای موها شود؛ که به آن موخوره گفته می شود.

 

علت موخوره و جلوگیری از آن همراه با ترمیم

عوامل متعددی می تواند در ایجاد موخوره نقش داشته باشند. برخی از رایج ترین عوامل موثر عبارتند از:

 • استفاده از مواد شیمیایی مانند رنگ کردن موها
 • عوامل حرارتی مانند اتو کشیدن موها
 • شانه و برس کشیدن بیش از حد

موخوره مشکلی رایج است، اما روش هایی جهت پیشگیری نیز وجود دارد.

 

پیشگیری از موخوره

متأسفانه موخوره قابل درمان و ترمیم نیست. بنابراین در صورت وجود موخوره تنها کاری که می توانید انجام دهید کوتاه کردن مو می باشد.

به همین دلیل پیشگیری جهت سالم نگه داشتن موها و عاری از هر نوع موخوره مهم است. اگرچه ممکن است امکان پیشگیری کامل از موخوره وجود نداشته باشد اما با برخی موارد بروز این مشکل را می توان محدود کرد.

 

چندین نکته جهت پیشگیری از موخوره:

 

1_ مراقبت بعد از شستن موها

موهای خیس بیشتر آسیب پذیر هستند، بنابراین مهم است که پس ازشستن موها با ملایمت رفتار کرد.

برخی افراد طبق عادت همیشگی موهای خود را با حوله خشک می کنند، اما این کار سبب آسیب رساندن به مو می شود. مالش مکرر می تواند باعث شکستگی مو و همچنین آسیب به کوتیکول‌های مو شده و درنهایت منجر به موخوره می شود.

همچنین ببینید:

رزماری و فواید آن برای تقویت مو

 

2_ باز نگه داشتن موها

همیشه قبل از خشک کردن، برس کشیدن یا حالت دادن؛ موهای خود را باز کنید.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) استفاده از شانه دندانه پهن را توصیه می کند. دندانه پهن سبب آسیب کمتر به انتهای مو و کاهش شکستگی در مو می شود.

 

3_  آبرسانی کردن موها

مرطوب نگه داشتن نکته بسیار مهمی جهت پیشگیری از موخوره است. خشکی سبب تضعیف و آسیب مو می گردد.

برای افزایش رطوبت موهای خود، از ماسک موی هفتگی استفاده کنید. ماسک مو یک درمان عمیق است که می تواند موهای شما را مرطوب کرده و وز و خشکی را کاهش دهد. ماسک مو همچنین می تواند خطر آسیب مو را کاهش داده و در نتیجه موهایی نرم تر و درخشان تر داشته باشید.

می توانید ماسک موی آماده خریداری کرده یا خودتان با استفاده از موادی مانند زیر ماسک مو را تهیه کنید:

 • روغن نارگیل
 • آلوئه ورا
 • عسل
 • روغن زیتون
 • موز

 

4_  کاهش استفاده از وسایل حرارتی

استفاده از وسایل گرمایشی بر روی موها، به خصوص به صورت روزانه، می تواند مو را خشک کرده و ساختار پروتئین مو را تغییر دهد.

در صورت امکان، اجازه دهید موها بدون استفاده از اتو مو یا سشوار خشک شود.

اگر نیاز به استفاده از وسایل حرارتی است، سعی کنید حرارت را بر درجه پایین تنظیم کنید. می توان قبل از سشوار کشیدن یا حالت دادن از محصول محافظ حرارتی استفاده کنید تا از آسیب حرارتی جلوگیری شود.

 

5_ اجتناب از برس کشیدن زیاد

موها نیازی به چندین بار برس کشیدن در روز ندارند. برس زدن بیش از حد موها می تواند باعث آسیب شود، از جمله شکستگی و ایجاد موخوره.

شانه کشیدن در حدی که موها مرتب به نظر برسد کافی می باشد. هنگام برس زدن یا شانه کردن موهای خود از کشیدن موها خودداری کنید و در صورت نیاز جهت باز کردن گره ها از محصول بازکننده گره مو استفاده کنید.

 

6_ استفاده از بالش مناسب

محافظت از موهای شما در شب نیز می تواند از ایجاد موخوره جلوگیری کند. برای کاهش اصطکاک بر روی بالش ابریشمی یا ساتن بخوابید.

خوابیدن روی بالش ابریشمی یا ساتن به اصطکاک کمتر بین روبالشی و موهای شما کمک کرده و سبب جلوگیری از آسیب و موخوره مو می گردد.

 

7_ ایجاد فواصل لازم بین رنگ کردن موها

مواد شیمیایی مانند رنگ کردن، مش کردن یا کراتین کردن موها می‌تواند سبب موخوره شود.

می توان برای کاهش احتمال آسیب، شکستگی و موخوره اقدامات زیر را انجام داد:

در صورت امکان، سعی کنید 8 تا 10 هفته بین استفاده از مواد شیمیایی فاصله وجود داشته باشد.

یک نوع درمان شیمیایی را در یک زمان دریافت کنید. هفته ای یکبار از ماسک مو استفاده کرده یا هر بار بعد از شستن موها از نرم کننده استفاده کنید.

 

آیا راهی برای ترمیم موخوره وجود دارد؟

یکی از گزینه ها استفاده از روغن نارگیل، روغن بادام یا نوع دیگری از مرطوب کننده ها به انتهای موها است. این محصولات نه تنها به موهای شما درخشندگی می بخشند، بلکه موهای شما را صاف می کنند، که به پوشاندن موخوره نیز کمک می شود.

گزینه دیگر انتخاب مدل مو است.

به خاطر داشته باشید که انتهای مو می تواند پیشرفت کرده و ساقه مو را درگیر کند. بنابراین برای جلوگیری از آسیب بیشتر، باید موهای آسیب دیده را کوتاه کنید.

همچنین ببینید:

فواید آلوئه ورا برای مو!

 

هنگام تهیه نرم کننده، موادی را انتخاب کنید که به تغذیه موهای شما کمک می کند:

 

روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین استخراج شده از بادام، آبرسان است و موها را چرب نمی کند. می توان از آن به عنوان یک نرم کننده روی موهای مرطوب استفاده کرد.

 

پانتنول

پانتنول (ویتامین B-5) است. به تقویت مو، حفظ رطوبت و بهبود بافت موهای آسیب دیده کمک می کند. پانتنول اغلب جزء ساختار اصلی بسیاری از ماسک ها و نرم کننده های مو است.

 

روغن آرگان

روغن آرگان مرطوب کننده قوی است که به موها درخشندگی می بخشد. برای استفاده از روغن آرگان بر روی موها، چند قطره از آن را به موهای مرطوب یا خشک زده و شانه کنید.

 

نکته:

 • کوتاه کردن موها به طور منظم تقریبا هر شش هفته یکبار ضروری است.
 • عدم شستشوی روزانه موها؛ هنگام شستشو، فقط از نرم کننده و شامپو استفاده کنید.
 • شامپوهای کاملاً طبیعی را انتخاب کنید که حاوی مواد مضر و قوی نیستند.
 • استفاده از نرم کننده بعد از شامپو.
 • از یک شانه دندانه پهن برای باز کردن موهای خیس استفاده کنید.
 • از اسپری محافظ در برابر حرارت استفاده کنید و استفاده از گرما را به حداقل برسانید.
 • استفاده از مکمل های تقویت کننده مو مانند بیوتین و فولیک اسید.

 

برخی مدل‌های مو، مانند دم اسبی و بافت مو، می‌توانند باعث موخوره شوند. محدود کردن تعداد دفعات استفاده از این مدل موها و استفاده از کش مو نرم ممکن است به جلوگیری از آسیب مو کمک کند.

زنانی که در دوران یائسگی قرار می گیرند نیز ممکن است دچار موخوره شوند. با کاهش سطح استروژن، روغن های طبیعی تولید شده در پوست سر کاهش می یابد. موها خشک‌تر شده و احتمال شکستن آنها بیشتر است.

 

نتیجه کلی

در صورت وجود موخوره، هیچ درمانی وجود ندارد؛ تنها گزینه این است که آنها را کوتاه کنید. به همین دلیل پیشگیری جهت حفظ سلامت مو و موخوره موثر است.

تغذیه مناسب موها و دوری از عادات خاص می تواند به بهبود سلامت کلی و ظاهر موها کمک کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x