فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1853

علت ریزش مو بعد از رژیم لاغری – پیشگیری و درمان

ریزش مو ناشی از کاهش وزن یک وضعیت موقتی است و زمانی رخ می دهد که فرد از طریق رژیم غذایی محدود یا جراحی دچار کاهش وزن می شود. استرس بر روی بدن یا کمبود مواد مغذی ممکن است دلیل آن باشد. این نوع ریزش مو به طور کلی به عنوان تلوژن افلوویوم شناخته می شود و یکی از علل رایج ریزش مو است. معمولاً حدود 3 تا 4 ماه پس از کاهش وزن سریع رخ می دهد و تا 6 ماه ادامه دارد...

علت ریزش مو بعد از کاهش وزن

در برخی موارد کاهش وزن منجر به عوارض جانبی از جمله ریزش مو می شود.

بدن نسبت به کمبود مواد مغذی، استرس و تغییرات هورمونی حساس است؛ تمامی این موارد می تواند در نتیجه کاهش وزن سریع، رژیم های غذایی محدود یا جراحی کاهش وزن اتفاق بیفتد.

علت ریزش مو بعد از رژیم لاغری - پیشگیری و درمان

 

ریزش مو در هنگام کاهش وزن معمولاً به دلیل کمبود مواد مغذی و همچنین سایر اثرات کاهش وزن ناگهانی و سریع می تواند ایجاد شود.

کاهش وزن ناگهانی و رژیم های محدود کننده با وضعیتی به نام افلوویوم تلوژن حاد (TE)، یکی از رایج ترین علل ریزش موی گسترده در پوست سر مرتبط است.

به طور معمول، TEحدود 3 ماه پس از برخی موارد مانند کاهش وزن سریع رخ می دهد و حدود 6 ماه طول می کشد.

کاهش وزن و کمبود مواد مغذی مرتبط با رژیم های غذایی محدود با انواع دیگر ریزش مو نیز مرتبط است. این موارد شامل TE مزمن که بیش از 6 ماه طول می کشد و آلوپسی آندروژنیک که به عنوان طاسی الگوی مردانه یا زنانه نیز شناخته می شود؛ می باشد.

در اینجا به برخی از دلایل ریزش مو مرتبط با رژیم غذایی و کاهش وزن اشاره می کنیم.

همچنین ببینید:

مهمترین علل ریزش مو در زنان و گزینه های درمانی موجود

 

رژیم غذایی شدید

ارتباط بین رژیم غذایی شدید و ریزش مو در تحقیقاتی در دهه 1970 ثبت شده است.

موهای شما برای رشد مناسب به کالری و مواد مغذی کافی نیاز دارند. بنابراین هنگامی که بدن شما آنچه را که نیاز دارد دریافت نمی کند، عوارض جانبی مانند ریزش مو ممکن است رخ دهد.

بسیاری از مطالعات ریزش مو را با کاهش وزن سریع، محدودیت کالری، کمبود مواد مغذی و استرس روانی مرتبط دانسته‌اند؛ تمامی این موارد معمولاً در افرادی که از رژیم‌های غذایی شدید پیروی می‌کنند وجود دارد.

یک مطالعه در سال 2015 بر روی 180 زن با ریزش مو نشان داد که رایج ترین علل ریزش مو کمبود آهن و استرس است. در هشت مورد از این موارد، رژیم‌های غذایی شدید علت آن بوده است.

برنامه‌ های غلط رژیم‌های غذایی، مانند رژیم‌های سخت، می‌تواند منجر به کمبود اسیدهای چرب ضروری، زینک، پروتئین و کالری شود که همگی در نهایت سبب ریزش مو می گردند.

 

رژیم های غذایی با پروتئین پایین

اسید آمینه ها، بلوک های سازنده پروتئین، برای رشد مو ضروری هستند. به این دلیل که اسید آمینه برای تولید کراتین، پروتئین ساختاری اصلی مو مهم تلقی می شوند.

سوء تغذیه پروتئین؛ زمانی که بدن شما پروتئین کافی دریافت نمی کند، منجر به ریزش مو می شود. بنابراین اگر از نوعی رژیم کاهش وزن با کالری پایین پیروی می کنید که حاوی پروتئین کافی نیست، ممکن است در نتیجه دچار ریزش مو شوید.

وقتی نیازهای پروتئینی شما برآورده نمی شود، بدن شما عملکردهای مهم وابسته به پروتئین مانند ترمیم بافت، هضم، تنظیم pH و تعادل آب و تولید هورمون را در اولویت قرار می دهد. از آنجایی که رشد مو برای زنده ماندن شما ضروری نیست، ممکن است ریزش مو اتفاق بیفتد.

علاوه بر این، کمبود اسید آمینه مانند هیستیدین، لوسین، والین و سیستئین در افراد مبتلا به ریزش مو رایج است.

در مطالعه‌ای بر روی 100 فرد مبتلا به ریزش مو، محققان کمبود هیستیدین و لوسین را در درصد زیادی از شرکت‌کنندگان در انواع مختلفی از آلوپسی، از جمله آلوپسی آندروژنیک و TE مشاهده کردند.

این مطالعه همچنین نشان داد که کمبود والین و سیستئین در میان شرکت‌کنندگان رایج بود.

 

جراحی های کاهش وزن

جراحی کاهش وزن با کاهش وزن سریع همراه است و معمولاً باعث کمبود پروتئین، ویتامین‌ها و یا مواد معدنی می‌شود که به نوبه خود می‌تواند باعث ریزش مو گردد.

یک مطالعه در سال 2018 با تعداد 50 نفر که تحت عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی قرار گرفتند، یک روش جراحی که بخش بزرگی از معده را برمی‌دارد، ریزش مو را در 56 درصد از شرکت‌کنندگان مشاهده کرد. ریزش مو در زنان بیشتر بود.

شرکت‌کنندگان با ریزش مو، سطوح بسیار پایین‌تری از زینک و ویتامین B12 قبل و بعد از عمل داشتند.

در یک مطالعه در سال 2020 بر روی 112 زن که تحت عمل جراحی اسلیو گاسترکتومی قرار گرفته بودند، 72 درصد از شرکت کنندگان پس از جراحی دچار ریزش مو شدند. در 79 درصد از افرادی که ریزش مو را گزارش کردند، ریزش 3 تا 4 ماه پس از جراحی شروع شد و به طور متوسط ​​5.5 ماه طول کشید.

 

رژیم های محدود کننده

  1. درست مانند رژیم‌های سخت و شدید، رژیم‌های محدودکننده که کل گروه‌های غذایی را حذف می‌کنند، می‌توانند در نتیجه کمبود مواد مغذی یا استرس باعث ریزش مو شوند.
  2. کمبود آهن، زینک، پروتئین، سلنیوم و اسیدهای چرب ضروری همگی با ریزش مو مرتبط هستند.
  3. نشان داده شده است که رژیم های غذایی با کالری کم باعث ریزش مو نیز می شوند.
  4. استرس شدید، که گاهی همراه با رژیم غذایی محدود همراه است، با ریزش مو نیز مرتبط است.

 

آیا ریزش مو خطرناک است؟

ریزش مو به تنهایی خطرناک نیست، اما دلایل اصلی ریزش مو پس از کاهش وزن می تواند باشد.

کمبود مواد مغذی و محدودیت شدید کالری می تواند منجر به عواقب جدی سلامتی مانند کم خونی فقر آهن، از دست دادن ماهیچه و موارد دیگر شود.

علاوه بر اینکه به طور کلی باعث ریزش مو می شود، کم خونی فقر آهن می تواند منجر به اختلال در عملکرد مغز، ناباروری، بیماری های قلبی، افسردگی و تغییر عملکرد سیستم ایمنی شود.

محدودیت کالری و پروتئین نیز می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند، از جمله کاهش عملکرد عضلات، مشکلات قلبی، مشکلات روده، کاهش عملکرد ایمنی و افزایش خطر افسردگی.

سایر بیماری ها مانند شرایط خودایمنی نیز می تواند باعث ریزش مو شود. بنابراین اگر دچار ریزش مو هستید، باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید، زیرا ممکن است به کاهش وزن مرتبط نباشد.

 

چگونه هنگام کاهش وزن از ریزش مو جلوگیری کنیم؟

همانطور که گفته شد ریزش مو در هنگام کاهش وزن می تواند ناشی از کمبود مواد مغذی یا کاهش وزن سریع باشد. به این ترتیب مهم است که هدف شما کاهش وزن به شیوه ای سالم و پایدار باشد.

رژیم‌های غذایی محدودکننده علاوه بر اینکه به طور کلی منجر به ریزش مو می‌شوند، می‌توانند برای سلامت روان مضر باشند و با افزایش وزن مرتبط باشند.

باید یک رژیم غذایی متعادل را انتخاب کنید که مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را برای عملکرد بهینه فراهم سازد. اجتناب از رژیم های غذایی محدود کننده که وعده کاهش وزن سریع را می دهند برای محافظت از سلامت جسمی و روانی و کاهش خطر عوارض جانبی مانند ریزش مو ضروری است.

اگر از یک الگوی غذایی پیروی می‌کنید که بسیاری از غذاها را محدود می‌کند؛ مانند رژیم گیاه‌خواری که ممکن است دارای مواد مغذی مرتبط با ریزش مو مانند آهن و زینک کم باشد، مطمئن شوید که غذاها و مکمل با مواد مغذی در رژیم غذایی خود داشته باشید.

اگر تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار می‌گیرید، اطمینان حاصل کنید که سطح مواد مغذی شما مانند زینک، آهن و ویتامین B12 قبل از عمل بهینه است و پس از آن با مواد مغذی توصیه شده توسط پزشک یا متخصص تغذیه مکمل‌ها را تکمیل کنید. این کار می تواند به پیشگیری از ریزش مو ناشی از جراحی کمک کند.

 

چگونه رشد مجدد مو را تسهیل سازیم؟

  1. اگر دچار ریزش مو هستید، باید قبل از اقدام به درمان آن، علت آن را شناسایی کنید.
  2. به یاد داشته باشید ریزش مو می تواند دلایل زیادی داشته باشد، ممکن است کاهش وزن سریع یا کمبود مواد مغذی به تنهایی علت آن نباشد.
  3. اگر ریزش مو به دلیل کمبود یک یا چند ماده مغذی مانند زینک یا آهن باشد، جبران کمبود ممکن است ریزش را متوقف کرده و منجر به رشد مجدد مو شود.
  4. اگر علت آن رژیم غذایی محدود یا شدید است که به بدن شما کالری یا مواد مغذی کافی نمی دهد، ضروری است فورا رژیم را متوقف نمایید.
  5. در صورت کمبود مواد مغذی، ممکن است غذا به تنهایی جهت دریافت مواد مغذی کافی نباشد و نیاز به مکمل داشته باشید. با این حال تحقیقات نشان می دهد که در صورت عدم کمبود مواد مغذی، مکمل ها ممکن است برای ریزش مو مفید نباشند.
  6. متخصص می تواند علت ریزش مو را شناسایی و به شما کمک کند تا برنامه ای برای رشد مجدد موهای خود داشته باشید.

همچنین ببینید:

ریزش موی ارثی چیه؟ و چطور میشه ازش پیشگیری کرد؟

 

نتیجه کلی

ریزش مو در حین یا بعد از کاهش وزن می تواند ناشی از عوامل متعددی از جمله کمبود مواد مغذی باشد.

با این حال ریزش مو می تواند ناشی از مسائل بهداشتی نیز باشد، بنابراین مهم است که ریزش مو خود را مرتبط با کاهش وزن تشخیص ندهید.

برای شناسایی علت ریزش مو از متخصص کمک بگیرید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x