فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1864

اگزما بیماری خود ایمنی است؟ برسی اگزما

اگزما نوعی اصطلاح است که انواع بیماری های التهابی پوست یا درماتیت را توصیف می کند. انواع مختلفی از درماتیت شامل واکنش بیش از حد سیستم ایمنی است و برخی تحقیقات نشان می‌دهند که خودایمنی ممکن است نقش داشته باشد. یک بیماری خودایمنی نتیجه حمله اشتباه سیستم ایمنی به بافت های سالم بدن است. به طور معمول این نوع با انواع دیگر پاسخ های ایمنی متفاوت است، مانند واکنش های آلرژیک، که زمانی اتفاق می افتد که بدن قرار گرفتن در معرض یک ماده خاص را به عنوان یک تهدید درک می کند...

اگزما چیست؟

اگزما به گروهی از بیماری ها اطلاق می شود که باعث ایجاد بثورات خارش دار و ملتهب روی پوست می شود. اگر فرد دارای رنگ پوست روشن باشد، اگزما ممکن است به صورت لکه های قرمز ظاهر شود. لکه ها ممکن است در رنگ های تیره پوست قهوه ای، بنفش یا خاکستری به نظر برسند.

اگزما بیماری خود ایمنی است؟ برسی اگزما

 

پزشکان در حال حاضر هفت نوع اگزما را تشخیص می دهند که عبارتند از:

 • درماتیت تماسی
 • درماتیت آتوپیک
 • درماتیت استازیس
 • اگزمای دیس هیدروتیک
 • درماتیت سبورئیک
 • اگزمای عددی
 • نورودرماتیت

اغلب نظر می رسد که اگزما با برخی از پیوندها با سیستم ایمنی بدن ارتباط دارند، اما شواهد محدود است.

همچنین ببینید:

انواع اگزما و نکاتی که باید در مورد علائم آن بدانید!!!

 

آیا درماتیت آتوپیک یک بیماری خودایمنی است؟

انجمن آکادمی پوست آمریکا بیان می کند که (AD) شکل رایج اگزما است که علت مشخصی ندارد. محققان بر این باورند که AD به دلیل ترکیبی از ژنتیک، سیستم ایمنی حساس و عوامل محیطی ایجاد می‌شود که باعث ایجاد علائم می‌ گردد. برخی شواهد نشان می دهد که خودایمنی نیز ممکن است آن را تحریک کند.

متخصصان پوست معتقدند که افراد مبتلا به AD یک ویژگی ژنتیکی دارند، به این معنی است که پوست آنها خیلی سریع رطوبت خود را از دست می دهد و باعث ایجاد شکاف در سد پوستی می شود. این موضوع می تواند منجر به خشکی پوست شود.

 

عوامل دیگری که ممکن است افراد مستعد ابتلا به این بیماری را در معرض خطر ابتلا به آن قرار دهد عبارتند از:

 • زندگی در جایی سرد و مرطوب حداقل برای برخی از سال
 • قرار گرفتن در معرض آلودگی و دخانیات
 • استرس

خودایمنی نیز ممکن است سبب تحریک AD گردد. یک مطالعه در سال 2021 نشان داد که AD ممکن است قبل از پیشرفت به یک پاسخ خود ایمنی به عنوان یک پاسخ آلرژیک شروع شود. بر این اساس پاسخ خود ایمنی می تواند سبب التهاب مزمن و تشدید بیماری اگزما گردد.

یک مطالعه بزرگ در سال 2021 همچنین نرخ بالاتر AD را در افراد مبتلا به یک یا چند بیماری خودایمنی، به ویژه آنهایی که بر پوست و دستگاه گوارش تأثیر می‌گذارند، نشان داد. این بررسی نشان می دهد که یکی از بیماری ها ممکن است خطر بیماری دیگری را افزایش دهد یا باعث ایجاد آن شود.

با این حال تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی ایجاد AD برای تأیید اینکه یک بیماری خودایمنی است، ضروری است.

 

آیا اگزما دیس هیدروتیک یک بیماری خودایمنی است؟

اگزمای دیس هیدروتیک یا پومفولیکس باعث ایجاد تاول های کوچک و خارش دار در کف پا، کف دست و لبه های انگشتان دست و پا می شود. علت ناشناخته است، اما بسیاری از افراد که دچار این بیماری هستند، شکل دیگری از اگزما نیز دارند. علاوه بر این پزشکان اشاره کرده اند که اگزمای دیس هیدروتیک می تواند در خانواده ها ایجاد شود و جنبه ژنتیکی دارد.

 

برخی از محرک های رایج برای تشدید بیماری عبارتند از:

 • آلرژی به فلز، به ویژه حساسیت به نیکل
 • آلرژی های فصلی، مانند تب یونجه
 • گرما و رطوبت
 • استرس

مطالعات اندکی به پاسخ ایمنی در افراد مبتلا به اگزمای دیس هیدروتیک پرداخته اند، بنابراین مشخص نیست که آیا یک زمینه خودایمنی دارد یا خیر.

 

آیا اگزمای نومولار یک بیماری خودایمنی است؟

اگزمای نومولار باعث ایجاد لکه‌های سکه‌ای می‌شود که اغلب همراه با خارش و گاهی اوقات ترشح می‌ باشند. لکه ها می توانند در هر نقطه از پوست ظاهر شوند. متخصصان نمی دانند که چه چیزی باعث اگزمای نومولار می شود، اما عوامل موثر در این بیماری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن پوست خشک یا حساس
 • داشتن انواع دیگر اگزما
 • حساسیت به فلز
 • بریدگی، نیش حشرات یا سوختگی شیمیایی
 • جریان خون کم در پاها، اگر لکه ها در آنجا ظاهر شوند

 

آیا اگزما می تواند نشانه سایر بیماری های خود ایمنی باشد؟

شرایط خودایمنی می تواند باعث اگزما و بثورات پوستی شود، اما بروز هر یک از این شرایط لزوماً پزشک را به تشخیص بیماری خود ایمنی سوق نمی دهد. اگزما گسترده است و می تواند خود به خود بروز کند.

افراد همچنین ممکن است اگزما و بیماری های خود ایمنی را با هم داشته باشند و یکی ممکن است دیگری را تشدید دهد. شرایطی که حساسیت سیستم ایمنی را افزایش می دهد یا باعث التهاب می شود ممکن است اگزما را تشدید کند.

علاوه بر این اگزما می تواند به عنوان یک عارضه ثانویه یک بیماری خودایمنی رخ دهد. به عنوان مثال بیماری التهابی روده (IBD) می تواند منجر به مشکل در جذب مواد مغذی شود.

یک مطالعه اشاره می کند که اگر فرد به اندازه کافی برخی از مواد مغذی مانند اسیدهای چرب ضروری را دریافت نکند، ممکن است دچار پوست خشک و مستعد ابتلا به اگزما شود.

شرایط پوستی نیز می تواند یکی از عوارض جانبی درمان بیماری های خودایمنی باشد. برای مثال اینفلیکسیماب، یکی از داروهایی که پزشکان برای درمان بیماری کرون تجویز می‌کنند، ممکن است باعث اگزما شود.

 

سایر علت های اگزما

علاوه بر خودایمنی، عوامل دیگری نیز می توانند سیستم ایمنی بدن را فعال کنند، از جمله:

 • آلرژن ها
 • مواد محرک مانند عطر، محصولات تمیزکننده قوی یا دود
 • اصطکاک روی پوست ناشی از پارچه
 • برخی از باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها
 • دیس بیوزیس، زمانی که میکروبیوم در روده یا روی پوست نامتعادل است

چیزهایی که توانایی پوست برای آبرسانی و محافظت از خود را کاهش می دهند نیز می توانند علائم ایجاد کنند. به عنوان مثال شستن مکرر دست ها، استفاده از ضدعفونی کننده دست با الکل و حمام آب گرم می تواند باعث خشکی پوست شود.

برخی از این عوامل تأثیر قابل توجهی بر انواع خاصی از اگزما نسبت به سایرین دارند. به عنوان مثال متخصصان تصور می کنند که نوع خاصی از قارچ، معروف به مالاسزیا، باعث درماتیت سبورئیک می شود.

این قارچ معمولاً روی پوست زندگی می کند، اما اگر بیش از حد رشد کند می تواند پاسخ ایمنی را ایجاد کند. کرم ها و شامپوهای ضد قارچ به کنترل آن کمک می کنند.

بسیار مهم است که پزشکان نوع خاص اگزما را برای درک علل آن و تجویز بهترین درمان ها شناسایی کنند. افراد ممکن است بیش از یک نوع اگزما را در نقاط مختلف بدن خود داشته باشند که ممکن است نیاز به رویکردهای متفاوتی داشته باشد.

اگزما همچنین می‌تواند بسیار شبیه به سایر بیماری‌ها مانند عفونت‌های پوستی، پسوریازیس و کراتوز اکتینیک، یک بثورات پوستی پیش سرطانی باشد.

همچنین ببینید:

علائم اگزما در نوزادان – پیشگیری و درمان آن

 

خلاصه کلی

اگزما اصطلاحی است برای هفت بیماری که باعث التهاب و خارش می شود. هر کدام متفاوت هستند و می توانند محرک های مختلفی داشته باشند.

با این حال برخی شواهد نشان می دهد که خودایمنی ممکن است در AD نقش داشته باشد. ژنتیک، سابقه خانوادگی آلرژی و آسم و عوامل محیطی نیز می توانند این خطر را افزایش دهند.

تحقیقات بیشتر در مورد AD ممکن است منجر به درمان های جدیدی شود که مکانیسم ایجاد آن را هدف قرار می دهد.

برای تشخیص و درمان هایی که علائم را کنترل می کند، با پزشک مشورت کنید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

دیدگاه تان را بنویسید

 

x