فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1764

عوامل خطر تاتو و هپاتیت سی

ویروس هپاتیت C (HCV) باعث عفونت مزمن کبد می شود. با گذشت زمان، این عفونت می تواند منجر به آسیب کبد، سرطان کبد و حتی نارسایی کبد گردد. HCV یک ویروس قابل انتقال از خون است؛ یعنی از طریق تماس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. رایج ترین راه انتشار HCV از طریق استفاده مشترک از سوزن های آلوده است. به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی که ممکن است با خون تماس داشته باشد، مانند تیغ یا مسواک نیز می تواند باعث گسترش HCV شود...

تاتو چیست؟

خالکوبی یا تاتو شامل کشیدن طرح بر روی پوست با سوزن است که با قرار دادن جوهر بر روی لایه درم پوست انجام می گیرد. اگر تاتوکار دستورالعمل های ایمنی مناسب را رعایت نکند، احتمال انتقال ویروس از طریق خون مانند هپاتیت C وجود دارد.

عوامل خطر تاتو و هپاتیت سی

 

هپاتیت C یک بیماری کبدی است که به دلیل عفونت با ویروس هپاتیت C (HCV) رخ می دهد. این رایج ترین عفونت ویروسی خونی در ایالات متحده است. این بدان معنی است که ویروس در خون فرد زندگی می کند و افراد ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض خون حاوی ویروس به عفونت مبتلا شوند.

اگرچه معمولاً افراد مبتلا به HCV از انتقال خون  یا مصرف داخل وریدی مواد مخدر به HCV مبتلا می‌شوند، اما این ویروس می‌تواند هنگام خالکوبی در مراکز غیرمجاز منتشر شود.

 

هپاتیت C چیست؟

هپاتیت اصطلاحی است که به التهاب کبد اشاره دارد. ویروس‌های متعددی می‌توانند باعث هپاتیت شوند که رایج ترین آن‌ها A ، B و  Cهستند. این ویروس‌ها به سلول‌های کبد حمله می‌کنند و باعث تورم و اختلال در عملکرد می‌شوند که می‌تواند منجر به آسیب اندام گردد.

HCVیک ویروس قابل انتقال از خون است که باعث هپاتیت C می شود. بسیاری از افراد نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

عفونت HCV می تواند حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (طولانی مدت) باشد. هنگامی که فرد مبتلا به هپاتیت حاد است، علائم می تواند تا 6 ماه ادامه داشته باشد. در صورت عدم توانایی بدن جهت پاک کردن ویروس، عفونت حاد می تواند مزمن شود. این موضوع رایج است و تقریباً نیمی از موارد را در بر می گیرد.

اکثر موارد جدید هپاتیت C از تماس با سوزن یا سایر تجهیزات مورد استفاده برای تهیه یا تزریق مواد مخدر رخ می دهد. این اغلب به دلیل استفاده از سوزن های مشترک یا تماس تصادفی در مراکز درمانی است. همچنین می تواند شامل استفاده از تجهیزات استریل نشده در خالکوبی یا تاتو باشد.

هیچگونه واکسنی در حال حاضر علیه هپاتیت C وجود ندارد، اما داروهای ضد ویروسی اکنون می توانند بیش از 95٪ از افراد مبتلا به هپاتیت C مزمن را درمان کنند.

همچنین ببینید:

هپاتیت چیست؟ (راه های تشخیص و درمان آن)

 

عوامل خطر هپاتیت C

هپاتیت C از طریق تماس خون به خون منتقل می شود. قرار گرفتن در معرض ویروس ممکن است از طریق تزریق خون و مصرف داخل وریدی دارو رخ دهد.

در صورت به اشتراک گذاشتن سوزن و سرنگ، ممکن است در معرض خون آلوده قرار گیرید. مصرف مواد مخدر تزریقی عامل 60 درصد موارد جدید هپاتیت C در سال است.

منابع خونی برای شرایطی که می توانند از طریق خون منتقل شوند، مانند HCV، غربالگری می شوند. با این حال قبل از سال 1992، متخصصان برای HCV غربالگری نمی کردند. فرد که قبل از این زمان تزریق خون یا پیوند عضو دریافت کرده است، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض HCV بوده باشد.

 

اگرچه چندان رایج نیست، اما راه های دیگری که ممکن است هپاتیت C گسترش یابد عبارتند از:

 

تولد

احتمال کمی وجود دارد که فرد مبتلا به هپاتیت Cعفونت رابه نوزاد خود منتقل کند این موضوع تقریبا 6% احتمال دارد.

 

مراقبت های بهداشتی

از آنجایی که قرار گرفتن در معرض خون امکان پذیر است، اگر متخصصان از روش های مناسب پیروی نکنند، احتمال انتقال هپاتیت C وجود دارد، اگرچه این امر نادر است.

 

رابطه جنسی با فرد مبتلا به هپاتیت

اگرچه غیر معمول است ، افرادمی توانند HCV رااز طریقتماس جنسی منتقل کنند، عوامل خطر می تواند شامل داشتن عفونت مقاربتی STI ،داشتن رابطه جنسی با چندین شریک وداشتن رابطه مقعدی باشد.

 

اشتراک گذاری وسایل شخصی

اقلامی مانند مانیتور قند خون ، تیغ ومسواک ممکن است خون فرد روی آنهاباشند و در صورت اشتراک گذاری منجربه انتقال ویروس شود.

 

HIV

سیستم ایمنی را سر کوب می کند وهمچنین می توانداز طریق روشی مشابه HCV منتشرشود.بنابراین اگرفرد مبتلا به HIV باشد ممکن است در معرض خطر ابتلا به هپاتیت C نیز باشد.تخمین زده می شودکه 15تا30درصد افراد مبتلابه HIV به عفونت همزمانHCVمبتلا هستند.

 

سوزن های خالکوبی استریل نشده و استفاده مجدد جوهر تاتو

خالکوبی شامل تزریق یک سوزن به لایه درم پوست است .اگر سوزن یا جوهری که فرد استفاده می کند ، مقدارکمی از خون فرد آلودگی داشته باشد، ویروس ممکن است گسترش یابد.

 

سایر خطرات خالکوبی

مشابه هپاتیت C، سایر ویروس‌های قابل انتقال از خون مانند هپاتیت B و HIV نیز در صورت استریل نشدن تجهیزات خالکوبی ممکن است منتقل شوند.

یکی دیگر از خطرات سلامتی تاتو، احتمال واکنش آلرژیک به جوهر خالکوبی است. فرد ممکن است بلافاصله، چند هفته پس از خالکوبی، یا در برخی موارد، ده ها سال پس از آن دچار واکنش آلرژیک شود.

 

علائم واکنش آلرژیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قرمزی و تورم
 • خارش
 • تاول
 • توده های عمیق
 • خروج مایع از ناحیه آسیب دیده

خالکوبی یک زخم باز در پوست ایجاد می کند که امکان عفونی شدن را به دنبال دارد، به خصوص اگر از تجهیزات استریل نشده یا عدم مراقبت های پس از خالکوبی انجام گیرد.

 

خالکوبی آلوده ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • سرخی
 • دردی که بعد از تاتو ادامه دارد یا تشدید می یابد
 • راش
 • چرک و زخم های باز

 

در صورت تشدید عفونت، فرد ممکن است دارای شرایط زیر باشد:

 • لرز
 • تعریق

درمان چنین عفونت هایی ممکن است شامل انواع آنتی بیوتیک ها و در برخی موارد جراحی باشد.

 

پیشگیری از هپاتیت C و تاتو

خطر قرار گرفتن در معرض هپاتیت C در طول فرآیند خالکوبی ناشی از استفاده مجدد از سوزن های استریل نشده است که ممکن است همچنان خون فرد قبل روی آنها باشد. حتی اگر خون روی تجهیزات قابل مشاهده نباشد، هپاتیت C همچنان می تواند گسترش یابد HCV .می تواند برای مدت طولانی در خارج از بدن و روی سطوح زندگی کند، برخی شواهد نشان می دهد که می تواند تا 6 هفته خارج از بدن عفونی باقی بماند.

 

برای اطمینان از یک محیط امن و بهداشتی، فرد باید موارد زیر را رعایت کند:

 • استفاده از دستکش در طول فرآیند
 • استفاده از سوزن های جدید از یک بسته جداگانه و استریل شده
 • استفاده از جوهر جدید

در صورت عدم رعایت موارد، انجام خالکوبی توصیه نمی شود، زیرا خطر عوارض سلامتی را افزایش می دهد. برای کاهش خطر ابتلا به عفونت در طول فرآیند بهبودی، فرد باید توصیه‌های مراقبت‌های بعد را که توسط تاتوکار ارائه می‌شود نیز رعایت کند.

 

علائم هپاتیت C

در مرحله حاد عفونت، اکثر افراد علائمی را تجربه نمی کنند. اگر این کار را انجام دهند، معمولاً 2 تا 12 هفته پس از قرار گرفتن در معرض آلودگی رخ می دهد، اگرچه ممکن است تا 6 ماه پس از آن نیز زمان ببرد.

 

علائم معمولاً در مرحله حاد خفیف و شبیه آنفولانزا هستند. ممکن است شامل:

 • خستگی
 • درد مفاصل
 • تب
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع و استفراغ
 • دل درد
 • ادرار تیره
 • مدفوع رنگ روشن
 • زردی

همچنین ببینید:

آنفولانزا چیست؟

اغلب افراد مبتلا به هپاتیت C حاد ویروس را از بین نمی برند و به هپاتیت C مزمن مبتلا می شوند. معمولاً افراد در مرحله مزمن علائمی ندارند یا علائم عمومی مانند خستگی مزمن و افسردگی را تجربه می کنند.

در صورت عدم درمان، هپاتیت C مزمن ممکن است منجر به بیماری مزمن کبد و سرطان کبد شود. بیماری مزمن کبدی در افراد مبتلا به هپاتیت C به آرامی در طول سال ها و بدون علائم خاصی ایجاد می شود.

تقریباً 5-25٪ از افراد آلوده به HCV در عرض 10-20 سال به سیروز مبتلا می شوند. سیروز یک بیماری کبدی در مراحل پایانی است که به طور دائمی باعث زخم و آسیب به کبد و منجر به نارسایی کبد نیز خواهد شد.

 

آیا فرد مبتلا به هپاتیت C می تواند خالکوبی کند؟

فرد مبتلا به هپاتیت C می تواند خالکوبی کند، اما باید به تاتوکار خود موارد لازم را بگوید.

فرد مبتلا به هپاتیت C که مایل به انجام خالکوبی است باید به دنبال فرد تاتوکار با داشتن شرایط و تجربه در خالکوبی افراد مبتلا به هپاتیت C باشد. او ممکن است اقدامات بیشتری را در طول خالکوبی انجام دهد، مانند استفاده از ماسک یا استفاده بیشتر از دستکش.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که فرد در محیطی قرار گرفته باشد که در آن خطر مواجهه با ویروس HCV وجود دارد، مانند زمان خالکوبی و علائم HCV را تجربه می کند، باید به پزشک مراجعه کند. در صورت تشخیص زودهنگام، درمان زودتر ممکن است برای پاکسازی عفونت و جلوگیری از هرگونه آسیب طولانی مدت شروع شود.

 

خلاصه کلی

اگرچه نادر است، اما افراد ممکن است در حین خالکوبی به هپاتیت C مبتلا شوند. این اتفاق در صورت عدم استریل کردن وسایل توسط تاتو کار رخ می دهد. هر فرد که قصد خالکوبی دارد باید به دنبال فرد با تجربه و دارای مجوز باشد که از دستورالعمل های صحیح پیروی کند تا از محیطی تمیز و ایمن در حین خالکوبی اطمینان حاصل کند.

اگر فرد به عفونت HCV مبتلا باشد، امکان خالکوبی برای او وجود دارد. با این حال، باید به دنبال فرد با تجربه در خالکوبی افراد مبتلا به HCV باشند. اطلاع دادن به تاتوکار از عفونت به آنها اجازه می دهد تا از روش های حفاظتی بیشتری پیروی کنند تا از بروز هرگونه عارضه جلوگیری شود.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x