فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1732

روغن نارگیل و خواص آن برای پوست

روغن نارگیل نوعی چربی است که به دلیل خواص سلامتی آن مورد توجه قرار گرفته است. روغن نارگیل یک روغن بسیار اشباع است که برای رطوبت رسانی و دیگر موارد کاربرد دارد. در دمای اتاق جامد است، اما در صورت گرما به مایع تبدیل می گردد. اغلب در آشپزی یا روی پوست و مو استفاده می شود. روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب با زنجیره متوسط است که نوعی چربی اشباع شده است. در واقع این اسیدهای چرب با زنجیره متوسط حدود 65 درصد از ترکیب کل آن را تشکیل می دهند...

روغن نارگیل و اثرات آن برای پوست:

روغن نارگیل برای پوست مفید می باشد زیرا سرشار از روغن بسیار اشباع است که خاصیت رطوبت رسانی دارد. به راحتی روی پوست اعمال می شود و خطرات شناخته شده کمی دارد.

محققان در حال بررسی روغن نارگیل به عنوان یک درمان موضعی احتمالی برای التهاب مزمن پوست هستند. با این حال مطالعات در مورد فواید روغن نارگیل در رژیم غذایی ادامه دارد.

روغن نارگیل و خواص آن برای پوست

 

فواید روغن نارگیل برای پوست

مزایای استفاده از روغن نارگیل برای پوست متفاوت است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • مرطوب کننده پوست خشک، از جمله در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند اگزما
  • کاهش التهاب، که ممکن است ناشی از اشعه UVB باشد
  • بهبود زخم
  • خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد ویروسی

برخی تحقیقات اولیه از این مزایا پشتیبانی می کنند. اما تحقیقات بیشتری برای تأیید آنها لازم است.

همچنین ببینید:

ماسک مو با روغن نارگیل؛ فواید و طرز تهیه

 

یک مطالعه نشان داد که روغن نارگیل ممکن است به پیشگیری و درمان بثورات مانند درماتیت آتوپیک کمک کند. مطالعه دیگری نشان داد که عصاره روغن نارگیل می تواند عملکرد پوست را بهبود و التهاب ناشی از اشعه UVB را کاهش دهد.

تحقیقات در مورد روغن نارگیل همچنین نشان داده است که این روغن ممکن است خواص ضد باکتریایی داشته باشد، حتی زمانی که افراد از آن بر روی پوست استفاده می کنند. مطالعات سلولی نیز توانایی های ضد قارچی و ضد ویروسی احتمالی را نشان می دهد.

دانشمندان بر این باورند که روغن نارگیل همچنین به تقویت مشکلات پوستی برای نوزادان با وزن کم هنگام تولد کمک می کند که می تواند به محافظت از آنها در برابر عوارض سلامتی موثر واقع گردد.

روغن نارگیل بکر ممکن است تأثیر مفیدی بر ژن‌ها داشته باشد که در ایجاد التهاب نقش دارند، اما تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع ضروری است.

دانشمندان دقیقاً مشخص نکرده اند که چرا روغن نارگیل برای پوست مفید است، اما پلی فنول ها و اسیدهای چرب موجود در آن ممکن است به اثرات مفید آن کمک کنند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که کاربرد موضعی آن می تواند از پوست محافظت کرده و ظاهر آن را بهبود بخشد.

تحقیقات در مورد فواید استفاده از روغن نارگیل بر روی پوست همچنان ادامه دارد، اما در حال حاضر خطرات کمی وجود دارد.

 

انواع روغن نارگیل

انواع مختلفی از روغن نارگیل موجود است و افراد آنها را بر اساس فرآیند تولید طبقه بندی می کنند.

دو نوع اصلی روغن نارگیل؛ روغن نارگیل بکر و روغن نارگیل تصفیه شده هستند. روغن نارگیل بکر از نارگیل تازه ساخته شده است و ممکن است از نظر آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها غنی تر باشد. روغن نارگیل تصفیه شده از نارگیل خشک تهیه می شود.

روغن نارگیل تصفیه شده ممکن است مراحل بیشتری را طی کند. برخی از تولیدکنندگان ممکن است از حلال های شیمیایی، خوشبو کننده و سفید کننده استفاده کنند.

نوع روغن نارگیل نیز به تکنیک استخراج بستگی دارد. هنگامی که تولید کنندگان روغن را بدون استفاده از حرارت به دست می آورند، از آن به عنوان روغن نارگیل فشرده سرد یاد می کنند. این نوع ممکن است از نظر مواد مغذی غنی تر باشد.

به طور کلی انواع روغن نارگیل با فرآوری شده پایین، مانند روغن نارگیل بکر، گزینه های سالم تری هستند.

برای کمک به جامد ماندن روغن نارگیل در دمای گرم، تولیدکنندگان ممکن است آن را هیدروژنه کنند. محصول به دست آمده سرشار از چربی های ترانس مصنوعی است. انجمن قلب آمریکا (AHA) می گوید که مصرف آنها خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد. با این حال به نظر نمی رسد که این هشدار برای قرار دادن روغن نارگیل روی پوست اعمال شود.

فرد می تواند از هر نوع روغن نارگیل بر روی پوست استفاده کند.

 

نحوه استفاده

یکی از شناخته شده ترین کاربردهای روغن نارگیل به عنوان مرطوب کننده پوست است.

روش معمول این است که مقدار کمی روغن نارگیل را مستقیماً روی پوست یا مو قرار دهید. پوست به طور کلی روغن نارگیل را به سرعت جذب می کند.

اگر فرد برای اولین بار است که از روغن نارگیل استفاده می کند، باید قبل از استفاده از روغن نارگیل آن را در ناحیه کوچکی از بدن تست کند. انجام این کار به ویژه برای افرادی که پوست حساس یا چرب دارند بسیار مهم است، زیرا می تواند به جلوگیری از هرگونه واکنش نامطلوب کمک کند.

پس از استفاده از روغن نارگیل به مو، فرد می تواند آن را بعد از زمان مورد نظر با استفاده از شامپو شست و شو دهد.

افراد همچنین می توانند روغن نارگیل را در رژیم غذایی خود بگنجانند، اما تحقیقات در مورد فواید پوستی مصرف روغن نارگیل محدود است.

اگر پوست چرب دارید، استفاده از روغن نارگیل به پوست توصیه نمی شود.

برخی افراد روغن نارگیل را مستقیماً به عنوان پاک کننده یا مرطوب کننده صورت روی پوست استفاده می کنند.

این ممکن است در برابر آکنه مفید باشد، اما برای افرادی که پوست بسیار چرب دارند توصیه نمی گردد.روغن نارگیل می تواند منافذ پوست را مسدود سازد. در نتیجه ممکن است آکنه را برای برخی افراد تشدید دهد.

همچنین ببینید:

آیا شادی راز درخشان شدن پوست است؟

 

خلاصه کلی

روغن نارگیل ممکن است فواید بکلی زیادی برای پوست داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد ویروسی است. روغن نارگیل برای پوست های خشک نیز بسیار مرطوب کننده است.

فرد می تواند روغن نارگیل را مستقیماً روی پوست استفاده کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که روغن نارگیل نمی تواند شرایط پزشکی را درمان کند. قبل از در نظر گرفتن استفاده از روغن نارگیل به عنوان یک درمان خانگی، فرد باید با پزشک خود صحبت کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

medicalnewstoday

coconut-oil-good-for-skin

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x