فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1738

خواص روغن سیاه دانه برای پوست

روغن سیاه دانه در درمان طیف وسیعی از بیماری ها کاربرد دارد؛ از جمله: عارضه های پوستی، تقویت و رشد مو، کاهش عوارض دیابت، کاهش کلسترول و فشار خون. توجه داشته باشید که در صورت داشتن شرایط خاص قبل از استفاده حتما با پزشک مشورت نمایید...

روغن سیاه دانه گرفته شده از گیاه سیاهدانه است که بومی اروپای شرقی و آسیای غربی است.

خواص روغن سیاه دانه برای پوست

روغن سیاه دانه که به دلیل خواص دارویی شناخته شده است، یک داروی طبیعی است که افراد برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها از آن استفاده می کنند، از جمله:

  • سردرد
  • کمر درد
  • فشار خون بالا
  • عفونت ها
  • التهاب

همچنین به دلیل آنتی اکسیدان ها و سایر ترکیبات فعال زیستی، فهرستی طولانی از مزایای سلامت و زیبایی مبتنی بر علم را ارائه می دهد.

 

برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن سیاه دانه می تواند برای بیماری های پوستی مانند آکنه مفید باشد. این ممکن است به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد التهابی مرتبط با روغن سیاه دانه باشد.

بر اساس یک مطالعه، زمانی که افراد لوسیون ساخته شده با روغن سیاه دانه را در ناحیه پوست دارای آکنه استفاده کردند، پس از 2 ماه ضایعات آکنه به میزان قابل توجهی کاهش یافتند.

به طور مشابه، در یک مطالعه بر روی 60 نفر شرکت کنندگان یک ژل موضعی ساخته شده از روغن سیاه دانه را دو بار در روز به مدت 60 روز روی پوست استفاده کردند.

افرادی که این درمان را انجام دادند، 78٪ کاهش در شدت آکنه همراه با بهبود قابل توجهی در تعداد ضایعات آکنه در مقایسه با گروه دیگر داشتند.

 

سیاه دانه می تواند به درمان پسوریازیس کمک کند:

برخی از مطالعات نشان داده اند که روغن سیاه دانه می تواند به درمان پسوریازیس، یک بیماری التهابی مزمن که با لکه های قرمز پوسته پوسته روی پوست مشخص می شود، کمک کند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که استفاده از روغن سیاه دانه روی پوست باعث کاهش التهاب و کاهش علائم پسوریازیس در موش‌ها می‌شود.

در حال حاضر تحقیقات زیادی در مورد اثرات روغن سیاه دانه بر پسوریازیس در افراد در دسترس نیست.

همچنین ببینید:

روغن نارگیل و خواص آن برای پوست

 

با این حال، یک مطالعه کوچک روی 12 نفر، اثرات یک کرم گیاهی حاوی روغن سیاه دانه را به همراه سایر مواد مانند روغن زیتون، روغن درخت چای، کاکائو و ویتامین‌های A و B12 ارزیابی کرد.

آنها دریافتند که 83٪ از شرکت کنندگان حداقل 75٪ کاهش در شدت پسوریازیس خود را پس از استفاده روزانه از کرم گیاهی در ناحیه آسیب دیده به مدت 12 هفته تجربه کردند.

توجه به این نکته مهم است که در این مطالعه از روغن سیاه دانه به همراه مواد دیگر استفاده شده است، بنابراین هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا روغن سیاه دانه به تنهایی مفید بوده است وجود ندارد.

تحقیقات بیشتری برای بررسی چگونگی تأثیر روغن سیاه دانه بر پسوریازیس در افراد مورد نیاز است.

روغن سیاه دانه حاوی ترکیبی به نام تیموکینون است که به دلیل توانایی آن در تحریک رشد بافت و بهبود زخم مورد مطالعه قرار گرفته است.

تیموکینون به دلیل اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی خود ممکن است به درمان سوختگی ها و زخم های دیابتی کمک کند.

عصاره سیاه دانه به طور قابل توجهی بهبود زخم را در موش های مبتلا به دیابت در مقایسه با گروه کنترل افزایش می دهد.

استفاده از روغن سیاه دانه به تنهایی یا همراه با عسل به تسریع بهبود زخم در موش ها کمک می کند.

با این حال، مطالعات بیشتری برای درک اینکه آیا روغن سیاه دانه و تیموکینون نیز می توانند باعث بهبود زخم در انسان شوند، مورد نیاز است.

به دلیل خواص ضد میکروبی و آنتی اکسیدانی، روغن سیاه دانه اغلب به محصولات مراقبت از مو، از جمله ماسک ها و شامپوهای مو اضافه می شود.

اگرچه بسیاری از این محصولات ادعا می کنند که درخشندگی، استحکام، حجم و بافت مو را بهبود می بخشند، تحقیقات بسیار کمی در مورد فواید روغن سیاه دانه برای سلامت مو وجود دارد.

مخلوط کردن روغن نارگیل با روغن سیاه دانه باعث افزایش رشد مو می شود، این در حالی است که افراد آن را سه بار در روز روی پوست سر خود قرار می دهند.

به طور مشابه، مطالعه ای بر روی 90 نفر نشان داد که روغن مو حاوی ترکیبی از روغن سیاه دانه و سایر مواد گیاهی به طور قابل توجهی ریزش مو را پس از 90 روز کاهش می دهد.

علی‌رغم این نتایج امیدوارکننده، مطالعات گسترده‌تر و با کیفیت بالا برای بررسی اینکه چگونه روغن سیاه‌دانه می‌تواند بر سلامت مو در صورت استفاده به تنهایی تأثیر بگذارد، ضروری است.

همچنین ببینید:

فواید روغن ماهی برای موها

 

روغن سیاه دانه می تواند برای درمان ویتیلیگو، اختلالی که باعث از بین رفتن رنگدانه در پوست می شود، مفید باشد.

استفاده از کرمی که با روغن سیاه دانه دو بار در روز روی پوست صورت می‌گیرد باعث بهبود رنگدانه‌ها در دست‌ها، صورت و ناحیه تناسلی پس از 6 ماه می‌شود.

مطالعه دیگری در سال 2014 روی 52 نفر نشان داد که استفاده موضعی از روغن سیاه دانه به مدت 6 ماه به طور قابل توجهی اندازه ضایعات ویتیلیگو را کاهش می دهد، به ویژه در بازوها، تنه، سر و گردن.

محققان پیشنهاد کرده اند که فواید روغن سیاه دانه ممکن است به دلیل توانایی آن در پخش ملانین در پوست باشد. ملانین نوعی رنگدانه طبیعی است که در مو، پوست و چشم شما یافت می شود.

مطالعات نشان داده است که روغن سیاه دانه دارای خواص ضد التهابی قوی است.

این موضوع می تواند برای جنبه های مختلف سلامتی مفید باشد، زیرا برخی تحقیقات نشان می دهد که التهاب می تواند در ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سرطان نقش داشته باشد.

مصرف روغن سیاه دانه ممکن است نشانگرهای متعدد التهاب را کاهش دهد و در عین حال سطح آنتی اکسیدان های خون را افزایش دهد.

مکمل‌های سیاه‌دانه می‌توانند سطح پروتئین واکنش‌گر C و مالون دی‌آلدئید را کاهش دهند، که هر دو شاخص‌های التهاب و استرس اکسیداتیو در بدن هستند.

اگرچه روش دقیق عملکرد آن نامشخص است، به نظر می رسد روغن سیاه دانه باعث کاهش وزن و کاهش چربی بدن می شود.

یک بررسی از 11 مطالعه به این نتیجه رسید که مکمل‌های سیاه‌دانه می‌توانند وزن بدن، شاخص توده بدنی و چربی شکم را به طور متوسط ​​کاهش دهند، اما اشاره کرد که تحقیقات با کیفیت بالا هنوز مورد نیاز است.

برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن سیاه دانه می تواند برای تثبیت سطح قند خون مفید باشد.

در واقع، یک بررسی از 7 مطالعه نشان داد که سیاه‌دانه می‌تواند به بهبود نشانگرهای متعدد کنترل قند خون، از جمله سطح انسولین و سطح قند خون کمک کند.

سیاه‌دانه در کاهش قند خون ناشتا و کاهش سطح هموگلوبین A1C، که معیاری برای کنترل طولانی‌مدت قند خون است، مؤثر است.

چندین مطالعه نشان داده اند که روغن سیاه دانه می تواند علائم اگزما را کاهش دهد، یک بیماری پوستی که با خشکی پوست و خارش مشخص می شود.

یک مطالعه کوچک نشان داد که روغن سیاه دانه به اندازه کرم بتامتازون، یک نوع کورتیکواستروئید، در بهبود کیفیت زندگی و کاهش شدت اگزمای دست زمانی که به صورت موضعی دو بار در روز به مدت 4 هفته استفاده شود، موثر است.

روغن سیاه دانه همچنین می تواند باعث بهبود زخم و محافظت در برابر باکتری های مضر شود. این موضوع به طور کلی می تواند به جلوگیری از عفونت های پوستی مرتبط با اگزما کمک کند.

تحقیقات نشان می دهد که روغن سیاه دانه می تواند به پیشگیری از سندرم متابولیک کمک کند، مجموعه ای از شرایط که می تواند خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

در یک مطالعه روی 55 فرد مبتلا به فشار خون بالا، شرکت کنندگان 2.5 میلی لیتر روغن سیاه دانه را دو بار در روز به مدت 8 هفته مصرف کردند. در پایان مطالعه، افرادی که این درمان را دریافت کردند چندین پیامد مثبت داشتند.

چندین مطالعه دیگر نشان داده اند که روغن سیاه دانه ممکن است با کاهش چربی شکم، کاهش قند خون، و بهبود سطح کلسترول و فشار خون، عوامل خطر ابتلا به سندرم متابولیک را کاهش دهد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که یک رژیم غذایی کامل و یک سبک زندگی فعال بهترین پیشگیری از سندرم متابولیک است. مکمل هایی مانند روغن سیاه دانه به عنوان مکملی برای یک سبک زندگی سالم بهترین عملکرد را دارند.

 

نتیجه کلی

روغن سیاه دانه یک ماده گیاهی قدرتمند است که با انواع فواید سلامتی و زیبایی همراه است.

ممکن است التهاب، سطح قند خون را کاهش دهد، سلامت پوست و مو را بهبود بخشد و به شما در کنترل وزن کمک کند.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x