فروشگاه دیابت مال
کد خبر: 1699

درمان خانگی شوره سر به صورت کامل

شوره سر نوعی بیماری پوستی است که پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث خارش، پوسته پوسته شدن و لکه های چرب می شود. علل شوره سر عبارتند از: درماتیت سبورئیک، پوست خشک ، واکنش های آلرژیک به محصولات مو و پوست و سایر بیماری های پوستی، مانند اگزما یا پسوریازیس... رژیم غذایی و رشد بیش از حد یک قارچ مخمر مانند به نام مالاسزیا ولی بسیاری از داروهای موضعی بدون نسخه (OTC) و شامپوهای مخصوص برای درمان شوره سر وجود دارد. با این حال، افراد می توانند با استفاده از درمان های طبیعی شوره سر را در خانه درمان کنند...

شوره سر، که با خارش و پوسته های سفید روی پوست سر مشخص می شود، می تواند آزاردهنده باشد. با این حال درمان آن آسان است، برخی گزارش‌ها تخمین می‌زنند که این وضعیت تا 42 درصد از نوزادان و 1 تا 3 درصد از بزرگسالان در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درمان خانگی شوره سر به صورت کامل

شوره سر ممکن است ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله پوست خشک، درماتیت سبورئیک، حساسیت به محصولات مو و رشد نوع خاصی از قارچ که روی پوست سر زندگی می کند.

اگرچه بسیاری از محصولات بدون نسخه (OTC) برای درمان شوره سر وجود دارد، اما درمان های طبیعی اغلب به همان اندازه موثر هستند.

 

درمان خانگی از بین بردن شوره سر به طور طبیعی:

1_ روغن درخت چای

از لحاظ تاریخی، روغن درخت چای برای درمان بیماری هایی مانند آکنه و پسوریازیس استفاده می شده است.

همچنین ثابت شده است که دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی قدرتمندی است که ممکن است به کاهش علائم شوره سر کمک کند.

در واقع، طبق یک بررسی قدیمی روغن درخت چای در مبارزه با گونه خاصی از قارچ که می تواند باعث درماتیت سبورئیک و شوره سر شود، موثر است.

روغن درخت چای ممکن است در افرادی که پوست حساس دارند باعث التهاب شود. بنابراین، بهتر است آن را با اضافه کردن چند قطره روغن مانند روغن نارگیل قبل از استفاده مستقیم روی پوست رقیق کنید.

همچنین ببینید:

علایم و دلایل شوره سر!

2_ روغن نارگیل

روغن نارگیل که به دلیل فواید متعدد سلامتی مشهور است، به عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر نیز استفاده می شود.

ممکن است با بهبود آبرسانی پوست و جلوگیری از خشکی، که می تواند شوره سر را تشدید کند، عمل نماید.

بر اساس برخی تحقیقات، روغن نارگیل ممکن است به اندازه روغن معدنی در بهبود رطوبت پوست زمانی که به عنوان یک مرطوب کننده استفاده شود، موثر باشد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که روغن نارگیل به درمان اگزما، نوعی بیماری پوستی که ممکن است سبب شوره سر شود، کمک می کند.

یک مطالعه قدیمی و 8 هفته‌ای نشان داد که استفاده از روغن نارگیل روی پوست علائم درماتیت آتوپیک، نوعی اگزما که با خارش و التهاب مشخص می‌شود؛ تا 68 درصد کاهش می‌دهد.

در یک مطالعه 12 هفته ای بر روی 140 زن، استفاده از روغن نارگیل روی پوست سر منجر به بهبود قابل توجهی در میکروبیوم پوست سر و نشانگرهای خاصی از شوره سر شد.

روغن نارگیل و ترکیبات آن نیز خاصیت ضد میکروبی دارند، اگرچه محققان هنوز اثرات آن را بر روی نمونه خاصی از قارچ که باعث شوره سر می‌شود، بررسی نکرده‌اند.

 

3_ آلوئه ورا

آلوئه ورا نوعی ساکولنت است که اغلب به پمادهای پوستی، لوازم آرایشی و لوسیون ها اضافه می شود.

هنگامی که روی پوست استفاده می شود، ممکن است به درمان بیماری های پوستی مانند سوختگی، پسوریازیس و تبخال کمک کند.

طبق یک بررسی، خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آلوئه ورا ممکن است در برابر شوره سر نیز محافظت کند.

به طور مشابه، چندین مطالعه نشان می دهد که آلوئه ورا ممکن است در برابر چندین گونه قارچ موثر باشد و به کنترل برخی عفونت های قارچی کمک کند.

مطالعات نشان داده است که آلوئه ورا می تواند التهاب و علائم را تسکین دهد. با وجود این نتایج امیدوارکننده، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

 

4_ کاهش استرس

استرس بر بسیاری از جنبه های سلامتی تأثیر می گذارد. در حالی که استرس به تنهایی باعث شوره سر نمی شود، اما ممکن است علائمی مانند خشکی و خارش را بدتر کند.

سطوح استرس بالا در درازمدت ممکن است فعالیت سیستم ایمنی را تغییر داده یا سرکوب کند، که ممکن است توانایی بدن شما را برای مبارزه با برخی عفونت‌های قارچی و بیماری‌های پوستی که سبب شوره سر می شوند، مختل سازد.

در واقع، در مطالعه‌ای بر روی 166 نفر مبتلا به درماتیت سبورئیک یکی از شایع‌ترین علل شوره سر تقریباً 28٪ گزارش شده است که استرس نوعی محرک برای علائم درماتیت است. برای کنترل سطح استرس، می توانید تکنیک های کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا رایحه درمانی را امتحان کنید.

 

5_ سرکه سیب

سرکه سیب با انواع فواید سلامتی مرتبط بوده و اغلب به عنوان یک درمان طبیعی برای شوره سر استفاده می شود.

این به این دلیل است که اسیدیته سرکه به تحریک ریزش سلول های مرده پوست روی پوست سر کمک می کند. همچنین گفته می شود که سرکه سیب PH پوست را متعادل ساخته تا رشد قارچ را کاهش دهد و در نتیجه با شوره سر مبارزه کند.

با این حال، هیچ مطالعه ای این ادعاها را تایید نمی کند.

در واقع، یک مطالعه کوچک روی 22 نفر نشان داد که استفاده موضعی از سرکه سیب رقیق شده روی پوست، اگزما پوستی را بهبود نمی بخشد و حتی تحریک پوست را تشدید می کند.

مطالعات نشان می دهد که سرکه سیب و ترکیبات آن ممکن است از رشد انواع قارچ جلوگیری کند.

اگر می خواهید سرکه سیب را امتحان کنید، چند قاشق غذاخوری به شامپوی خود اضافه کنید یا آن را با روغن های ضروری ترکیب کنید و مستقیماً روی موهای خود اسپری کنید.

 

6_ آسپرین

سالیسیلیک اسید یکی از ترکیبات اولیه موجود در آسپرین است که دلیل خواص ضد التهابی آن است. این اسید همچنین جزء بسیاری از شامپوهای ضد شوره است.

در یک مطالعه 4 هفته ای، 19 فرد مبتلا به شوره سر از دو شامپو حاوی پیروکتون اولامین و سالیسیلیک اسید یا پیریتیون زینک استفاده کردند. هر دو شامپو شوره سر را کاهش دادند، اما شامپو حاوی اسید سالیسیلیک در کاهش شدت پوسته پوسته شدن بیشتر موثر بود.

یک مطالعه کوچک دیگر نشان داد که شامپو حاوی سالیسیلیک اسید؛ همراه با مواد دیگر مانند گلیکولیک اسید و اوره، به طور قابل توجهی تحریک و خارش را در 10 نفر مبتلا به التهاب پوست سر بهبود بخشید.

برای درمان آسان شوره سر، سعی کنید دو قرص آسپرین را له کرده و قبل از شستن موهایتان پودر آن را به شامپوی خود اضافه کنید.

همچنین ببینید:

فواید روغن ماهی برای موها

7_ امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 نقش مهمی در بدن انسان دارند. آنها نه تنها غشاهای سلولی را می سازند که سلول های شما را احاطه کرده اند، بلکه برای عملکرد قلب، سیستم ایمنی و ریه های شما نیز بسیار مهم هستند.

به علاوه، امگا 3 برای سلامت پوست حیاتی است. آنها به مدیریت تولید روغن و هیدراتاسیون، بهبود زخم و جلوگیری از پیری زودرس کمک می کنند.

کمبود اسیدهای چرب امگا 3 می تواند باعث مجموعه ای از علائم از جمله خشکی مو، خشکی پوست و حتی شوره سر شود.

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است التهاب را کاهش دهند، که به نوبه خود ممکن است تحریک و علائم شوره سر را تسکین دهد.

ماهی مانند سالمون، قزل آلا و ماهی خال مخالی منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند. همچنین می توانید مکمل روغن ماهی مصرف کنید یا مصرف سایر غذاهای غنی از امگا 3 مانند دانه کتان، دانه چیا و گردو را افزایش دهید.

 

8_ پروبیوتیک ها

پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که با فواید سلامتی متعددی از جمله محافظت در برابر آلرژی، کاهش سطح کلسترول و افزایش کاهش وزن مرتبط هستند.

این باکتری ها همچنین ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کنند، که در نتیجه به بدن شما کمک کند با عفونت های قارچی که باعث شوره سر می شوند مبارزه کند.

در واقع مطالعه نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها به مدت 56 روز به طور قابل توجهی شدت شوره سر را در 60 نفر کاهش داد.

پروبیوتیک ها به درمان و پیشگیری از بیماری های پوستی مانند اگزما و درماتیت، به ویژه در نوزادان و کودکان کمک می کنند.

 

9_ جوش شیرین

جوش شیرین یک درمان سریع، راحت و در دسترس برای شوره سر است.

اعتقاد بر این است که به عنوان یک لایه بردار ملایم برای حذف سلول های مرده پوست و کاهش پوسته پوسته شدن و خارش عمل می کند.  همچنین دارای خواص ضد قارچی است که ممکن است برای درمان شوره سر مفید باشد.

با این حال، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، زیرا یک مطالعه نشان داد که جوش شیرین هیچ تاثیری بر پسوریازیس، هیدراتاسیون پوست، یا قرمزی پوست ندارد.

برای بهترین نتیجه، جوش شیرین را مستقیماً روی موهای خیس قرار دهید و آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید. بگذارید 1 تا 2 دقیقه بماند و سپس طبق معمول شامپو زدن موهایتان را بشویید.

 

10_ اجتناب از مصرف برخی غذاها

اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد رابطه بین رژیم غذایی و شوره سر مورد نیاز است، برخی افراد ممکن است متوجه شوند که محدود کردن مصرف برخی غذاها التهاب را تسکین می دهد، که ممکن است به بهبود سلامت پوست سر کمک کند.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که اصلاحات رژیم غذایی با کنترل رشد مخمر و بهبود میکروبیوم روده از عفونت‌های قارچی جلوگیری می‌کند، که ممکن است به درمان شوره سر کمک شود.

 

برخی از غذاهایی که می توان آنها را محدود کرد، عبارتند از:

  • کربوهیدرات ها، مانند نان سفید، ماکارونی
  • گوشت قرمز
  • غذاهای فراوری شده
  • غذاهای سرخ شده
  • غذاها و نوشیدنی های شیرین

علاوه بر این، برخی غذاها ممکن است باعث تشدید بیماری های پوستی مانند اگزما شوند که ممکن است سبب شوره سر شود.

اگرچه بسیاری از درمان‌های خانگی برای شوره سر موجود است، اما در برخی موارد ممکن است درمان دیگر لازم باشد.

بسیاری از شامپوهای دارویی OTC و درمان های پوست سر حاوی مواد ضد قارچی یا ضد باکتریایی هستند که برای کاهش شوره سر ساخته شده اند.

اگر این محصولات بعد از 2 تا 3 هفته اثر نکردند، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه شود.

متخصصان اغلب داروهای ضد قارچ موضعی، کورتیکواستروئیدها و تعدیل کننده های ایمنی را برای درمان شوره سر و سایر بیماری های پوستی، مانند پسوریازیس و درماتیت تجویز می کنند.

 

نتیجه کلی

اگرچه مقابله با شوره سر می تواند مشکلی دشوار باشد، اما انواع داروهای طبیعی ممکن است علائم را کاهش و تسکین دهند.

در صورت عدم پاسخ این نوع درمان ها، با یک متخصص پوست مشورت کنید تا گزینه‌ درمانی مناسب را دریافت نمایید.

 

توجه : مطالب پزشک من از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

 

منابع:

healthline

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

x